×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
10. decembris, 2014
Drukāt

Notiks konference par Latvijas un Eiropas kino paralēlēm

Foto - LetaFoto - Leta

Nacionālā Kino centra vadītāja Dita Rietuma.

Šodien no plkst. 9.30 Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Ziedoņa zālē notiks Starptautiskās Kinokritiķu asociācijas (FIPRESCI) konference “Latvijas nacionālais kino Eiropas kino kontekstā”, aģentūru LETA informēja Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Rīgas Kino muzeja vadītāja Zane Balčus.

Konferences mērķis ir piedāvāt kritiski analītisku skatījumu uz Latvijas kino vēsturi un laikmetīgām tendencēm. Tajā plānots sniegt Eiropas un pasaules kino procesu kontekstu latviešu kino nozarei, popularizēt latviešu kino mantojumu, izpēti un nozīmību, kā arī pulcināt industrijas profesionāļus, piedāvājot globālu skatījumu nacionālā kino uztverei.
Konferences dalībnieku vidū būs gan ārvalstu kino teorētiķi un zinātnieki, gan kino zinātnieki un pētnieki no Latvijas. Konferencē uzstāsies Ņujorkas Universitātes Tiša Mākslas skolas Kino fakultātes vadītājs Ričards Allens. Kā pastāstīja Balčus, viņš ir viens no šobrīd pasaulē zināmākajiem kino teorētiķiem, kura galvenā pētnieciskā joma ir kino filozofija. Viņš ir liela skaita grāmatu autors un redaktors. To vidū ir “Projecting Illusion”, “Film Theory and Philosophy”, “Hitchcock’s Romantic Irony” un citas.

“Latvija un nacionālais kino” būs britu kino zinātnieka Endrjū Higsona referāta tēma. Viņš ir vadošais speciālists nacionālā kino koncepcijas tēmas pētniecībā un šobrīd strādā Jorkas Universitātē. Konferencē piedalīsies Marks Allens Švēde, kurš savukārt ir saistīts ar Latvijas mākslas vidi. Viņš pētījis un līdzdarbojies padomju “underground” kino popularizēšanā un saglabāšanā. Švēde bijis viens no autoriem Latvijā izdotajam Eižena Valpētera sagatavotajam albumam “Nenocenzētie. Alternatīvā kultūra Latvijā. XX gs.60-tie un 70-tie gadi”. Konferencē piedalīsies arī Klāra Brūvere no Ņūsausvelsas Universitātes Austrālijā, kino zinātnieki Viktors Freibergs, Dita Rietuma un citi.

Īpašais notikums konferences noslēgumā būs britu pagājušā gadā uzņemtās dokumentālās filmas “Stāsts par bērniem un kino” (“A Story of Children and Film”) seanss. Šo esejistisko darbu veidojis režisors Marks Kazinss, un tam ir saistība arī ar Latviju. Filma ir aizraujošs un poētisks vēstījums par īpašo posmu cilvēka dzīvē – bērnību -, kurā netrūkst sirreālu atgadījumu, vientulības, prieka, sarežģījumu un vitalitātes. Šo stāstu režisors veidojis no 53 izcilām filmām, kas uzņemtas 25 valstīs. Līdzās Fransuā Trifo “400 sitieniem”, Ingmara Bergmana “Fanijai un Aleksandram” Kazinss iekļāvis režisora Herca Franka 1978. gada dokumentālo filmu “Vecāks par desmit minūtēm”. Franka filmu demonstrēs konferences atklāšanā.

Konferenci rīko FIPRESCI Latvijas nodaļa, Nacionālais kino centrs, LKA Rīgas Kino muzejs, biedrība “Ekrāns” sadarbībā ar LKA Zinātniskās pētniecības centru un Rīgas Stradiņa universitātes Komunikācijas fakultāti. Pasākums notiek kino industrijas foruma “Riga Meetings” laikā. Tas ir pirmais šāda mēroga notikums, kura iniciatore ir FIPRESCI Latvijas nodaļa. FIPRESCI ir dibināta 1930. gadā un apvieno Eiropas kinokritiķus un teorētiķus. Latvijas FIPRESCI nodaļa darbojas kopš 1992. gada.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+