×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.7°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
24. jūlijs, 2014
Drukāt

Vilis Vītols: Lēmums par aizsardzības budžetu – sabiedrības mānīšana (30)

Foto-LETA/AFPFoto-LETA/AFP

Saeima ir pieņēmusi lēmumu sešu gadu laikā paaugstināt aizsardzības budžetu līdz 2% no IKP (valsts iekšējais kopprodukts). Sešu gadu laikā? Man šķiet, ka šis plāns ir sabiedrības mānīšana, radot nepamatotu drošības ilūziju. Kopš iebrukuma Ukrainā jūtama izteikta tautas prasība kaut ko darīt Latvijas drošības labā, tādēļ, tuvojoties vēlēšanām, kaut ko arī nolēma darīt. Ja nu nevar no aizsardzības budžeta palielināšanas izvairīties, tad vismaz novilcināsim to. Rezultātā esam iemidzināti un sapņojam, ka Latvija izpildījusi savu pienākumu, padarījusi visus darbus un nu esam drošībā. Bet kas tad tiks darīts šogad un nākamgad? Tas pats, kas līdz šim, – nekas nopietns. Piecus gadus mums būs nepietiekams aizsardzības budžets. Pa to laiku Krievija koncen­trē simtiem helikopteru Ostrovas bāzē, 32 kilometrus no Latvijas robežas.

Iespējams, ka lielākais drauds Latvijai nav Krievijas vecā stila militārais iebrukums. Drīzāk šķiet, ka drauds esam mēs paši, mēs – latvieši –, vismaz kāda daļa no mums. Mūsu sabiedrībā darbojas gan atklāti, gan slēpti prokrieviski cilvēki (būšu politkorekts un neteikšu – aģenti). Lielākā šāda grupa ir apvienojusies “Saskaņas centrā” un tā koalīcijas biedros. Bet ir arī citi. Lemberga kungs parādīja savu patieso seju, atklāti nostādamies pret NATO. Grigules kundze rādīja savējo, tūlīt pēc ievēlēšanas Eiropas Parlamentā pievienojoties ES naidīgai grupai. Viņi nav vienīgie, ir vēl viens otrs mūsu tautietis, kam okupācijas gados ieskalota smadzenēs visa tā putra, ko tagad sludina Maskavas mediji. Gunārs Astra esot viņus saucis par “izļurkātajiem latviešiem”.

Tomēr bīstamāka ir otra – slēpto prokrievisko cilvēku grupa –, jo mēs viņus nezinām. Tikai laiku pa laikam redzam viņu darbības rezultātus. Kā Bībelē teikts: no viņu augļiem viņus iepazīt. Latvijā bieži vērojami notikumi, ko grūti izskaidrot ar veselo saprātu. Kaut vai tā pati bezdarbība reālu draudu priekšā. Būtu naivi domāt, ka tādas lietas notiek pašas no sevis vai aiz nejaušības. Kāds par tām rūpējas.

Spriežot pēc rezultātiem, iespējams, ka kāds īpašs cilvēks darbojas arī ministra Raimonda Vējoņa komandā. Arī tajā varbūt kāds uzskaitīja cēlākos argumentus, kāpēc ar aizsardzības budžeta paaugstināšanu jāgaida seši gadi. Ņemot vērā Ukrainas pieredzi, tas būtu jādara daudz ātrāk un lielākā apmērā. Atgādināšu, ka 2013. gadā ASV izdeva aizsardzībai 3,8% no sava IKP, Krievija – 4,1%. Pasaules vidējais bija 2,4%.

Jāpieņem, ka viens no spēcīgajiem argumentiem, kāpēc mēs izdodam 0,9%, ir naudas trūkums. Bet piesaukt naudas trūkumu ir atrunāšanās, nevēlēšanās to meklēt vai arī apzināti kaitnieciska darbība. Ja Tēvzeme ir briesmās, tad jāķeras pie ārkārtas līdzekļiem, kas normālā situācijā varbūt netiktu lietoti. Tā dara visas valstis. Mūsu gadījumā saprātīgs risinājums, kā iegūt nepieciešamo naudu, būtu nedaudz palielināt Latvijas valsts vērtspapīru emitēšanu. Latvijas obligācijas ir iecienītas, likvīdas, ar labu reitingu.

Trūkst 1,1% no IKP, lai jau šogad mēs sasniegtu nepieciešamo minimumu – 2%, jo apmēram 0,9% jau tērējam. Iztrūkums samazināsies ik gadu, līdz 2020. gadā būs sasniegti 2% saskaņā ar Aizsardzības ministrijas pašreizējo plānu. Ja Saeimas apstiprinātā plāna vietā Latvija jau ar 2014. gadu izdotu turpmāk katru gadu 2% no IKP un šo starpību nosegtu ar valsts parādzīmju emisiju, kopā sešos gados valsts parāds palielinātos par 3,44% no IKP. Šodien tas ir ap 41% (ASV parāds ir 104% (2011), ES vidējais 85%, Vācijas 82% un Grieķijas – kā sliktais piemērs – ap 160%). Pēc dabas esmu konservatīvs finanšu jautājumos, bet šajā gadījumā, kad runa ir par valsts “būt vai nebūt”, es ne acumirkli nešaubītos paaugstināt parādu no 41 uz 44 vai 45%. Arī 45% jo­projām ir lielisks rādītājs. Māstrihtas kritēriji pieļauj 60%.

Protams, ja pēc vēlēšanām jaunā Saeima izšķirtos par šādu vai līdzīgu plānu, tūlīt balsi pacels tie paši jau pieminētie cilvēki, kas visādi locīsies un piesauks fantastiskākos argumentus, kāpēc tā nevar darīt, – kā jau ierasts, kad kaut kas pa īstam jādara Latvijas labā. Stāstīs, kādas nelaimes mums uzbruks, pareģos pasaules galu. Atcerēsimies, kā mums draudēja ar inflāciju un Latvijas Bankas zelta pazaudēšanu, ja tiks ieviests eiro. Ko es vēlos pateikt: līdzekļi valsts aizstāvēšanai ir iegūstami, vajadzīga vienīgi politiskā griba – un nevajag klausīties uz tiem, kas nevēlas drošu Latviju. Mūsu bruņotie spēki gaida šo Saeimas atbalstu. Mums vienmēr ir bijuši varonīgi karavīri un ir arī šodien. To uz savas ādas piedzīvojusi Krievija. Tā ilgi pārdomās, pirms uzbrukt labi apbruņotai Latvijai.

Pievienot komentāru

Komentāri (30)

 1. Kaujas taktika nav konstants lielums, ta mainas atkariba no apstakliem. Tiesi tadel jabut stipram pamatu pamatam – asimetriskas kaujas spejam ar lielu skaitu prettanku un pretgaisa ierocu. Uz ta pamata tad var virsu likt stipras specialo uzdevumu vienibas plus simetrisko kauju vienibas kopa ar kaiminiem un citam NATO valstim, pretrakesu, pretgaisa un juras aizsardzibas sistemam. Viens otru papildina. Turklat lidzekli ir atri apgustami.

 2. PAr to ka nevarēsim turēties pretīm – stipri apšaubu. Kā redzam Krievijas pēdējos konfliktus – nekur netiek pielietots vispārējs masveida iebrukums. Parasti ir itkā vietējo neformāls atbalst. Tad mums arī uz to ir jāgatavojas. Ka uzradīsies pašaizsardzības vienības, bez smagās kaujas tehnikas. Diezgan izkaisītas un pārsvarā darbosies urbānajā vidē. Ar atbalstu no aizrobežas. Lai pret to cīnītos vajag augstu mobilitāti, spēju koncentrēt jaudu stipriem pretsitieniem. Spēju sašķelt atsevišķās pretinieka vienības, izolējot tās. Tas viss ir izdarāms.

 3. Anekdotiski ir tie, kuri salīdzina tagad un 1940. 1940.g. galvenāproblēma bija – nebija Nato. Latvijai lojāli cilvēki vienmēr ir bijuši eiropieši. Tāpēc stipri apšaubāmi, ka Gunārs Astra pēkšņi sajuktu prātā un pārdotos mongoļu piektajai kolonnai. Citādi redzams, ka 5.kolonna darbojas un piesmirdina visus masu saziņas līdzekļus. Ja 1970.g. būtu uz 24 stundām atvērta robeža, tad 99,99% Latvijas iedzīvotāju būtu tai pāri. Tas, ka tagad tikai kādi 10% nav vēlējušies gaidīt, kad krievu okupācijas atnestais posts būs uzkopts, ir pārsteidzoši maz. No tiem pašiem daudzi bija spiesti braukt peļņā, jo neprata pielāgoties laika maiņām. Pirms kara gandrīz katrā Latvijas lauku sētā strādāja kāds polis vai lietuvietis. Neesmu dzirdējis, ka kāds tāpēc šajās nācijās kristu histērijā, un nodotu savu valsti.

 4. Ja atmestu tautai 25 gados uztiepto vienīgo pareizo viedokli pat to, ka latviešu kā tautas nākotne ir tikai draudzīgā bariņā ar rietumu mazizglītotajiem un homoseksuāli noskaņotajiem ļautiņiem, tad atklātos, ka 100 reiz labāk būtu atrasties nevis ES, bet gan neatkarīgo valstu savienības ietvaros. Tagad mēs esam rietumu “civilizācijas” nomale, bet pretējā gadījumā būtu pirmie starp līdzīgiem.

 5. JA G.ASTRA TAGAD BŪTU DZĪVS, VIŅŠ 100% BŪTU PRET “ES”!!!

 6. Naivi, noziedzīgi DOMĀ tie ļautiņi, ka Latvija VARĒS VIENA turēties pretī lielajam kaimiņam!???? Kopā ar NATO VARBŪT!!!!!! Bet zināms, cik ilgā laikā šeit var ierasties NATO papildspēki…Rūpīgi aizdomāties liek arī ES “PALĪDZĪBA” Ukrainai…GLIEMEŽA GAITĀ!? Bez tam mūsu militārie grupējumi ir pilni šaubīgi noskaņotiem cilvēkiem, kuri Latvijai NEPALĪDZĒS. Mums NAV aizstāvju un NAV arī kur viņus ņemt…,šobrīd mēs esam BEZSPĒCĪGI un to nu gan vajag ielāgot! Latvieši aizbrauc no valsts un valdošajām partijām tas pie vienas vietas… Aizsardzības budžeta pieaugums NAV JĀGAIDA 6 gadi, tam bija JĀBŪT jau 6 dienu laikā kopš notikumiem Ukrainā!!!!!!!! NAUDAS trūkums NAV ĪSTAIS IEMESLS… Ko GAIDA mūsu valdība un prezidents, lieki atgādināt…, TĀPĒC JAU CILVĒKI LATVIJĀ TIEK IEMIDZINĀTI… Vējonis ir ZZS biedrs un KĀ ZZS savos balsojumos par AM budžeta “pieaugumu” ir balsojusi, NAV grūti uzzināt!!! Vējonis NEKO NEDARĪS, lai situācija uzlabotos!?? Visās struktūrās IR “veiklie” iztapoņi, kuri ĻOTI daudzus balsojumus SEKMĪGI” novirza” pa” vajadzīgām” sliedēm… Visa rezultātā esam pie sasistas siles un tur būsim, KAMĒR VALSTI VADĪS cilvēki ar noslieci uz savas valsts gremdēšanu, lai to VIEGLI “PIEVĀKTU” viņu draugi…STIPRA LATVIJA VIŅIEM NAV VAJADZĪGA!!!!!!!!!!!!!!!!! Vītola kunga raksts VARBŪT daudziem liks aizdomāties par priekšā esošām vēlēšanām…Ir PĒDĒJAIS LAIKS SĀKT ATSIJĀT SĒNALAS… Tāda DIEMŽĒL ir realitāte!?

  • Tikai naivais var iedomāties, ka ar naidnieku cīnās vienatnē. Visos laikos, pat mongoļi un turki, ir apvienojušies, meklējuši sabiedrotos.

 7. Pesimisti tādi ir emocionālu iemeslu dēļ.
  Latvija var turēties pretī arī viena – padarīt jebkādu ienaidnieka pārvietošanos par viņa mūža lielāko un pēdējo murgu. To var nodrošināt.
  Kopā ar NATO ir vieglāk, bet 0.9%, 1.0% vai 1.5% salīdzinājumā ar kaimiņu 4% ir nekas un ar likumu noteikt, ka nekas saglabāsies vēl 5 gadus ir labākajā gadījumā naivi.

 8. Vecie latvieshi karoja labaak pat par japaaniem ,bet krievi vispaar nemaak karot ,viniem vajag 5-6 paarsvaru tad vini ir varoni.

 9. Vai tad šeit kāds runā, ka Latvija būs viena cīņā ar agresoru? Zināma daļa latviešu apzināti vai neapzināti savos komentāros ir pesimistiski un jau šodien gatavi pacelt rokas, kā 1940. gadā. Tie arī nebūs nekādi karotāji, bet tikai savas ādas glābēji. Kara laikā tādi vienmēr ir bijuši. Un ervīni un edges apzināti sēj paniku, vai arī neko nav dzirdējuši par NATO. Bet tas nenozīmē, ka esot NATO, varam gulēt uz lauriem un aizsardzības budžetu audzēt 6 gadus. Vītola kungam pilnīga taisnība. Valsts aizsardzībai ir jābūt gataviem jau rīt, redzot kas notiek Ukrainā, nevis pēc n-tiem gadiem. Bet cilvēku migrācija ES ir objektīva parādība, jo ES ir ar likumu noteikta brīva darbaspēka un iedzīvotāju kustība un nav ko te vaimanāt, cik cilvēku un uz kurieni aizbraukuši. Jā, brauc arī labākas dzīves meklējumos, bet atrodas cilvēki, kas izmanto šo migrāciju, lai stāstītu, cik slikti dzīvot Latvijā. Nu tad brauciet arī jūs, ceļš ir vaļā, bet nejauciet prātus tiem, kuri netaisās nekur braukt! Īpaši centīgs šinī ziņā ir Edge un viens LU pasniedzējs, kuri šo migrācijas jautājumu izmanto tīri politiskiem mērķiem. Tā ka nedraugu Latvijai netrūkst arī šādā kontekstā.

 10. Lai cik man simpātisks Vītola kungs, lai kā vajadzētu tos 2% aizsardzībai, bet Latvija viena nekad nevarēs turēties pretī Krievijai. Nekad. Rietumu pasaule ļauj Putinam darīt ko grib un ar to viss izteikts.

 11. Vai Vienotibas darbība nav drauds Latvijai???

 12. Toties Latvijas sabiedrības šķērsgriezums rakstā ir pilnīgi precīzs.

 13. lai kads bus Latvijas armijas brunojums,ta nespej pretoties krievijas agresijai viena pati!kas laiz Latvija krievijas pilsonus,tauta?ne!redziet savas gimenes bizness ir tuvaks par savas zemes drosibu!ne jau tikai lojali Latvijai sanem uzturesanas atlaujas!ja tanauda kas tiek izzagta,iztereta nevajadzigi,butu ieguldita aizsardzibas budzeta,armija sen butu specigaka!jautajums ko tad armija aizstaves.ja lielaka Latvijas iedzivotaju dala nevar pilnvertigi izmantot mediciniskos pakalpojumus?tatad izmirst!jaunie,veselie atstaj Latviju! par to jums Vitola k-gs galva nesap?atbildiet ludzu!

 14. Tāpēc jau tiek darīt viss, lai sabotētu aizsardzības jomu. Latvieši apmācīti un apbruņoti ir nopietns spēks jebkuram pretiniekam. Katrā gadījumā tādu “hibrīda karu” izjauktu momentā. Man personīgi rada šaubas situācija, kad visās ministrijās, faktiski otrajās pozicijās, ir SC biedriem. It kā ar to mēs viņus pielabinājam. Tie arī baikotē visādu lēmumu pieņemšanu, kas mazinātu kaimiņa agresivitāti un gaida momentu, kad varēs striktāk uzstāties. Tos arī atbalsta mūsu paša bāleliņi valdības aukšgalā. Ja ilgstoši novērot to, kas notiek mūsu informācijas telpā un vsā politiskā dzīvē, tad tendences ir skaidri redzamas. To neredz tikai analizējot momentālo ainu – nujā! notiekās kaut kādas nejaušības un ačgānības. Degradācija SABā, KNABā, aizsardzībā satiksmes un komunikāciju jomā un tt.

 15. Ja ņemam vērā vēl cenu pieaugumu it visam,tad ko mēs ar 0,33% gadā spēsim paveikt?

 16. Uz Rietumiem mēs dosimies – arvien, arvien, arvien…..Pērn Latvijas iedzīvotāju skaits atkal par vienu mazpilsētu samazinājies (>2 000); šito sērgu pat ar 20% aizsardzības budžetam, neapturēt.
  Prātiņ, nāc pie latviešiem! Starp citu, Vītola kungs varētu par Venecuēla piedzīvoto pastāstīt – par nabadzībā iedzītās tautas reakciju, kad to 40 gadus amerikāņi ar savām “vērtībām” nespēja piebarot….

 17. Vairāk nekā dīvaini Atbildēt

  Pašu valsts drošības stiprināšanai nav naudas! Naudas ir pietiekami,lai sniegtu finansiālu palīdzību Āfrikas,Karību jūras un Klusā okeāna valstīm (ĀKK)!

 18. no šolaiku politikas yiešām mēs redzam augļus, vai tad nabadzīb novestā tauta vispār vairs no kaut kā baidās?

  • Latvijā, kā Krievijas ietekmes sfērā, no kuras izbrauc tās pilsoņi un iebrauc Krievijas pilsoņi, nekāda paradīze nav gaidāma.
   Mūsu valsts politikai ir jāstrādā uz okupācijas seku reālu likvidēšanu, bet ne to integrēšanu.

 19. Tā vien šķiet, ka gaida salatēti ar dāvanu maisu, kas kaut ko uzdāvinās un pašiem nebūs jāpērk. Laimdota tā arī nepamodās un var mierīgi turpināt gulēt, jo Lāčplēsis izgājis medībās.

 20. Ja latviešiem būtu atļauts pašiem ievēlēt valsts prezidentu, tad tas būtu Vītola kungs vai tāds kā Vītola kungs vai Lietuvas prezidente. Un kādēļ mēs mūžam esam tie nabagi? Tādēļ ka neko nedarām. Paldies Vītola kungam, kas cīnās un ir tik daudz paveicis savas tautas labā. Ieklausīsimies un saņemsimies cīnīties.

  • Spriežot pēc raksta, nekas labs nebūtu gan, jo nerodas sajūta, ka kungam ir izpratne par spēlītēm ar cipariem, procentiem, burtu kombinācijām…

  • Cien.Vika kungs!
   Ja arī tautai tādas tiesības tiktu dotas, vai esat pārliecināts, ka tā par prezidentu ievēlētu Vītola kungu?
   Spriežot pēc attieksmes, tai daudz piemīlīgāks, tuvāks un saprotamāks ir vectētiņš no Lielās pils.
   Kad vecmāmiņa satraukta ieradās pie viņa un stāstīja par draudīgi rūcošo Lielo lāci, tā laipni tika nomierināta. To pašu nekavējoties TV darīja arī pati vecmāmiņa: Uztraukumam neredzu pamata. Mēs tak atrodamies tālā Aizjūras kaimiņa aizsardzībā!
   Un arī tauta tūlīt nomierinājās.

  • Dīvaini, bet Vītola kungs ne ar vienu vārdu nepieminēja savus draugus no bijušā Jaunā Laika tagad Vienotības, kas ir īstie lēmēji, cik tad no valsts budžeta jāiedala Aizsardzības ministrijai. Vītols piesauca SC, Lembergu un vēl daudzus opozicionārus, kam nav nekāda tiešā sakara ar 2015.g un tālāko gadu budžeta izstrādi Aizsardzības ministrijai. Valdības vairākumu šobrīd vada premjere L. Straujuma no Vienotības, valdošajā koalīcijā ir nu jau vairs tikai 3 reali darbojošās LATVISKĀS partijas: Vienotība, NA un ZZS, kuras tad arī, lai kā Jums Vītola kungs negribētos, ir atbildīgas par aizsardzības budžetu. Laikam jau šai koalīcijai reālā prioritātē ir citi svarīgāki tēriņi kā valsts aizsardzība, kā mums “muļķīšiem” liekas.

 21. Latvijas valdbas stils ir grūtus, bet nepieciešamus lēmumus atlikt — izvertēt, saskaņot, koordinēt…
  To pašu redzam ar pāriešanu uz valsts valodu visās Latvijas skolās. Naba tiek petīta jau 23 gadus. Kamēr rijīgie, nelojālie oligarhi nedod savu piekrišanu, nekas nenotiek.

 22. Demagoģisks militāro biznesu atbalstošs raksts! Valstij vairāk vajadzīgs reāls patriotisms, ko par naudu nenopirkt, bet kas ar dažādiem slēptiem paņēmieniem visu laiku tiek nīdēts.

 23. Latvija bez kāda kara īsā laikā ir zaudējusi 25% iedzīvotāju.Ļaundabīgais audzējs – 178 000 ierēdņu armija desmit gados valsti iznīcinās,nosmacēs nodokļos bez Krievijas iebrukuma.

 24. No otras puses ,ja Dzimtene briesmās ,tad parasti valstī izsludina mobilizāciju.Vai tāds plāns vispār ir ? No uz ārzemēm dzīvot pārcēlušies simtiem tūkstošiem teorētiski varētu noformēt vismaz 10 divīzijas,bet praktiski labi ja sanāks viens vads vai mazāk,jo tāda būtu atsaucība .Nekas labāks nav paredzams iekšzemē,kā nesenā aptauja rādīja lielākā daļa mobilizējamo laistos prom no laveta, kargina ,piedīša,krasovicka,zaharnija ,segala,šķēles,lemberga,bērziņa… oāzes.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mācību sezona

Nacionālie bruņotie spēki pagājšnedēļ informēja žurnālistus par vasarā un rudenī Latvijā paredzētajām trim vērienīgām mācībām, kurās piedalīšoties vairāki tūkstoši sabiedroto karavīru, kā arī lidmašīnas un bruņutehnika. Tuvākās mācības Latvijas teritorijā – ASV organizētas sauszemes un gaisa spēku mācības “Saber Strike 18” – sāksies 3. jūnijā. Atbildīgās iestādes sabiedrību brīdinājušas arī par šovasar jau sāktajiem un vēl gaidāmajiem remontdarbiem uz Latvijas un galvaspilsētas ceļiem un ielām. Gan autovadītāji, gan gājēji Rīgā pērn sūrojās par neērtībām, ko radīja nepārdomāta darbu organizācija un nenorobežotas remontdarbu vietas. Šosezon redzēsim, vai pašvaldība mācījusies no pagājušās vasaras kļūdām.

Izvēloties atpūtai peldvietu, galvenokārt domāju
Draugiem Facebook Twitter Google+