×
Mobilā versija
+14.0°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
27. jūnijs, 2014
Drukāt

Uldis Šmits: Modernais karš – ekonomisks, informatīvs, psiholoģisks (3)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Speciālisti, analizējot Ukrainā notiekošo, atzinuši, ka modernajā karā, sevišķi tā sākuma fāzēs, liela nozīme ir “nemilitāras asimetriskas karadarbības” veidiem jeb dažādiem informatīva, psiholoģiska, diplomātiska, ekonomiska un citāda rakstura “pasākumiem”.

Šajā destabilizējošo pasākumu klāstā ir vismaz divas jomas, kurās esam pārāk ievainojami. Pirmām kārtām tas attiecas uz ierobežotajām iespējām vērsties pret naidīgu propagandu – pats aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis nesen intervijā LNT atzina Latvijas diezgan lielo bezspēcību informatīvajā telpā. Otrkārt, Latvijas ievainojamību nosaka labi zināmā enerģētiskā atkarība. Parasti kā universāls mierinājums par visām likstām kalpo nepārtraukti piesauktā Latvijas dalība NATO. Tāpēc gribot negribot uzmanību piesaistīja Lietuvas prezidentes Daļas Grībauskaites intervija Vācijas žurnālam “Focus”, kurā viņa, starp citu, piemin Baltijas valstu (gan ne Lietuvas) politiķiem izteiktos piedāvājumus “no Austrumiem” – “ja jūs izstāsieties no NATO, tad dabūsiet gāzi un naftu lētāk”. Konkrēti vārdi un konkrētas valstis netika nosauktas, taču mēs gluži labi varam iztēloties noteiktus Latvijas politiķus uzrunāto lomā. Diez vai Grībauskaites nolūks bija kacināt Rīgu, un viņas izteikums tur nekādas pārlieku skaļas atbalsis neizraisīja, kam varbūt arī nav šķietama pamata…

Tomēr pēdējos gados Latvijā arvien izplatītāki kļūst stāsti, kas visās nelaimēs vaino Eiropas Savienību un Ziemeļatlantijas aliansi. Vai arī pretēji – Rietumos tiek borēts, ka bijušais sociālisma bloks, sevišķi jau Polija un “fašistiskās” Baltijas valstis, ir Eiropai liels slogs, kas traucē attīstīt auglīgas attiecības ar Krieviju. Tamlīdzīgiem “informatīviem pasākumiem” Maskava velta krietni daudz līdzekļu. Uz Latviju sūtītie lektori (vai mediju kluba “Formāts A3” aicinātie, piemēram, Krievijas Federācijas Sabiedriskās palātas locekle Veronika Krašeņiņņikova) krievvalodīgo auditorijām klāsta par krievu apspiešanu, bet latviešu medijos, piemēram, “NRA”, pauž rūpes par Latvijas nacionālo identitāti un valsts suverenitāti, kas, cik noprotams, ir zaudēta līdz ar iestāšanos Ziemeļatlantijas aliansē. Dažs labs Latvijas politiķis piebalso. Nespēdams īsti izšķirties – dot priekšroku “Eiropas naudai”, kas ir vienīgā Eiropas vērtība, vai “krievu pasaulei”, kur neskopojas ar naudu vajadzīgajiem cilvēkiem. Jādomā, ka tuvākajos mēnešos “pasākumi” informācijas laukā būs vēl intensīvāki. Iespējamās galvenās tēmas ir vairākas, bet mums noteikti stāstīs par to, cik kaitīga būtu NATO pastāvīgā klātbūtne Austrumeiropā vispār un Baltijā jo sevišķi. Vai par to, cik Latvijai izdevīgs un neaizstājams ir “Gazprom” monopolstāvoklis. Sakarā ar drīzo Latvijas prezidentūru ES Padomē mums silti ieteiks nerīkoties vis tik aplami kā Lietuvai, bet gādāt, lai ES Austrumu partnerības problēmu risināšanā iesaistītu Putinu, kurš ir tiesīgs lemt ukraiņu vietā par Ukrainu un gruzīnu vietā par Gruziju. Un kāda kārtība būtu noderīgāka “no Lisabonas līdz Vladivostokai”, par ko nesen tika spriests arī “Baltijas forumā”.

Taču no šīm aktivitātēm ir kāds labums. Tās kārtējo reizi ļauj pārliecināties, kas ir kas Latvijas politikā – visnotaļ noderīga informācija pirms Saeimas vēlēšanām.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Atšķirībā no aukstā kara,nenotiek baidīšana ar kodolkaru,Krievijā marksisma vietā eirāzisms,viens lokālais konflikts Ukrainā,ASV lieto vārdu containment attiecībā uz Krieviju(tātad tomēr aukstais karš)diez vai Krievija spēs izturēt bruņošanās sacensību.Ar Ķīnu notiek stratēģiskā spēle.Protams tagad ir zināms,ka auksto karu var uzvarēt rīkojoties piesardzīgi un pacietīgi,jo tas vairs nenotiek pirmoreiz.

  2. Latvijas sabiedrībai jāpievērš daudz lielāka uzmanība tiem žurnālistiem, tām avīzēm un tiem TV raidījumiem, kuri visās mūsu nelaimēs, kaut arī neuzkrītoši, vaino ES un NATO, lamā valdību, bet savās runās un rakstos izturas ar lielu bijību un atbalsta Maskavu. Tie tad arī ir Krievijas ietekmes aģenti Latvijā, kuri mēģina pagriezt Latvijas politisko stūri Austrumu virzienā. Un vispirms tie ir nekustamo īpašumu tirgoņi, gāzes tirgoņi, kuri bez politiskās ietekmes vēl mēgina arī sev nopelnīt žūksni naudas un tad daļu no tās atkal ieguldīt Maskavas ietekmes stiprināšanai, nemaz jau nerunājot par SC politiķiem. Visam ko raksta un runā ir jāpieiet kritiski.

  3. Bezmaksas siers peļu lamatās ir tikai otraji pelei…Viens pārdod Abreni, lai nogaršotu čupa – čups, otram NATO ir okupanti, jo truba tukša, trešajam iztukšota valsts kase, jo jāglāb blēdīgi žideļi no bumbas ikšķa zem ”Mainbach”, ceturtajam pasildīties pie lētas gāzes, līdz krāns tiks aizgrizts kā Ukrainai…
    Morāle – taisnība bija tikai trešajam siventiņam mūra mājiņā…

Draugiem Facebook Twitter Google+