Uncategorized

Pirmās cūciņas 16

Latvijas Infektoloģijas centrā apstiprināts šogad pirmais epidēmiskā parotīta gadījums. Šo lipīgo slimību pazīst kā cūciņas.

 

Epidēmiskā parotīta raksturīgākās pazīmes ir slikta pašsajūta, nespēks, drudzis, galvassāpes, paaugstināta ķermeņa temperatūra (38 – 39 °C). Sākumā parasti pietūkst vienas puses pieauss siekalu dziedzeris, pēc pāris dienām – arī otrā pusē. Pietūkums galvenokārt ir auss priekšpusē, bet pakāpeniski pārvietojas uz leju un dažreiz sasniedz iespaidīgus apmērus. Siekalu dziedzeri ir sāpīgi, sāpes pastiprina žokļu kustības ēdot un runājot.

Šie simptomi var nesakrist dažādos vecumos, kā arī cilvēkiem ar atšķirīgu organisma aizsargspēju un vispārējās veselības stāvokli. Tāpēc, sajūtot kādu no pazīmēm, kas norāda uz iespējamo inficēšanos ar cūciņām, ieteicams griezties pie sava ģimenes ārsta.

Parotīts, tāpat kā citas infekcijas, ir lipīgs. Slimība izplatās pilienu veidā pa gaisu. Cūciņas uzskata par bērnu slimību, taču var būt arī pieaugušajiem, turklāt smagākā formā. Biežākās komplikācijas ir epidēmiskā parotīta vīrusa izraisītais iekaisums aizkuņģa dziedzerī, dzimumdziedzeros un smadzeņu apvalkos.

Epidēmiskais parotīts ir vakcīnregulējama saslimšana. Pasaules mediķu pieredze apstiprina, ka vakcinācija ir efektīvākais epidēmiskā parotīta profilakses veids. Pote pret saslimšanu ar cūciņām jau kopš 1983. gada iekļauta Latvijas bērnu vakcinācijas kalendārā.

 

LA.lv