Foto – LETA

Palielināta maksa par mākslas, mūzikas un sporta skolu apmeklēšanu Rīgā 0

Novembra vidū stājušies spēkā Rīgas domes saistošie noteikumi par līdzfinansējuma apmēru profesionālās ievirzes izglītības programmām Rīgas pilsētas pašvaldības iestādēm un to samaksas kārtību, kas paredz, ka turpmāk Rīgā deklarētiem vecākiem par bērna sūtīšanu mākslas un mūzikas skolās līdzšinējo septiņu latu vietā būs jāmaksā 10 lati mēnesī.

Reklāma
Reklāma
Skabejeva ārdās: Krievijas propagandisti sašutuši par Trampa rīcību saistībā ar Ukrainu 5
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 31
Viedoklis
Linda Tunte: “Es dzeru, lamājos, gāžu politiķus un eju prom no darba”
Lasīt citas ziņas

Par nodarbībām būs jāmaksā arī sporta skolās. Piemēram, Rīgas Vingrošanas skolā turpmāk par mācībām būs jāmaksā no diviem latiem mēnesī par mākslas vingrošanas nodarbību apmeklēšanu līdz pat 15 latiem par sporta vingrošanu. Bērnu un jaunatnes sporta skolā “Rīdzene” par peldēšanas nodarbībām būs jāmaksā 10 lati, Rīgas Riteņbraukšanas skolā – 3 līdz 5 lati mēnesī. Precizēta mācību maksa arī citās pašvaldības līdzfinansētajās sporta skolās. Līdzfinansējuma apmēru katrai izglītības programmai turpmāk noteiks Rīgas dome ar atsevišķu lēmumu.

Tāpat mainīta atlaižu piešķiršanas kārtība – ja iepriekš skolu direktoriem bija atļauts atbrīvot no mācību maksas audzēkņus no maznodrošinātām un daudzbērnu ģimenēm un līdz 5% audzēkņu pēc skolas pedagoģiskās padomes lēmuma saskaņā ar izglītības iestādes nolikumu, tad jaunajos noteikumos noteikti konkrēti kritēriji pilnīgai vai daļējai atbrīvošanai no līdzfinansējuma. Arī mūzikas un mākslas skolu darbiniekiem pretēji ierastajai kārtībai turpmāk būs jāmaksā līdzmaksājums par savu bērnu mācībām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Jaunie noteikumi paredz, ka atlaides mācību maksai mākslas un mūzikas skolās 50 līdz 100% apmērā var saņemt bērni no maznodrošinātām un trūcīgām ģimenēm, kā arī bērni ar invaliditāti. Kā prioritāte ir noteikta arī audzēkņa sasniegumi mācībās un aktivitāte – atbilstoši skolas koleģiālās institūcijas izstrādātiem kvalitātes kritērijiem talantīgākie un centīgākie audzēkņi varēs saņemt 50% vai 100% atlaidi.

Jaunajā atlaižu saņēmēju sarakstā nav iekļautas daudzbērnu ģimenes. Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta direktors Ivars Balamovskis aģentūrai LETA skaidroja, ka šāda situācija izveidojusies tāpēc, ka valstī patlaban nav skaidri definēts jēdziens “daudzbērnu ģimene”, taču šis jautājums varētu tikt risināts koncepcijas “Ģimenei draudzīga Rīga” izstrādes gaitā.

Departamenta speciālisti arī norāda, ka daudzbērnu ģimene vēl neliecina par ģimenes materiālo statusu, tomēr noteikumos par atlaižu piešķiršanu vienlaicīgi paredzēts kritērijs, ka līdzmaksājumam piemērojama 50% atlaide, ja programmu apgūst divi bērni no vienas ģimenes.

Pašvaldības noteiktie līdzmaksājumi un atlaides attieksies tikai uz Rīgā deklarētajām ģimenēm un bērniem, savukārt citās pašvaldībās deklarētajiem, kuru bērni apmeklēs Rīgas pašvaldības izglītības iestādes ar profesionālo ievirzi, vai nu jāsedz pilna mācību maksa pašiem, vai arī jālūdz pašvaldības atbalsts. Departamenta speciālisti aģentūrai LETA apgalvoja, ka lielākā daļa Pierīgas pašvaldību jau esot piekritušas finansēt tajā deklarēto bērnu mācības Rīgā.

Jaunie noteikumi izstrādāti, ņemot vērā profesionālās ievirzes izglītības programmu pieaugošo pieprasījumu no iedzīvotāju puses un pašvaldības budžeta līdzekļu iespējas. Programmu apguvei Rīgas pilsētas pašvaldības izglītības iestādēs ir nepieciešams noteikt līdzfinansējuma daļu, lai piesaistītu papildu finansējumu, tādējādi nodrošinot pēc iespējas plašāku minēto programmu pieejamību.

Reklāma
Reklāma

Ieņēmumi no līdzfinansējuma maksājumiem tiek plānoti tādā apmērā, lai segtu ar izglītības programmu nodrošināšanu saistītos izdevumus.

Līdzfinansējuma maksas apmērs tiek aprēķināts, ņemot vērā profesionālās ievirzes izglītības programmu īstenošanai piešķirtās mērķdotācijas no valsts vai pašvaldības budžeta pedagogu darba algām un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām. Līdzfinansējums ietver mācību līdzekļu izmaksas, saimnieciskos izdevumus un citus nepieciešamos izdevumus, kā arī pedagogu darba algas un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.

Jaunie noteikumi izstrādāti, apvienojot trīs citus normatīvos dokumentus, kas tagad zaudējuši spēku, – par mācību maksu Rīgas mūzikas un mākslas skolās, par Rīgas domes Kultūras departamenta pakļautībā esošo mūzikas un mākslas skolu sniegtajiem maksas pakalpojumiem un par Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta padotībā esošo profesionālās ievirzes sporta izglītības iestāžu maksas pakalpojumiem.

Balamovskis norādīja, ka darbs pie jaunajiem noteikumiem sākts jau vairāk nekā pirms gada, taču ievilcies to saskaņošanas process. Sākotnēji plānots, ka noteikumus izdosies Rīgas domē apstiprināt līdz 1.septembrim, lai tie stātos spēkā reizē ar jauno mācību gadu, tomēr domes sēdē gala lēmums pieņemts tikai 2.oktobrī, līdz ar to noteikumi stājušies spēkā tikai novembrī.

Balamovskis atzina, ka daudziem vecākiem tas bijis nepatīkams pārsteigums – piepeši mācību gada vidū uzzināt, ka turpmāk būs jāmaksā vairāk, taču viņš uzsvēra, ka departaments uzdevis mūzikas, mākslas un sporta skolām nepiemērot jauno kārtību tiem skolēniem, kas jau sākuši mācības, tādējādi mazinot lēmuma sekas.

Departaments arī norāda, ka vienlaikus ir pieejamas bezmaksas nodarbības mūzikas un mākslas jomā, kuras piedāvā interešu izglītības iestādes.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.