×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
10. decembris, 2012
Drukāt

Ravēt vai neravēt kartupeļu lauku? (1)

tupenulauks

“Znots ir kategoriski pret kartupeļu lauka ravēšanu to augšanas laikā. Saka – tas bojājot bumbuļus, tie kļūstot zaļi. Taču novācot šo zaļo bumbuļu ir ļoti maz. To nevar salīdzināt ar postu, ko augu attīstībai, tātad ražai, nodara nezāles. Vai tad tas ir normāli, ja tūlīt pēc kartupeļu ziedēšanas nezāles tā pārņem lauku, ka vairs neredz lakstus?” 
Zenta Madonas novadā

 

– Kartupeļi ir rušināmaugi, tos noteikti vajag ravēt un rušināt! Tā var iznīcināt nezāles, bet augiem nodrošināt gaisa klātbūtni augsnē, – uzsver Valsts Priekuļu laukaugu selekcijas institūta Kartupeļu selekcijas grupas vadītāja Ilze Skrabule.

Kopšanas darbi jāuzsāk jau nedēļu vai desmit dienas pēc stādīšanas. Lielākos stādījumos vagu virsmu un sānu irdināšanai izmanto speciālus ecēšveida vagotājus. Ja nezāles sāk parādīties, bet kartupeļi vēl nav sadīguši un lauks nav pārāk mitrs, ecēšanu var atkārtot. Vēlāk, tiklīdz parādījušies kartupeļu asni, sāk vagot, veidojot augstākas vagas. To atkārto vairākas reizes, ik pēc 7 – 14 dienām, līdz augi ir tik lieli, ka lapas starp vagām sakļaujas. Vagošanas reižu skaits nav ierobežots, to var turpināt arī vēlāk, ja pēc lietus veidojas augsnes garoza vai nepieciešams ierobežot nezāles. Zinot, ka daudzviet augsne ir nezāļu pārbagāta, tas ir ļoti būtiski. Rūpīgākie kartupeļu audzētāji vago vairāk nekā trīs reizes.

Mazdārziņos stādījumus ik pēc nedēļas var noecēt ar grābekli. Vēlāk, kad laksti jau pastiepušies, ar smailu lāpstu uzsāk augsnes pieraušanu, tā apberot un noslāpējot sīkos nezāļu dīgstus. Šādu vagošanu atkārto vēl trīs reizes, līdz sakuplojušie ceri to vairs neļauj izdarīt.

Ir pierādīts, ka, laikus veicot pirmo stādījumu kopšanu, mehāniskās apstrādes procesā iet bojā 95 – 98 % dīgstošo nezāļu. Ja ecēšana nokavēta un nezāles paguvušas kārtīgi nostiprināties vagu skaustos un sānos, tās ir grūtāk iznīcināt – ne kultivators, ne ecēšas ar tām vairs netiek galā. Ravējot sakuplojušās nezāles, kartupeļu kopēji bieži vien norauš vagas skaustu. Tā paliek ļoti maz zemes, un nenosegtiem kartupeļiem ilgāku laiku augot gaismā, veidojas zaļa miza. Tad vagošana nepieciešama, lai uzraustu tupeņiem virsū zemes kārtu.

Kad kartupeļiem sakļāvušies laksti, tie paši spēj nomākt nezāļu augšanu. Nezāles var atdzīvoties, ja lakstus nokodusi puve, vai arī tie nopļauti pirms ražas vākšanas. Tad jācenšas bumbuļus norakt pēc iespējas ātrāk, pirms stādījums pārvēršas zaļā pļavā. Lai neļautu saaugt nezālēm, kartupeļus var izrušināt arī pirms ražas vākšanas.

Ja audzētājs nevēlas kartupeļus vagot un ecēt, nezāļu izplatību var ierobežot ar herbicīdiem. Tad pirms kartupeļu sadīgšanas vagas nepieciešams vienu reizi noecēt, tā pazeminot augstos skaustus, pēc tam vago. Īsi pirms iestādīto kartupeļu lakstu sadīgšanas atbilstoši rekomendācijai apsmidzina ar herbicīdu (piemēram, ar zenkoru; parasti preparāts darbojas trīs nedēļas). Pieredze liecina, ka precīzi izdarīts miglojums pasargā stādījumu līdz pat ražas novākšanai. Izmantojot herbicīdu, nav nepieciešama daudzkārtēja rušināšana, kas daļēji var traumēt sakņu sistēmu. Tomēr atsevišķas šķirnes ir jutīgas pret herbicīdu lietošanu – uz lapām veidojas dzelteni plankumi, reizēm tās izaug kroplas, viļņainas.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Iestādīju divas šķirnes; bellafeord(BF) un Jelly (J) ar divrindu stādāmo. Pusi labi dabiski mēslotā un safrēzētā augsnē ,otru pusi tai pašā pavasarī safrēzētā velēnā bez jebkāda mēslojuma. Vasarā izvagoju tikai vienu reizi. Rezultāts interesants-J izauga labāk sastrādātajā augsnē, bet BF labāk izauga zālainā vārpatainā augsnē. Kopumā šogad ražā ļoooti laba 200 kg iestādīju , bet ap 1,5 t novācu. Sašķiroju un sēklas materiāls knapi sanāca-pārsvarā lieli, cūkām nekas tikpat kā nesanāca. Nedaudz ķēra lakstu puve, bet bumbuļi smuki.

Draugiem Facebook Twitter Google+