×
Mobilā versija
+5.9°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
5. septembris, 2013
Drukāt

Pensionāru prasības pieaug; mītiņā cer pulcēt ap 1000 sirmgalvju

LETALETA

Latvijas Pensionāru federācija (LPF) sestdien gaidāmajā Latvijas pensionāru mītiņā plāno izvirzīt valdībai un Saeimai četras prasības, kuras uzskata par neatliekami risināmām jau 2014.gada laikā.

 

Kā informēja LPF priekšsēdētājs Andris Siliņš, šobrīd akcijai pieteikušās 30 pensionāru organizācijas un gaidāmais dalībnieku skaits ir 1000 cilvēku. Plānots, ka galvaspilsētā ieradīsies pensionāri no Rēzeknes, Liepājas, Ventspils, Smiltenes, Alūksnes, Gulbenes, Dobeles, Talsiem, Auces, Apes, Priekules un citām pilsētām.

Siliņš sacīja, ka, pirmkārt, akcijā valdībai un Saeimai tiks prasīta maksimāli taisnīga pensiju indeksācija. “Indeksācija notika, bet ne tādā apjomā, kādā to prasīja. Tika indeksētas tikai tās pensijas, kuras nepārsniedz 200 latus, un arī indeksēšanas procents bija kaut kāds vidējs kompromiss un ne vairāk,” norādīja Siliņš.

LPF arī uzskata, ka vistuvākajā laikā ir jāmaina visa pensiju indeksācijas kārtība un jāpiemēro tai mehānisms, kas ļautu pilnībā kompensēt dzīves dārdzības pieaugumu. Piemēram, jāizveido pensionāra iztikas minimuma grozs un, vērtējot tā sadārdzinājumu, jāmeklē kompensācijas mehānismi.

Otrkārt, mītiņā tiks prasīta pakāpeniska piemaksas palielināšana pie pensijas par darbu līdz 1996.gadam, kā arī tās piešķiršanas atjaunošana jaunajiem pensionāriem, kas tika pārtraukta 2012.gadā.

Patlaban piemaksas apmērs ir aptuveni 70 santīmi gadā. “Šī piemaksa ir viens no efektīvākajiem mehānismiem, kā palīdzēt tiem cilvēkiem, kuriem vai nu viss darba stāžs, vai arī pamatā lielākā daļa darba stāža attiecas uz laika periodu līdz 1996.gadam, kad tika pieņemts jaunais pensiju likums,” sacīja Siliņš.

Treškārt, mītiņa dalībnieki uzsvērs nepieciešamību ieviest pensionāru valsts veselības apdrošināšanas sistēmu, kura dotu iespēju pensionāriem izmantot pilnvērtīgas ārstēšanās iespējas un atvieglotu medikamentu iegādi. “Šobrīd ārstēšanās pakalpojumi ir pietiekami dārgi, uzturēšanās slimnīcā – 9,50 lati dienā, kas nozīmē, ka vismaz puse no pensionāriem nevar atļauties pilnvērtīgu ārstēšanos,” pauda LPF vadītājs.

LPF un tās atbalstītāji prasīs palielināt arī ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliekamo minimumu pensijām, kā arī nodalīt to no darba algas strādājošajiem pensionāriem.

Šobrīd neapliekamais pensijas minimums ir 165 lati mēnesī. LPF jau iepriekš rosinājusi to piesaistīt minimālajai algai, proti, noteikt minimālās algas apmērā, tomēr priekšlikums nav sadzirdēts.

“Mēs jūtam, ka tās sarunas, kas ir bijušas ar mūsu valsts vadītājiem līdz šim, ar Labklājības ministriju, diemžēl nedod pozitīvu rezultātu,” teica Siliņš, pamatojot pensionāru mītiņa nepieciešamību.

LPF ir sašutusi arī par valdības lēmumu atlikt iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazināšanu, jo šāds solis dotu pensionāriem papildu ienākumus.

Federācija vēlētos redzēt arī pazeminātu pievienotās vērtības nodokļa likmi pirmās nepieciešamības pārtikas produktiem, medikamentiem un atsevišķiem komunālajiem pakalpojumiem, tostarp elektroenerģijai.

Tāpat pensionāri vēlas, lai tiktu atcelts nekustamā īpašuma nodokļa maksājums par vienīgo mājokli un noteikta minimālā robeža pensiju 1.līmenim.

Kā ziņots, pensionāru mītiņš notiks 7.septembrī. Tam izvēlētā vieta ir Strēlnieku laukums. Akcijas sākums paredzēts plkst.12.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+