Feļetoni

Egils Līcītis: Zandas d’Arkas augstais lidojums 4

Foto-LETA

Ārlietu ministrijas informācijas izplatīšanas vēdeklis atnesis jaunumus, ka Saeimas Eiropas lietu komisijas priekšsēdētāja Zanda Kalniņa-Lukaševica bijusi Berlīnē. Lietišķas sievietes bikškostīmos šajā galvaspilsētā daiļā dzimuma nemaldīgais instinkts un augstpapēdenes pašas aiznes uz KaDeWe vai “Karstadt at Kurfürstendamm”, taču mūsu dāmu ar diviem uzvārdiem ne. Viņa devusies pa taisno uz Bundestāgu pie kamerādiem ārlietniekiem herr Barhmana un herr Tēnesa. Runājuši par Latvijas 2015. gada ES prezidentūru – ka viena mantojumā pārņemta prioritāte ir Austrumu partnerības iniciatīva, kas Latvijai Eiropas ilksīs jāvada mazāk tehnokrātiski un normatīvi, un divas citas priekšrokas būšot ES digitālās ekonomikas veicināšana un ES konkurētspējas un vienotā tirgus stiprināšana.

Lasot vēsti par eiropietes Zandas dziļo peldējumu, atmiņā atausa Lietuvas prezidentūras rīkotāju stāstītais. Viļņā, izvēloties četras tēmas, ko prezidējošā valsts gribēs uzsvērt, uzklausījuši sabiedrības pārstāvju, pašvaldību cilvēku, nevalstisko organizāciju domas, un pēc tam bijusi ilgstoša, paplašināta debate “parlamentārā dimensijā”. Prezidētāji lielo notikumu centušies izvērtēt pēc lietderības viedokļa Lietuvai, saskaņot ar cilvēkiem nepieciešamo, Eiropas mēroga pasākumu iekrāsot ar nacionālo simboliku.

Turpretī Latvijā pieņemts, ka tantei Bauskā un vectētiņam Pampāļos nav jāmaisās valsts vadīšanā un pilsoņiem, kam tik vien saprašana kā ārzemju deju kursu apmeklētājiem, nav jāzina, kā taisa ārpolitiku. Spilgts piemērs ir tāds, ka frau Kalniņa-Lukaševica prioritāšu virzienus nosaka ar diviem Berlīnes zēniem krombahera vai bitburgera alus dzeršanas laikā pie šķovētu kāpostu un desiņu šķīvja, bet Rīgā par to diskutē elites lokā aiz trim durvīm un konspiratīvi. Pat mūsu parlamentāri sūdzas, ka ziņas par eiroprezidēšanu jāizdabū kā ar knaiblēm! Protams, ko bauri saprot no “digitālās ekonomikas”. Eiroprezidēšana nebūs vis tautas svētki, bet uzvalkotu klerku uzdzīve.

Sevišķi uzbāzīgiem interesentiem kontaktinformācija atrodama internetā. Skaidrojumus – kā uz Berlīni – klāt nepievedīs. Kaut gribētos zināt atbildi, vai Valsts prezidents tagad piekrīt, ka prezidentūra atmaksāsies un nenotiks nodokļu maksātāju naudas izšķiešana? Vai Bērziņš uzskata, ka nosauktās vadlīnijas pietuvinātas Latvijas interesēm un nav pārāk universālas?

Kā nacionālo problēmu nr. 1 min Latvijas dzīvā spēka aizplūšanu uz attīstītākām valstīm, kā nr. 2 aktualizējies Eiropas drošības un robežu aizsardzības jautājums, savukārt Romas pāvests lauza rokas, kā pacelt garīgās vērtības pāri materiālajām. Latviešus dara bažīgus Baltijas jūras stāvoklis. Taču tas neiet nevienos ES prezidentūras vārtos, neietilpst veicamo prioritāšu sarakstā. Kā būtu noformēt 2015. gada notikumu kā Kalniņas-Lukaševicas&Co privāto prezidentūru ar viņas evaņģēliju, bet Latvija uz savu kārtu ir ar mieru gadiņu pagaidīt? Bet Reformu partijas biedrei, pārgalvīgai jaunavai Zandai d’Arkai vajadzētu aptvert, ar ko beidzas izlemšana tikai kodolā, ignorējot apkārt notiekošo.

LA.lv