×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
13. marts, 2012
Drukāt

Pērn tā arī nav izdevies apgūt ap Ls 100 miljoniem no ES finansējuma

eiro_moneta

2011.gadā tā arī nav izdevies izpildīt pērnā gada izvirzītos budžeta mērķus un neapgūti palikuši ap 100 miljoniem latu, kurus nu būs jāpaspēj apgūt daudz saspringtākos termiņos, liecina Finanšu ministrijas ziņojums ar kuru šodien iepazinās valdība.

Kā valdībā ziņoja FM pārstāvji, šī neizpildes tendence turpinās arī šogad un janvārī neizpilde ir ap 3,8 miljoniem latu. Apguvē no plānotā patlaban atpaliekot vides jomas un Ekonomikas ministrijas pārziņā esošo programmu apguve.

FM atzīst, ka finanšu apguves progress Latvijā nav bijis pietiekams, lai saglabātu 2010.gada nogalē sasniegto ceturto vietu un iepriekšējā ceturksnī sasniegto trešo vietu.

Lai arī 2011.gads ir bijis viens no aktīvākajiem gadiem ES fondu apguves ziņā, tomēr pretēji iepriekš plānotajam ES fondu apguve nav sasniegusi augstāko punktu budžeta izdevumu ziņā gadu griezumā. No gada sākumā atvēlētajiem 648 miljoniem latu budžetā pieejamiem līdzekļiem ES fondu projektiem iztērēti vien 548,5 miljoni latu, veidojot 15,4% budžeta neizpildi.

2007.-2013.gada plānošanas periodā līdz pērnā gada 31.decembrim no kopā pieejamā publiskā finansējuma saņēmējiem izmaksāti 1,512 miljardi latu, jeb 43,5% no pieejamā publiskā finansējuma. Kopumā ES fondu projekti apstiprināti par 3,070 miljardiem latu jeb par 88,4%un salīdzinot Eiropas Komisijas saņemtos maksājumus pret dalībvalstu piešķīrumu līdz 2011.gada beigām, Latvija ierindojas sestajā vietā starp jaunajām ES dalībvalstīm.

Kaut arī kopējais pieejamais ES fondu apjoms nesamazinās 2011.gada neizlietotā valsts budžeta līdzekļu dēļ un ministrijas to varēs apgūt nākamajos gados, tomēr tas būtiski palielinās plānoto budžeta izdevumu un ieņēmumu apjomu 2012. un 2013.gadā un radīs arī proporcionāli lielāku slogu ES fondu administrēšanā pretēji iepriekš plānotajam, un ievērojamās finanšu apguves mērķu neizpildes dēļ risks pilnībā neapgūt ES fondu finansējumu ir pieaudzis, norādīts ziņojumā.

Maksimāli efektīva un apjomīga ES fondu apguve līdz 2013.gada beigām ir ļoti būtiska, jo, sākot ar 2014.gadu, Latvijā tiks ieviests jaunais 2014.-2020.gada plānošanas periods, kas radīs papildus slogu gan valsts budžetam, gan ES fondu vadības sistēmai kopumā (būs jāadministrē esošais un jaunais plānošanas periods vienlaicīgi).

FM arī ziņo, ka saprašanās memorandā noteiktās saistības ir pārpildītas par 12% (maksājumi finansējuma saņēmējiem ir veikti par 51,6 miljoniem latu vairāk kā noteikts Saprašanās memorandā), tomēr iepriekš valdības apstiprinātie finanšu apguves mērķi izpildīti tikai 91,3% apmērā.

Neskatoties uz stingrajiem finanšu disciplīnas pasākumiem, kuri 2011.gada sākumā tika veikti ar mērķi novērst iepriekšējos gados novērotās situācijas, kad lielākā daļa maksājumu tika pastāvīgi kavēti, pārplānoti un atlikti uz gada pēdējo ceturksni, arī 2011.gadā lielākā daļa ministriju mēnesi no mēneša nepildīja noteiktās maksājumu prognozes un lielāko daļu maksājumu veica gada pēdējos mēnešos, teikts FM ziņojumā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+