×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.6°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
21. janvāris, 2016
Drukāt

Pārsteidzošais somu vijolnieks Kūsisto muzicēs kopā ar “Sinfonietta Rīga”

Peka_Kuusisto_4

22. janvārī Lielajā ģildē kopā ar kamerorķestri “Sinfonietta Rīga” muzicēs viens no izcilākajiem 21. gadsimta vijolniekiem – aizrautīgais soms Peka Kūsisto. Klausītāji mūziķu sniegumā varēs baudīt Mocarta “Vijoļkoncertu vijolei un orķestrim, kā arī Haidna Atvadu simfoniju.

Peka Kūsisto (1976) kļuva par pirmo somu, kurš uzvarējis prestižajā Žana Sibēliusa vijoļspēles konkursā (1995), un kopš tā laika viņš ieņem redzamu vietu starp pasaules labākajiem vijoļspēles interpretiem. Kūsisto spēlē Stradivari vijoli, kas izgatavota 1702. gadā. Somu vijolnieks muzicē aizrautīgi un neierasti, paplašinot žanru un stilu robežas un īstenojot nereti pārgalvīgās idejas. Viņa interpretācijas pārsteidz un reizēm arī izaicina akadēmiskajā mūzikā skolotos, bet Kūsisto veidotajām programmām piemīt smalka teatralitāte un veselīgs humors. Vijolnieks mēdz iesaistīties dažāda veida neakadēmiskās mūzikas formācijās un eksperimentos, piemēram, sadarbojoties ar somu simfoniskā metāla grupu “Nightwish” vai grupu “The National”.

Mūziķa karjeras laikā vijolnieks sadarbojies ar virkni ievērojamu orķestru, tostarp Edinburgas Skotijas kamerorķestri, Somijas radio simfonisko orķestri, Birmingemas un Toronto simfoniskajiem orķestriem. Šogad Kūsisto paredzēti koncerti Amsterdamas “Concertgebouw”, Dortmundes “Konzerthaus” koncertzālēs un Londonas Vigmora zālē.

Koncertā Rīgā Peka Kūsisto sadarbībā ar orķestra “Sinfonietta Rīga” mūziķiem atskaņos Volfganga Amadeja Mocarta 1775. gadā Zalcburgā publicēto “Koncertu vijolei un orķestrim Lamažorā”, pazīstamu arī kā Turku koncertu, un Jozefa Haidna “Atvadu simfoniju”, kuru Haidns radījis 1772. gadā kā mīļu sveicienu skaistajām dienām Esterhāzas pilī. “Pat vispazīstamākos darbus viņam izdodas parādīt pilnīgi jaunā gaismā,” par vijolnieku raksta “The Guardian” kritiķe Rovena Smita.

Abi vasarīga sentimentālisma caurstrāvotie opusi harmoniski sasaucas ar 20. gadsimtā radītajiem skaņdarbiem – mūsdienu laikmetīgās mūzikas guru, norvēģa Ārnes Nūrheima “Individualisierte Höhemessung der Lagen”, ko iedvesmojušas Paula Klē gleznas; amerikāņu klasiķa Čārlza Aivsa 20. gadsimta sākumā tapušo un nu jau pasaules mūzikas zelta fondā ierakstīto opusu “Jautājums bez atbildes”; kā arī Alfrēda Šnitkes asprātīgo mizanscēnu “Mozart a la Haydn”.

Peka Kūsisto Latvijā jau koncertējis 2003. gadā, kad viņš viesojās Rīgā kopā ar Somijas orķestri “Tapiola Sinfonietta”, Rīgā skanējusi arī viņa komponētā mūzika. Šajā reizē mūziķis būs arī atskaņojuma vadītājs.

 

Varbūt noder!!

Koncerts 22. I 19.00 Lielajā ģildē

Biļetes: “Biļešu paradīzes” kasēs, www.bilesuparadize.lv

Cena: EUR 7 – 25.

Koncerts iekļauts “Sinfonietta Rīga” 2016. gada pirmā pusgada abonementā. Abonementu iespējams iegādāties līdz 22. I.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+