×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.1°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
24. septembris, 2015
Drukāt

Nomirt virsotnē. NEDĒĻAS FILMA – Everests (2)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Beidzot sagaidīta islandiešu veiksminieka Baltazara Kormakūra jaunākā kinolente Holivudā. “Everests” ir izdzīvošanas drāma, kas vēsta par traģēdiju, kas 1996. gadā izdzēsa astoņas dzīvības. Režisors ne reizi vien uzsvēris, ka būs priecīgs, ja ne viens vien, noskatījies šo filmu, par saviem alpīnisma rekordiem pārdomās. Jo galu galā tieši kalnam pieder pats pēdējais vārds.

Kopš 50. gadu vidus, kad Everesta virsotni sasniedza Edmunds Hilarijs un Tenzins Norgajs, tūkstošiem cilvēku vēlējušies atkārtot viņu sasniegumu. Bet jau 90. gadu vidū pasaules augstāko kalnu bija sasniegusi komercializācija, un cilvēki, kuriem alpīnisms bija vien tāls sapnis, samaksājot ļoti pieklājīgu naudas summu, to varēja piepildīt profesionālu pavadoņu klātbūtnē. Taču pat milzu naudas žūksnis negarantē perfektus laikapstākļus, nepasargā no liktenīgām nejaušībām un nedod nekādas garantijas, ka sveiks un vesels atgriezīsies mājās. Un tieši tā notika ar divu profesionālu, darbā atšķirīgas metodes izmantojošu alpīnistu Džona Hola un Skota Fišera vadītajām grupām – tikai retajam no viņu klientiem bija pieredze, kā izturēties 8000 metru augstumā, un viens no izdzīvojušiem – žurnālists Džons Krakauers – tā vietā, lai, kā cerēts, pieliktu arī savu roku Everesta apgūšanas reklāmai, kļuva par traģēdiju atspoguļojošas grāmatas autoru.

Filmas “Everests” pasaules pirmizrāde notika šā gada Venēcijas kinofestivālā, un tā saņēmusi lielākoties pozitīvas atsauksmes. Izceļot operatora darbu, kurš gandrīz arī skatītāju padara par alpīnistu, kurš mēģina iekarot Everestu, Baltazars Kormakūrs bez jebkādas tiesāšanas portretē savus varoņus, piešķirot tiem gan cilvēcīgus grēciņus, gan padarot par situācijas varoņiem, gan – upuriem, un respektē Kalnu, kā to arī uzsver viens no galvenajiem varoņiem – krievu alpīnists Anatolijs Bukrejevs – jau filmas pašā sākumā, tādējādi arī par traģēdiju iepriekš nezinošam skatītājam piespēlējot baisas priekšnojautas. Un, kā uzsver viens no grupas vadītājiem Džons Hols, cilvēka ķermenis nespēj funkcionēt augstumā, kādā pārvietojas lidmašīnas, un tā sauktajā nāves zonā tiks pārbaudīti visu spēki, un tā arī ir.

“Everesta” lielā zvaigzne ir Džeisons Klārks, kurš pēdējos gados Holivudā nudien ieriktējies uz palikšanu. Harismātiskie amerikāņi Džošs Brolins un Džeiks Džilenhols gan tikuši pie plakanākiem varoņiem, taču viņu vārdi lieliski strādā filmas reklāmas labā, un arī pārējā komanda, ko Kormakūram izdevies sapulcināt, komentārus neprasa. Viens no scenāristiem – anglis Saimons Bufo – par spriedzes kāpināšanu zina daudz (viņa kontā ir arī scenāriji filmām “127 stundas”, “Bada spēles: Spēle ar uguni”), taču viņam roka paslīdējusi sentimentalitātes virzienā – telefona sarunas starp Klārka un Keiras Naitlijas varoņiem ir asaru slacītas –, emocionāli vissmagāko lomu uzticot Emīlijai Vatsonei, kuras askētiskās emociju izpausmes vēl vairāk pasvītro notiekošā traģismu. Tajā gan ievīti arī tipiski žanra elementi (gandrīz neiespējamā izdzīvošana, dzīvības upurēšana, vēstniecības iesaistīšana un glābējhelikopters), kas “Everestu” padara par vienu no iespaidīgākajām šā gada lielā ekrāna 3D pieredzēm, kaut arī vēriens slāpē retoriskos jautājumus, kāpēc ego un adrenalīna kāri apmierināt gribošie nedzīvo cēlā vientulībā, bet dibina ģimenes, kas, visticamāk, kļūs par viņus apraudošiem sērotājiem.

UZZIŅA

“Everests”/”Everest”

ASV, Lielbritānija, Islande, 2015

Režisors: Baltazars Kormakūrs

Lomās: Džeisons Klārks, Keira Naitlija, Emīlija Vatsone, Džeiks Džilenhols, Džošs Brolins, Džons Koukss, Sems Vortingtons, Robina Raita, Maikls Kellijs, Elizabete Debicki, Naoko Mori

No 25. septembra “Kino Citadele”, “Cinamon”, “Multikino”, “Splendid Palace”, kā arī Valmierā, Rēzeknē, Madonā, Daugavpilī, Ventspilī, Kuldīgā, Vidzemes koncertzālē, Kuldīgā, Liepājā un Siguldā

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Skatoties filmu, es trīcēju. Emocionāla, iedarbīga. Var skatīties, kam stipri nervi

  2. laba grāmata,iesaku tiem ,kam interesē kalnākāpēju ikdiena,cerams,ka filma arī būs laba

Draugiem Facebook Twitter Google+