×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.9°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
10. jūnijs, 2016
Drukāt

Pirms Jāņiem lems par Ziemassvētkiem (10)

Foto - LETAFoto - LETA

Sieviete noliek sveces Ziemassvētku dievkalpojuma laikā Rīgas Kristus piedzimšanas katedrālē.

Saeimai īsi pirms Jāņiem kārtējo reizi nāksies diskutēt par likumprojektu, kas paredz par svētku dienu noteikt arī pareizticīgo Ziemassvētkus.

Koalīcijas padomē valdošās partijas bez īpašām diskusijām vienojās šo “Saskaņas” iniciatīvu neatbalstīt. Tomēr netiek izslēgts, ka atsevišķi koalīcijas deputāti varētu atbalstīt pareizticīgo Ziemassvētkus.

Diskusija par pareizticīgo Ziemassvētkiem Saeimā uzliesmo ik decembri, bet parasti uzreiz tiek noraidīta, un jautājums uz gadu pieklust. Tomēr 2014. gada decembrī atšķirībā no citām reizēm šim opozīcijas priekšlikumam, piesaistot arī lielu skaitu koalīcijas balsu, izdevās gūt Saeimas vairākuma atbalstu un tas tika nodots skatīšanai Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijai. Tomēr Nacionālās apvienības (NA) pārstāves Ineses Laizānes vadītajā komisijā šis likumprojekts uz pusotru gadu nogūla atvilktnē, bet īsi pirms Jāņiem deputātiem nāksies atgriezties pie šī jautājuma.

Vakar koalīcijas sēdē valdību veidojošās frakcijas formāli vienojās noraidīt šo iniciatīvu pirmajā lasījumā, bet netiek izslēgts, ka atsevišķi pozīcijas deputāti varētu balsot par. Atgādināšu, ka 2014. gada decembrī šī iniciatīva guva konceptuālu atbalstu, jo kopā ar opozīcijas frakcijām par nobalsoja arī liela daļa Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) deputātu, tostarp frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis. “Mana nostāja nav mainījusies – esmu gatavs arī turpmāk šo iniciatīvu atbalstīt, bet mums frakcijā ir ļoti dažādi viedokļi par šo tēmu,” vakar pēc koalīcijas sēdes telefonsarunā teica Augusts Brigmanis. Savu nostāju ZZS frakcijas līderis pamato ar nepieciešamību vairot reliģisko toleranci. Pareizticīgo Ziemassvētkus atbalstīja arī vairāki “Vienotības” deputāti (Hosams Abu Meri, Aldis Adamovičs, Inesis Boķis un Vjačeslavs Dombrovskis). Pret bija visa NA frakcija, Veiko Spolītis un Atis Lejiņš (abi “Vienotība”), kā arī Raimonds Bergmanis (ZZS) un Artuss Kaimiņš, kurš tolaik vēl pārstāvēja LRA. Par balsoja arī NA pārstāvis Ilmārs Latkovskis.

“Saskaņas” deputātu iesniegtie grozījumi likumā par svētku, atceres un atzīmējamām dienām paredz noteikt, ka arī 7. janvāris ir svētku diena. Likumprojekta autori atgādina, ka kopumā Latvijā ir aptuveni 400 000 pareizticīgo un vecticībnieku, un, atzīstot par svētku dienu arī 7. janvāri, tiktu veicināta sabiedrības integrācija, ja šādi grozījumi labvēlīgi ietekmēšot pareizticīgo un vecticībnieku attieksmi pret valsts varu.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Varbūt pie vienas reizes pieņemt likumu par ,,ramadāna,, svinēšanu , tur ,kā sakot ,dienā mēnesi nedrīkst ēst ,var tikai dzert un nav jāstrādā , krieviem būtu ļoti pa prātam , tad ķīniešu Jaunais gads ,vai tik nav divi mēneši ,,przņik,, tad ta būtu dzīve !!!

 2. Varbut beigsim vienreiz ņirgaties par cilvekiem, neļaujot viņiem svinēt Zsvetkus,?!!! Turklat ari daudzi latvieši ir pareizticibaa. Atteikties ļaut svinet šos svetkus ir deputata varas nelietiga izmantošana, naida vairošana musu zeme! Kungs, es ludzu, Tavs prats lai notiek deputatu smadzenites!!!!

 3. Un musulmaņiem brīvdienas Ramadāna svinēšanai utt…

 4. Ziemassvētki visiem kristiešiem jāsvin kopīgi. Vai Saskaņas partijas biedri svin dzimšanas dienas pēc pareizticīgo kalendārā?
  Pietiek šķelt sabiedrību – kristīgās baznīcas svētki jāsvin kopīgi. Kārtējā pieprasījuma autori atbalsta doktrīnu – Maskava -Trešā Roma. Saeimas deputāti, attopieties! Nekādu kompromisu! Sargājiet Eiropas robežas! Gadu no gada tiek aktualizēta šī prasība. Arī krievu biznesmeņi iebilst pret vēl vienu brīvdienu.
  Tā ir politiski viltīga prasība.

 5. visi rašes svētki jānosaka par L(PS)R svētkiem.
  Citādi Eiropa mūs nesapratīs !

 6. rit sarunas par to, ka vajadzētu pievienoties pasaulei un svinēt Z-svētkus vienlaicīgi, bet Latvijā????!!!

 7. Latviešiem jāsvin Saulgrieži. Aiziet līdz baznīcai var arī pēc darba vai paņemt brīvdienu. Saulgrieži domāti gan decembrī, gan jūnijā.

 8. Kad viņi atcels 9.maiju, tad arī dabūs Ziemassvētkus.

  • 9.maijs nav svētku diena.Tālab to nevar atcelt.Tā ir pašdarbība,ko organizē”valsts valstī.”Šādas dīvainības laikam iespējamas tikai Latvijā,kur var pieļaut domu svinēt Ziemassvētkus divreiz gadā un vēl kaut kādu dīvainu uzvaras dienu,kurai ar valsti nav nekāda sakara.

Draugiem Facebook Twitter Google+