Foto – LETA

Nemāki uzvesties? Tad turi muti! 0

Aizejošā Saeima atstājusi “dāvanu” nākamajiem parlamentāriešiem – pastiprinājusi sodus par deputāta ētikas kodeksa pārkāpumiem.

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba”
Lasīt citas ziņas

Galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi Saeimas Kārtības rullī paredz, ka turpmāk Saeima varēs liegt ētikas kodeksu vai zvērestu pārkāpušajam deputātam runāt Saeimas sēdē vai pat izslēgt viņu uz vienu līdz sešām Saeimas sēdēm, piemērojot attiecīgu mēnešalgas atvilkumu (20% no algas par katru sēdi). Lai tautas kalps nepaliktu pavisam bez ienākumiem, paredzēta arī atruna, ka soda nauda vienā mēnesī drīkst būt tikai tik liela, lai pārkāpējam atliktu vismaz minimālā alga.

Līdz šim bargākais pieļaujamais sods par šādiem pārkāpumiem bija rakstveida brīdinājums ar paziņojumu no Saeimas tribīnes un publikāciju “Latvijas Vēstnesī”. To, protams, neviens īpaši nopietni neuztvēra, un atsevišķiem deputātiem ētikas kodeksa pārkāpšana pat izvērtās par savdabīgu sportu un publicitātes celšanas pasākumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tomēr sodu pastiprināšana nenotiek pēc deputātu pašu iniciatīvas, bet gan pateicoties vairāk nekā 17 000 pilsoņu parakstītam kolektīvajam iesniegumam portālā manabalss.lv. Tas radās, reaģējot uz “Saskaņas centra” deputātu parakstīšanos un aģitēšanu par divvalodības ieviešanu, ignorējot doto zvērestu sargāt latviešu valodu kā vienīgo valsts valodu. Kolektīvā iesnieguma autori gan bija piedāvājuši krietni skarbāku risinājumu – zvēresta pārkāpējiem atņemt deputāta mandātu. Arī Tieslietu ministrija, izvērtējot citu valstu pieredzi, gada sākumā piedāvāja regulējumu, ka Saeima pati izlemtu, vai deputāts pārkāpis zvērestu un izslēdzams no parlamenta sastāva. Šis lēmums būtu apstrīdams Satversmes tiesā. Tomēr pēc ilgstošām diskusijām Saeimas Juridiskajā komisijā deputāti izšķīrās par maigāku variantu – soda pastiprināšanu par deputāta ētikas kodeksa pārkāpumiem. Tomēr doma par “impīčmenta” procedūras pielāgošanu deputātiem vēl neesot pilnībā atmesta, taču par to būs jālemj nākamajam Saeimas sasaukumam.

Ņemot vērā Mandātu un ētikas komisijas pieaugošo atbildību, Kārtības ruļļa grozījumos arī noteikts, ka turpmāk tajā darbosies divi deputāti no katras frakcijas (nevis pa vienam deputātam no frakcijas kā līdz šim).

Iespējams, ētikas kodeksa pārkāpumi Saeimā būtu retāki, ja deputāti būtu izgājuši labas uzvedības kursus. Tādēļ jaunās deputātes Inga Vanaga un Inga Bite atkārtoti piedāvāja iestrādāt Kārtības rullī pantu, ka Saeimas kanceleja piedāvā deputātiem profesionālās pilnveides kursus, kur deputāti varētu apgūt normatīvo aktu izstrādi, publiskās finanses, lietišķo etiķeti un protokolu. Tāpat kā pirmajā mēģinājumā, arī šoreiz Saeimas vairākums šo piedāvājumu izsmēja un izsvilpa.

Vienlaikus ar jaunajiem sodiem Kārtības rullī iestrādāti arī citi grozījumi – izveidot ilgtspējīgas attīstības komisiju, kas pārraudzīs Nacionālā attīstības plāna un citu plānošanas dokumentu ieviešanu. Valsts kontrolei noteikts pienākums reizi gadā ziņot par paveikto Saeimas sēdē. Savukārt Sabiedrības saliedētības komisija pārdēvēta par Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisiju.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.