Praktiski
Manas tiesības

Nepilna slodze un darba stāžs. Kā aprēķina pensiju?0

Foto-Fotolia

Ja cilvēks strādā nepilnu slodzi (30 stundu nedēļā) vai pusslodzi (20 stundu nedēļā), kā viņam aprēķina darba stāžu? Vai tāpat kā tiem, kuri strādā pilnu slodzi? Vai nevar sanākt tā, ka, ejot vecuma pensijā, darba stāžs izrādīsies mazāks, nekā cerēts? IRINA RĪGĀ

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) Pensiju metodiskās vadības daļas vecākā eksperte Ināra Ļuta skaidro, ka valsts pensijas apmērs atkarīgs no apdrošināšanas stāža, kurā ieskaitāmi mēneši, kad veiktas vai bija jāveic apdrošināšanas iemaksas konkrētajam sociālās apdrošināšanas veidam.

Ja cilvēks ir darba ņēmējs un strādā nepilnu slodzi vai pusslodzi, viņa apdrošināšanas stāžā ieskaita pilnu kalendāro mēnesi, kurā ir veiktas sociālās apdrošināšanas iemaksas. Ja apdrošināšanas stāžs sākas tikai no 1996. gada, kas ir balstīts uz sociālās apdrošināšanas iemaksām, tad VSAA visa šī informācija būs reģistrēta.

UZZIŅA

Portālā www.latvija.lv ir iespējams apskatīt savus apdrošināšanas periodus, sociālās apdrošināšanas iemaksas un pensijas kapitālu, kā arī veikt vecuma pensijas prognozi, izmantojot VSAA e-pakalpojumus.

LA.lv