×
Mobilā versija
+20.2°C
Mirta, Ziedīte
Piektdiena, 20. aprīlis, 2018
11. maijs, 2016
Drukāt

Piešķir 11 000 eiro Kalpaka kapa pieminekļa restaurācijai

Foto: Zudusī LatvijaFoto: Zudusī Latvija

No Aizsardzības ministrijas (AM) šā gada budžeta plānots piešķirt finansējumu teju 11 tūkstošu eiro apmērā Lubānas novada pašvaldībai, lai daļēji segtu pulkveža Oskara Kalpaka kapa pieminekļa restaurācijas izdevumus, liecina likumprojekts, ko ceturtdien, 12.maijā, skatīs valsts sekretāru sanāksmē.

Pirmais Latvijas bruņoto spēku vienību komandieris pulkvedis Kalpaks krita 1919.gada 6.martā pie Airītēm, Saldus novadā. Sākotnēji apbedīts Liepājas Ziemeļu kapos, bet 1919.gada 18.septembrī pārapbedīts dzimtas (ģimenes) kapos Meirānu pagasta (tagad Lubānas novada Indrānu pagasts) Visagala (Visagalas) kapsētā.

Savukārt 1927.gada 10.jūlijā Visagala kapsētā tika atklāts Kalpaka kapa piemineklis. Tēlnieka K.Zāles un akmeņkaļa A.Dzirkala 1927.gadā veidotais “Kapa piemineklis O.Kalpakam” ir valsts nozīmes kultūras un mākslas objekts.

Veicot valsts pieminekļa apsekošanu, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija ir konstatējusi, ka pieminekli nepieciešams attīrīt no apsūnojuma, kā arī aizpildīt šuves un plaisas ar atbilstošu saistmateriālu. Savukārt Lubānas novada pašvaldība veikusi pieminekļa pirmsrestaurācijas zinātnisko izpēti. Pēc šīs izpētes aprēķiniem restaurācijas darbiem kopā būtu nepieciešami 31 919 eiro.

Apzinoties Kalpaka kapa pieminekļa nozīmi Latvijas vēsturē un izrādot pienākošos cieņu varoņiem, kas atdeva savu dzīvību par neatkarīgu un brīvu Latviju, ir nepieciešama savlaicīga visa pieminekļa ansambļa restaurācija un tam piegulošās ainavas sakārtošana. Lubānas novada pašvaldības mērķis ir restaurēt Kalpaka kapa pieminekļa ansambli līdz Latvijas simtgadei 2018.gadā.

Pašvaldība ir iesniegusi pieteikumu par līdzfinansējuma piešķiršanu Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Kultūras pieminekļu glābšanas, izpētes un restaurācijas programmā. Papildus ir pieprasīts finansējums arī no Valsts Kultūrkapitāla fonda, kā arī pašvaldība pati līdzfinansēs kapa pieminekļa restaurāciju, taču kopējais pieejamais finansējums nepārsniegs 50% no summas, kas nepieciešama Kalpaka pieminekļa atjaunošanai.

Pašvaldība plāno Oskara Kalpaka kapa pieminekļa ansambļa restaurāciju veikt līdz 2018.gadam, nepieciešamos restaurācijas darbus sadalot trīs posmos. Pirmajā restaurācijas posmā paredzēts veikt uzslāņojuma noņemšanu akmens virsmām un akmens restaurācijas darbus, kas jāīsteno vienā posmā, jo sadalot darbu veikšanu pa gadiem, izmaksas sadārdzinātos. Kapa pieminekļa kāpņu restaurāciju un dendroloģiskās ainavas sakārtošanu paredzēts veikt 2017.un 2018.gadā.

Pirmā Latvijas bruņoto spēku vienību komandiera piemiņas saglabāšana ir aizsardzības nozares pienākums, tādēļ AM nolēma piešķirt līdzfinansējumu pulkveža Kalpaka kapa pieminekļa atjaunošanai. Ministru kabineta rīkojuma projekts paredz no AM 2016.gada budžeta piešķirt finansējumu 10 893 eiro apmērā Lubānas novada pašvaldībai. Rīkojuma mērķis ir daļēji segt pulkveža Oskara Kalpaka kapa pieminekļa restaurācijas izdevumus.

Pēc rīkojuma projekta pieņemšanas paredzēts slēgt līgumu ar Lubānas novada pašvaldību.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+