Kultūra
Māksla

Princis Čārlzs nonācis 136 miljonu mārciņu vērta mākslas viltojumu skandāla centrā0


Princis Čārlzs.
Princis Čārlzs.
Foto: PA / Scanpix / LETA

Lielbritānijas princis Čārlzs nonācis 136 miljonu mārciņu vērta mākslas viltojumu skandāla pašā epicentrā, ziņo portāls “Artnet.com”.

Čārlzs, kurš bijis Londonas Nacionālās galerijas pilnvarotais un uzaudzis vecmeistaru gleznu ielenkumā, noteikti ar sajūsmu uzņēma skandalozā britu uzņēmēja Džeimsa Stanta piedāvājumu aizdot viņa mājai Skotijā 17 gleznas, kuras šķietami gleznojuši Monē, Pikaso un Salvadors Dalī.

Taču gleznas klusītiņām atdotas atpakaļ, kad Losandželosā dzīvojošais notiesāts mākslas darbu viltotājs Tonijs Tetro (1950) paziņoja, ka tās uzgleznojis viņš konkrēto mākslinieku tehnikā.

“Artnet News” Tetro pauda, ka darbi bijuši “tehniski labi nostrādāti, tomēr nekādā veidā nebūtu varējuši izturēt pat vispaviršāko pārbaudi. Audums ir jauns, krāsas – mūsdienīgas, rāmji, uz kuriem audums uzstiepts, nav ne pareizi, ne arī laikposmam atbilstoši”.

Gleznas tika aizdotas, lai izrotātu 18. gadsimtā celto Damfrīsa namu, kura saglabāšana Lielbritānijai ir viens no daudzajiem prinča Čārlza labdarības pasākumiem.

Stants esot atvainojies princim, taču nav atzinis, ka būtu zinājis gleznu patieso izcelsmi, tomēr pats Tetro “Artnetr.com” paudis: “Stants simtprocentīgi zināja, ka darbi ir mani.”

Tetro, kurš izcietis sodu par daudziem mākslas darbu viltojumiem (starp autoriem ir gan Dalī, gan Šagāls, Miro, Rokvels un citi) tagad savās gleznās cenšoties “pārspēt” vecmeistarus. Viņš ir autodidakts, kurš gleznošanu apguvis pēc grāmatām un studējot mākslas darbus.

Tetro gleznas 20. gadsimta 70. un 80. gados bija iegādājušās daudzas mākslas galerijas un muzeji visā pasaulē.

LA.lv