×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.1°C
Jānis
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
29. maijs, 2016
Drukāt

Par Stambulas konvenciju Saeimā joprojām dažādi viedokļi (15)

Foto-LETAFoto-LETA

Stambulas konvencijas ratifikācijas atbalstītājiem un pretiniekiem Saeimā pagaidām ir līdzīgs atbalsts. Balsojumā izšķiroša varētu būt partijas “Saskaņa” pozīcija, kas vēl nav formulēta.

Politiķu aptauja liecina, ka Eiropas Padomes Konvencijas par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu jeb tā dēvētās Stambulas konvencijas ratifikācijas jautājumā provizoriski abās pusēs varētu būt apmēram 35 līdz 40 deputāti. Līdz ar to svarīgs būs “Saskaņas” lēmums, kurā ir pārstāvēti vairāk nekā 20 deputāti.

Zaļo un zemnieku savienībā (ZZS) vairākums varētu atbalstīt Stambulas konvencijas ratifikāciju, bet būs arī deputāti, kas balsos pret, aģentūrai LETA sacīja ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis. Līdz ar to ZZS būs brīvais balsojums. Pats Brigmanis balsos par, lai likumdošanā nostiprinātu principu, ka nedrīkst pieļaut vardarbību pret sievieti. Politiķis gan izprot kolēģus, kuri šajā dokumentā saskatījuši citus jautājumus.

“Vienotība” atbalsta konvencijas ratifikāciju un uzskata, ka ar tās ratifikāciju nedrīkst kavēties, aģentūrai LETA pauda frakcijas vadītāja Solvita Āboltiņa. “Stambulas konvencijas parakstīšana un iespējami drīza ratifikācija Saeimā būs stingrs signāls, ka 21.gadsimta Latvijā nav vietas cilvēku pazemošanai tāpēc, ka kāds ir sieviete, vīrietis, cittautietis vai cilvēks, kura vecākiem pietrūcis mīlestības vai iespēju, lai savus bērnus audzinātu,” iepriekš pauda Āboltiņa.

Savukārt nacionālās apvienības “Visu Latvijai!”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars iepriekš norādīja, ka pašlaik visas rekomendācijas vardarbības izskaušanai jau ieviestas vai ir ieviešanas procesā, savukārt saistībā ar šo konvenciju tiek saskatīti riski. Frakcija par šo jautājumu nav lēmusi, bet deputātu viedoklis varētu nebūt atšķirīgs no nacionālās apvienības ministru nostājas.

Kad valdība atbalstīja Stambulas konvencijas parakstīšanu, tika fiksēts, ka tieslietu ministram Dzintaram Rasnačam (VL-TB/LNNK) un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministram Kasparam Gerhardam (VL-TB/LNNK) ir atsevišķs viedoklis.

Opozīcijā esošās frakcijas “Saskaņa” vadītāja vietnieks Valērijs Agešins aģentūrai LETA sacīja, ka pirms lēmuma pieņemšanas par atbalstu konvencijas ratificēšanai nepieciešams uzklausīt skaidru valdības dokumenta vērtējumu. Iepriekš Agešins pauda atbalstošu viedokli par konvencijas ratificēšanu.

Partijas “No sirds Latvijai” (NSL) deputāti balsos pret konvencijas pieņemšanu, jo kā konservatīvam politiskam spēkam NSL nav pieņemama konvencijas pieeja jautājumā par dzimumu izpratni, aģentūrai LETA sacīja partijas līdere Inguna Sudraba. Politiskais spēks atbalsta cīņu pret vardarbību, bet dokumentā saskatāmi pavisam citi mērķi mērķi, norādīja Sudraba.

Latvijas Reģionu apvienības (LRA) deputātu vairākums balsos pret minētā dokumenta ratifikāciju, norādīja LRA frakcijas vadītājs Dainis Liepiņš. Politiskajam spēkam gan paredzēts brīvais balsojums, jo ne visi deputāti iebilst pret konvenciju. Lielākajai daļai deputātu ir bažas par dokumenta neskaidrību attiecībā uz dzimumu izpratni, norādīja politiķis. Liepiņš arī akcentēja, ka nepiekrīt dokumenta preambulā paustajam, ka sievietēm pašlaik būtu liegts izglītoties un ka sievietes tiktu diskriminētas.

Kā ziņots, labklājības ministrs Jānis Reirs (V) pagājušajā nedēļā Bulgārijā, Sofijā, parakstījis Eiropas Padomes konvenciju par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu jeb tā dēvēto Stambulas konvenciju.

Ar konvencijas parakstīšanu valsts apliecina, ka tā atturēsies no tādu darbību veikšanas, kas ir pretrunā starptautiskajam līgumam. Pēc tam, kad starptautisks līgums ir parakstīts, to nepieciešams arī ratificēt Saeimā. Reirs aģentūrai LETA skaidroja, ka tagad Labklājības ministrija (LM) sagatavos likumprojektu, par kuru vēlāk lems Saeima.

Jau vēstīts, ka LM sagatavotajā informatīvajā ziņojumā teikts, ka ar konvenciju tiek izveidots visaptverošs tiesiskais ietvars, lai pasargātu sievietes no vardarbības. Tiesiskais ietvars ir vērsts uz vardarbības pret sievietēm un meitenēm un vardarbības ģimenē novēršanu un izskaušanu, kā arī vainīgo sodīšanu par vardarbību. Pievienojoties Stambulas konvencijai, Latvijā būs vairāk instrumentu, lai aizsargātu personu cilvēktiesības dzīvot no vardarbības un spīdzināšanas brīvu dzīvi. Psihiski un fiziski veseli cilvēki, kuri nebaidās par savu un bērnu drošību mājās, pilnvērtīgi strādā, var paši nodrošināt savu dzīvi, tādā veidā sekmējot valsts kopējo attīstību un labklājību, uzsver LM.

Savukārt Tieslietu ministrijas iesniegtajā informatīvajā ziņojumā ir atsauce uz veikto juridisko analīzi. Tajā apgalvots, ka Stambulas konvencija “klaji ignorē” gan Satversmes 112.pantā, gan starptautiskajos cilvēktiesību dokumentos garantētās vecāku tiesības bērnu izglītībā. Turklāt netiekot ņemta vērā arī vecāku reliģijas brīvība, kas ir nesaraujami saistīta ar tiesībām izglītot savus bērnus saskaņā ar savu reliģisko pārliecību un filozofiskajiem uzskatiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. iemacit visiem 7 bauslus ka reizrekinu kaut nakts laika zinat no galvas nebu vajaszigas nekadas konvencijas cik ilgi mums tas vis jaklausas vai mes esam kadi pamulki ka mus komandes pasi esam pietiekosi gudri kadam gribas liela projekta nauda

 2. Brisele nav vienīgais mērķis Atbildēt

  Katra kārtējā pievienošanās politiķiem nozīmē,ja ne pasakaini apmaksātus amatus dažādās Pasaules vai vismaz Eiropas mēroga institūcijās,tad vismaz bezmaksas regulārus ceļojumus uz dažnedažādām konferencēm Stambulā,Džakartā,Sidnejā,Bangkokā,Cīrihē,Parīzē,Tokio,Singapūrā,Manilā,Riodežaneiro,Keiptaunā,Neapolē,Akapulko,Santa Monikā vai Tahiti.

 3. Komisars Reksis ir patiesam gudrs Reksis, jo pats jau saka, ka ir nevis normali domajoss cilveks, bet gan tikai lauku reksitis. Patiesam,salasijusies sis idiotiskas Konvencijas un viss…Latvija jau vairak darit nav ko, ka tikai gadiem ilgi domat un raudat-ieviest sis Konvencijas vai neiviet tas, vai, vel labak, pasutit visus sos gudriniekus pie velna. Latvija ir japaugstina algas skolotajiem, arstiem, ka ari visiem parejiem Latvijas laudim un tiesi tik daudz, cik sanem musu ministri un deputati, kuri sez savos kreslos rokas klepi salikusi un nemaz nedoma absoluti ne parko, ka palielinat musu cilvekiem algas un pensijas, lai katrs Latvijas iedzivotajs varetu pateikt… Es un mana gimene dzivo labi un particigi, es sanemu labu algu, bet mani vecaki sanem pienacigu pensiju. Un tikai tad gaudojiet par savam Konvencijam, Latvija jau sen vajadzeja ieviest kartibu, nevis- Pec simt gadiem Piebalga!

  • Kāds sakars vardarbībai pret sievieti ar gejiem, + u.t.t.? Kāpēc jāpieņem mēsls, kas ir absurds pēc būtības? Paldies visiem, kas ir pret šo deģenerāciju!

 4. Komisars Reksis ir patiesam gudrs Reksis, jo pats jau saka, ka ir nevis normali domajoss cilveks, bet gan tikai lauku reksitis. Patiesam,salasijusies sis idiotiskas Konvencijas un viss…Latvija jau vairak darit nav ko, ka tikai gadiem ilgi domat un raudat-ieviest sis Konvencijas vai neiviet tas, vai, vel labak, pasutit visus sos gudriniekus pie velna. Latvija ir japaugstina algas skolotajiem, arstiem, ka ari visiem parejiem Latvijas laudim un tiesi tik daudz, cik sanem musu ministri un deputati, kuri sez savos kreslos rokas klepi salikusi un nemaz nedoma absoluti ne parko, ka palielinat musu cilvekiem algas un pensijas, lai katrs Latvijas iedzivotajs varetu pateikt… Es un mana gimene dzivo labi un particigi, es sanemu labu algu, bet mani vecaki sanem pienacigu pensiju. Un tikai tad gaudojiet par savam Konvencijam, Latvija jau sen vajadzeja ieviest, nevis Pec simt gadiem Piebalga!

 5. Komisārs Reksis Atbildēt

  Iesaku katram pašam izlasīt minēto konvenciju. Bet, manupŗat, tajā nav minēti patiesie vardarbības iemesli. Piemēram, neskaidra dzimumidentitāte, kuru vēl vairāk sarežģī sociālā dzimuma (gender) jēdziena ieviešana, cilvēkam var radīt milzīgu psiholoģisko spriedzi un novest psihiatra kabinetā. Netiek runāts par tādīem vardarbības veidiem kā nedzimušu bērnu nogalināšana (aborti), kas atstāj neatgriezeniskas sekas sievietes psihē līdz pat mūža beigām. Nav pieminētas dažādas atkarības (alkoholisms, narkomānija), kas darbojas kā fiziskas vardarbības palaidējmehānisms neatkarīgi no dzimuma (palasiet kriminālhroniku – lielākā daļa slepkavību notiek alkohola reibumā, kad zaudēts skaidrais saprāts). Sanāk, ka varmākam gar degunu pavicināsim Stambulas konvenciju un teiksim “fui, vairāk tā nedari”. Ratificējot Stambulas konvenciju, ierēdņi būs izpildījuši “ķeksīti” un turpinās saņemt labu algu, bet tauta varēs turpināt grimt nabadzībā, alkoholismā, neatrisinātās sociālās un veselības aprūpes problēmās… Vai to nesauc par liekulību?

 6. Dažādie un (skat.foto) galvenais viedoklis!

 7. Jā, Trojas zirga ievilkšana nupat izskatās visai nopietna! Pasargi, Dievs, no tās konvencijas!

 8. pat galvenais,shais chekistu valdiibai ir: visaatraka laika nolaist pa burbuli Latviju un piesist vell kbatas atlikushajos 2 gados,vai ne garigie kroplji.Elles ugunis degt jums pienaaksies par visu to,ko jus darat Latvijas “laba” Visas stambulas konvencijas,visi rinkevichi tur elle buus pirmajos katlos un variisies visu muuzibu.

 9. Kad cauri spīd Mozaīka? Ko vel un kas vel Latvijai trūkst – ģimenes neveido, bērni nedzimst un Mozaīkai jau bērnu nav…Strupceļš un laikam labi finansēts?

 10. ZZS un Vienotības valdība ar Prezidentu priekšgalā cenšas cik var lai pataisītu Latviju par viduslaiku miestu. Kas viņiem par to atleks?

 11. Iesaku visiem komentētājiem sākumā izlasīt konvensijas eksemplāru, un ja vien netā pieejamais ekseplārs atbilsts oriģinālam, tad es nesaprotu par ko satraukums? Ja nē nu tad gan ziepes, ja svarīga informācija tiek slēpta no plašas sabiedrības acīm.

  • ja būtu lasījis konvenciju, nevis konvenSiju, tad saprastu!

  • Amerikāņu sociologs Džozefs Overtons (Joseph P. Overton (1960-2003)) aprakstīja tehnoloģiju, ar kuru soli pa solim var mainīt sabiedrības attieksmi pret tās pamatprincipiem [ t.s. „Overtona logs” – vairāku pakāpju sociālo izmaiņu modelis sabiedrībā kategoriski nepieņemamu parādību normalizācijai un praktiskai ieviešanai]. Viņš atklāj kā pilnīgi nepieņemamas idejas tiek izvilktas no visnicināmākās kloākas, nomazgātas un tad iestrādātas tiesību aktos.

  • Komisārs Reksis Atbildēt

   Varbūt arī kaut kas pazudis tulkojumā? Jo tiesību zinātņu doktore Baiba Rudevska intervijā NRA saka tā: “Es savā atzinumā vadījos no konvencijas teksta, kas rakstīts angļu un franču valodās. Tās ir autentiskās konvencijas versijas. Latviešu teksts ir tikai tulkojums. Konvencijas 3. panta (c) punkts latviski atšķiras no tā teksta, kas ir angļu un franču valodā. Latviešu tekstā (c) punktā lasām, ka «ar terminu sociālais dzimums (dzimte) tiek saprastas sociālās lomas, uzvedība, nodarbošanās un īpašības, ko konkrēta sabiedrība uzskata par atbilstošām vīriešiem un sievietēm». Savukārt angļu un franču tekstos mēs lasām: «ar terminu sociālais dzimums (dzimte) tiek saprastas sociāli konstruētas lomas (..)». Latviešu tekstā ir pazudis vārds «konstruētas». Diez vai tā ir nejaušība. Angliski ir: socially constructed. Tātad tas ir kaut kas mākslīgs, īpaši izveidots. Jēdzienam sociālais dzimums jeb «gender» ir divas nozīmes: viena ir bioloģiskā, otra – sociālā. Saskaņā ar pirmo nozīmi ir tikai divi sociālie dzimumi – sieviešu un vīriešu, kas atbilst bioloģiskajiem dzimumiem. Ja esmu sieviete, tad no manis sabiedrība gaida, ka es uzvedīšos kā sieviete. Bet, tā kā šajā konvencijā ir jēdziens «sociāli konstruētas lomas», tas norāda uz otro, proti, sociālo nozīmi. Saskaņā ar to bioloģiskais dzimums ir pilnībā atdalīts no sociālā dzimuma: cilvēks neatkarīgi no sava bioloģiskā dzimuma var izvēlēties jebkādu no daudzajiem sociālajiem dzimumiem, kurus konstruē sociologi – tā dēvētie džendera studiju pētnieki. “

Draugiem Facebook Twitter Google+