Latvijā
Politika

Pusotrā nedēļā no kartes nodzēš banku. Piektdien klientiem sāksies naudas izmaksas13


“ABLV Bank” līdzīpašnieks un padomes priekšsēdētājs Oļegs Fiļs (no kreisās), bankas valdes priekšsēdētājs Ernests Bernis un valdes priekšsēdētāja vietnieks Vadims Reinfelds preses konferencē, kurā paziņoja par gaidāmo bankas pašlikvidācijas procesu.
“ABLV Bank” līdzīpašnieks un padomes priekšsēdētājs Oļegs Fiļs (no kreisās), bankas valdes priekšsēdētājs Ernests Bernis un valdes priekšsēdētāja vietnieks Vadims Reinfelds preses konferencē, kurā paziņoja par gaidāmo bankas pašlikvidācijas procesu.
Foto: LETA/Ieva Leiniša

“Šis ir smagākais lēmums manā dzīvē. Pusotrā nedēļā izdzēšam mūsu 25 gadu laikā paveikto, faktiski izdzēšam no Latvijas kartes trešo lielāko banku Latvijā, taču šajā situācijā tā bija vienīgā pareizā rīcība, lai aizsargātu klientus, kreditorus un cilvēcīgi sakārtotu attiecības ar darbiniekiem. Bija viegli runāt ar klientiem, Finanšu un kapitāla tirgus komisiju, valstsvīriem, bet visgrūtāk bija runāt ar saviem cilvēkiem,” tā vakar notikušajā preses konferencē, informējot par “ABLV Bank” lēmumu pašlikvidēties, norādīja bankas līdzīpašnieks Ernests Bernis. Viņš atklāja, ka par bankas likvidācijas kandidātiem, kuri vēl jāapstiprina, izraudzīts zvērināts advokāts Elvijs Vēbers, nekustamo īpašumu ieguldījumu eksperts Andris Kovaļčuks (“New Hanza Capital” valdes priekšsēdētājs) un korporatīvo finanšu eksperts Arvīds Kostomārovs (“ABLV Corporate Finance” valdes priekšsēdētājs). Savukārt jau nākamās nedēļas laikā bankas likvidāciju sajutīs 30% jeb aptuveni 300 bankas darbinieki – finansisti, mārketinga eksperti u. c., kuri zaudēs darbu, apstiprināja E. Bernis. Labklājības ministrs Jānis Reirs jau paziņojis, ka valsts sociālās apdrošināšanas budžets ir pilnībā gatavs, lai sniegtu finansiālu atbalstu atlaistajiem bankas darbiniekiem.

Piektdien klientiem sāksies naudas izmaksas

Bernis sacīja, ka pašlikvidācijas lēmums pieņemts, lai banku maksimāli aizsargātu no valsts ieceltu maksātnespējas administratoru neprofesionālas rīcības, uzsverot, ka ļoti daudzi šādi maksātnespējas procesi beidzas ar kriminālprocesiem. Savukārt minētie likvidatori izvēlēti, ņemot vērā viņu profesionalitāti nekustamo īpašumu jautājumos un jurisprudencē, zinot, ka spēs pieņemt koleģiālus, objektīvus lēmumus. Otrs bankas līdzīpašnieks Oļegs Fiļs sacīja, ka grūti noticēt šādam attīstības scenārijam, taču turpinājumā viņš kā bankas padomes priekšsēdētājs apņēmies rūpīgi uzraudzīt visu likvidācijas procesu. Būtiski, ka viens no likvidatoru uzdevumiem būs arī bankas akcionāru sapulcē pieņemtais lēmums censties atspēkot “FinCEN” paziņojumus.

Bankas valdes priekšsēdētāja vietnieks Vadims Reinfelds norādīja, ka likvidatoriem piecu dienu laikā FKTK jāiesniedz likvidācijas plāns, kas komisijai 30 dienu laikā jāizvērtē un jāakceptē. “Pēc tam likvidatoru grupa sāks savu darbu. Līdz tam brīdim bankas darbību vadīs valde. Pašlaik uzsākts darbs pie likvidācijas plāna izstrādes un valde aktīvi piedalās plāna izstrādē,” noteica V. Reinfelds. Piektdien sākšoties noguldījumu garantijas fonda naudas līdzekļu izmaksas, kuras pilnā mērā “ABLV” segs no saviem līdzekļiem. Vēl gan nav zināma pilnvarotā banka, kurā būs jāvēršas “ABLV” klientiem.

Savukārt tiem klientiem, kuri aizņēmušies naudu bankā, par turpmāko nākotni nav jāsatraucas. Kā norādīja V. Reinfelds – kredītnoteikumi nemainās. “Visas saistības un maksājumu grafiki paliek spēkā, mainās tikai norēķinu kārtība, par kuru aktīvi klientus informējam.” FKTK priekšsēdētājs Pēters Putniņš norādījis, ka pašlikvidācijas projektu izvērtēs iespējami raiti. “Mēs lieki laiku nekavēsim. Skaidrībai šādos jautājumos un šajā brīdī ir jābūt pēc iespējas ātri. Secīgi procesi, raita lēmumu izskatīšana un savlaicīga informācija – to nodrošinās FKTK, tādējādi veicinot visu Latvijas banku klientu pārliecību par noteiktu kārtību un stabilitāti mūsu valsts finanšu sektorā,” teica Putniņš.

Cīnīsies par meitasuzņēmumu nākotni

“Bankai, mūsuprāt, bija savākti pietiekami daudz likvīdu līdzekļu, lai atsāktu darbību, bet, tā kā tika pieņemts lēmums par noguldījumu nepieejamību, kas būtībā nozīmē likvidācijas procesa sākšanu, nekas cits kā pašlikvidācija mums neatlika. Bijām vietējā banka ar Latvijas kapitālu, kas pelnīja naudu ārvalstīs, bet Latvijā nodarbināja un investēja naudu,” sacīja E. Bernis.

Akciju sabiedrībai ir vairāki desmiti meitasuzņēmumu, kuriem ir savi partneri, darbinieki un attīstības plāni. “Turpinu vadīt vairākus desmitus meitasuzņēmumu, kuru darbība šobrīd ir bloķēta un kuros arī situācija ir sarežģīta, taču darīšu visu, kas manos spēkos, lai šajos uzņēmumos nepieļautu problēmas un viss atrisinātos. Tikai pēc tam sākšu domāt par saviem tālākajiem plāniem,” norādīja E. Bernis.

Laikmetīgās mākslas muzeja projekts iesaldēts

O. Fiļs arī pieskārās “ABLV” atbalstītajam un virzītajam “New Hanza” projektam. Viņš norādīja, ka notikušais ar banku faktiski pārvelk strīpu bankas centieniem Rīgā investēt tuvu miljardam eiro, būvējot jaunu kvartālu ar biroju ēkām, skolu, parku un dažādām izklaides iespējām, tostarp ilgi gaidīto Latvijas Laikmetīgās mākslas muzeju. “Visi plāni ir iesaldēti, būvdarbi un sadarbība ar apakšuzņēmējiem pārtraukta. Par visiem darbiem norēķināsimies tiklīdz būs tāda ieslēja,” norādīja O. Fiļs. Apturēta darbība nav, taču apdraudēts ir arī korporatīvās labdarības fonds “ABLV Charitable Foundation”, par kura nākotni jau tuvākajā laikā lems abi bankas īpašnieki.

Lēmumu par pašlikvidāciju atzinīgi novērtējusi arī finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola, taču tikai ar nosacījumu, ka tiek ievērotas kreditoru intereses. Neskatoties uz FKTK lēmumu par “ABLV” pašlikvidāciju, FM turpinās virzīt grozījumus Kredītiestāžu likumā, kas paredz likvidatoru un maksātnespējas administratoru būtisku atlīdzības samazinājumu.

VIEDOKLIS

Jurists: likvidators nav maksātnespējas administrators

Olavs Cers, jurists, maksātnespējas administrators, Maksātnespējas tiesību advokātu sekcijas vadītājs: “Šādu lēmumu es uzskatu par pareizu. Vienmēr esmu teicis gan maksātnespējas, gan likvidācijas sakarā, ka tās ir normālas komerctiesības un mūsu valsts esošā situācija pierādījusi, ka valsts iejaukšanās vismaz maksātnespējas procesos gaidītos rezultātus nav sasniegusi. Pašlikvidācija kreditoriem dod zināmu drošības garantiju, ka situāciju risinās pats akcionārs, nevis nāks kāds no malas, šādi netieši uzņemoties atbildību.

Tajā pašā laikā kredītiestāžu likums precīzi norāda, ka arī šajā gadījumā likvidatoram jāatbilst zināmai kvalifikācijai un ir virkne ierobežojumu, kuri vērsti uz interešu konfliktu. Likums nepieļauj, ka arī pašlikvidācijas gadījumā likvidators varētu būt ieinteresētā persona. Jebkurā gadījumā likvidators jāmeklē no malas, bet, no otras puses, viņam nav tik stingras prasības kā tiesas norīkotam likvidatoram. Arī pašlikvidācijā jāsaņem FKTK piekrišana, tostarp par kandidātiem. Ja būs cilvēks bez izglītības un ar sliktu reputāciju, domāju, FKTK iebildīs. Šobrīd redzu, ka izvirzītās personas ir ar atbilstošu izglītību.

Kopējo attieksmi pret maksātnespējas administratoriem saprotu – bijis tik daudz negatīvas informācijas, ka skepse ir saprotama. Vienīgi skumji, ka slikto slavu veido 20 – 30 administratori no kopumā 249 maksātnespējas administratoriem, liekot par dažu neprofesionalitāti ciest visiem. Būtiski gan uzsvērt, un to jauc ne tikai ierindas cilvēks tviterī vai feisbukā, bet arī politiķi – cilvēki nenodala likvidāciju no maksātnespējas procesa, kas ir divi dažādi procesi. Likvidācija var būt pašlikvidācija un ar tiesas nolēmumu, bet obligātā maksātnespējas administratora iesaiste notiek tikai tādā gadījumā, ja tiek pieņemts lēmums par maksātnespēju, bet “ABLV” nav maksātnespējīgā stāvoklī. Politiķi to liek vienā katlā, uzsverot, ka administratori tagad bēdāsies, ka netiks pie likvidācijas, bet likvidācijā nekur nav teikts, ka likvidatoram jābūt maksātnespējas administratoram.”

UZZIŅA

Apturētie projekti:

“New Hanza” darījumu un atpūtas kvartāls (dzīvojamās ēkas, biroju ēkas, pašizklaides centrs “Hanzas Perons”, parks “Hanzas dārzs”, bērnudārzs, skola)

Latvijas Laikmetīgās mākslas muzejs

Apdraudētie projekti:

“AmberStone Group” projekti (finiera rūpnīcas būvniecība Krustpils novadā, kūrortviesnīca Liepājā, 5 un 4 zvaigžņu viesnīcas Rīgā, Latvijā reģistrētas flotes paplašināšana par 2 līdz 3 kuģiem, traumatoloģijas-ortopēdijas klīnikas “Orto” paplašināšana)

“New Hanza Capital” projekti (bijušajās VEF teritorijas attīstība, noliktavu un biroju komplekss Rīgā, Maskavas ielā)

“ABLV Charitable Foundation”

11 gados ziedoti 4,78 miljoni eiro 350 projektos

LA.lv