×
Mobilā versija
Brīdinājums +23.2°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
5. aprīlis, 2012
Drukāt

Pavļuts: IIN būtu jāsamazina līdz 20–21%; neapliekamais minimums – jādubulto

pavluts16

Nākamo triju gadu laikā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) Latvijā būtu jāsamazina līdz 20–21%, bet ar nodokli neapliekamais minimums – jādubulto, intervijā aģentūras BNS biznesa informācijas portālam “Baltic Business Service” atzina ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts.

Ministrs darbaspēka nodokļu samazināšanu uzskata par vienu no saviem galvenajiem darba uzdevumiem, un IIN likmes samazināšana varētu sākties jau nākamgad.

“Jo vairāk, jo labāk. Pašlaik mēs diskutējam gan ar uzņēmējiem, gan Finanšu ministriju. Patlaban ir trīs scenāriji, no kuriem gan man, gan uzņēmējiem pieņemamākais liekas no nākamā gada samazināt nodokļa likmi par diviem procentpunktiem – līdz 23%. Tieši šāds samazinājums būtu vēlamākais. Mazākam nodokļu samazinājumam nav jēgas. Labāk ir iedot lielāku samazinājumu, signalizējot uzņēmējiem, ka mēs nopietni domājam par nodokļu samazināšanu, tādējādi dodot vienam otram motivāciju atgriezties baltajā ekonomikā,” teica Pavļuts.

Viņaprāt, par šo jautājumu diskusijas būs vēl nopietnas. “Pirmkārt, cik lielā mērā vienlaikus celt neapliekamo minimumu, otrkārt, vai un cik lielā mērā palielināt atvieglojumus par apgādājamajiem. Es domāju, ka mēs beigās nonāksim pie kāda sabalansēta risinājuma. Katram no šiem elementiem ir sava jēga. Nodokļa likme ir būtiska no darbaspēka kopīgo izmaksu viedokļa komersantam, tas būtu motīvs radīt jaunas darbavietas,” pastāstīja ekonomikas ministrs un piebilda, ka vienlaikus ir jāstrādā, lai darba devēji nodokļu samazināšanas dēļ izveidoto starpību starp algu un maksājamo nodokļu apmēru nepaturētu tikai sev, bet attiecīgi palielinātu algas darbiniekiem.

Pavļuts uzsvēra, ka neapliekamais minimums ir ļoti būtisks no sociālā viedokļa. “Relatīvi pret ienākumiem zemo algu saņēmējiem pašlaik ir vislielākais efektīvais nodokļu slogs. Visi šie pasākumi un scenāriji ir orientēti uz triju gadu periodu, kura dēļ IIN likmi gribētos redzēt 20–21% apmērā, savukārt neapliekamajam minimumam būtu jādubultojas. Tāpat jāaug nodokļu atvieglojumiem par apgādājamajiem. Ja tagad tie ir 70 latu, tad minimums, par ko būtu vēlams domāt, ir 100 latu,” sacīja ekonomikas ministrs.

Pavļuts norādīja, ka tas būtu atspaids ekonomiski aktīvākajai cilvēku daļai, kas reāli veidos Latvijas nākotni. “No demogrāfijas viedokļa tieši atvieglojumi par apgādājamajiem ir viskritiskākā joma. Demogrāfisko problēmu risināšana ir ļoti būtiska arī Ekonomikas ministrijai, jo mēs redzam, ka mums pārskatāmā nākotnē būs darbaspēka deficīts,” paskaidroja Pavļuts.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+