Pasaulē

Republikāņu vadība aizstāv Trampu0


Republikāņu partijas kongresmeņa Devina Nunjesa ziņojumā izteikta neuzticība ASV Federālajam izmeklēšanas birojam un pausts atbalsts ASV prezidentam Donaldam Trampam.
Republikāņu partijas kongresmeņa Devina Nunjesa ziņojumā izteikta neuzticība ASV Federālajam izmeklēšanas birojam un pausts atbalsts ASV prezidentam Donaldam Trampam.
Foto – EPA/LETA

Republikāņu partijas kongresmeņa Devina Nunjesa ziņojumu, kurā izteikta neuzticība ASV Federālajam izmeklēšanas birojam un pausts atbalsts ASV prezidentam Donaldam Trampam un viņa centieniem izjaukt izmeklēšanu par Krievijas iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanu procesā, atbalstījusi arī Republikāņu partijas vadība.

 

Likumdevēju un drošībnieku pretstāve

FIB amatpersonas uzskata, ka Nunjesa ziņojumā izteiktās apsūdzības nav korektas un grauj biroja spēju darboties neatkarīgi. “Biroja darbinieki ir sadusmoti, jo viņiem uzbrūk partija, kas sevi uzskata par likumības un kārtības aizstāvi,” raksta avīze “The Washington Post”, atsaucoties uz avotu likumsargu aprindās. Republikāņu likumdevēji uzskata, ka viņu pienākums ir pārraudzīt izpildvaru un nepieļaut varbūtējus aizspriedumus. Analītiķu vērtējumā republikāņu kampaņa ir nepārprotami izvērsta prezidenta aizstāvībai, lai izjauktu FIB ievadīto izmeklēšanu par Krievijas iejaukšanos ASV vēlēšanu procesā 2016. gadā. Pārstāvju palātas spīkers Pols Raiens, cenšoties mazināt likumdevēju un drošībnieku pretstāves asumu, atšķirībā no daudziem republikāņu kongresmeņiem paziņojis, ka Nunjesa ziņojumā neesot kritizēta FIB darbība kopumā, bet tikai “dažu potenciāli sliktu darbinieku pārskatīšanās”.

 

Izmeklēšanas komiteja sašķeļas

Pirms pusotra gada Kalifornijas kongresmenis Nunjess bija vienīgais, kurš publiski aizstāvēja tolaik vēl prezidenta amata kandidātu Trampu, kurš apgalvoja, ka prezidenta Baraka Obamas administrācija viņu izsekojot. Tagad Nunjess meties aizstāvēt Trampa pausto kritiku par FIB un Tieslietu ministrijas darbību Krievijas iejaukšanās izmeklēšanā ASV vēlēšanu kampaņā, atzīmē laikraksts “The Guardian”.

Nunjesa vienpersoniskā rīcība tā saniknojusi demokrātus, ka partijas līderi ierosinājuši izslēgt viņu no Pārstāvju palātas Izmeklēšanas komitejas. Komitejā, kas izmeklē Krievijas iejaukšanos, notikusi šķelšanās pēc partijiskās piederības. Republikāņi pievērsuši galveno uzmanību FIB 2016. gadā sāktajai izmeklēšanai. Nunjesa ziņojumā, kas izraisījis asus strīdus, izteikts pieņēmums, ka FIB saņēmusi atļauju noklausīties kāda Trampa kampaņas darbinieka tālruņa sarunas, bet nav atklājusi tiesnesim savus informācijas avotus. Ziņojumā FIB izmeklēšana saistīta ar bijušo britu izlūkdienesta darbinieku Kristoferu Stīlu, kura pētījumu esot apmaksājuši demokrāti. Stīls apkopoja tā dēvēto Trampa dosjē, kurā ir vairāki skandalozi, bet neapstiprināti paziņojumi, atzīmē “The Guardian”. Kāds no FIB aģentiem paudis personisku kritiku par Trampu. Republikāņi secināja, ka FIB izmeklēšana tiekot veikta tendenciozi ar nolūku graut prezidenta reputāciju, šo viedokli izplatot raidsabiedrībai “Fox News”, kas ir prezidenta Trampa iecienītākais ziņu avots.

 

Tramps izmanto Nunjesa ziņojumu kā vairogu

FIB iebilda pret Nunjesa ziņojuma publiskošanu, uzskatot tā saturu par maldinošu un objektīvu izmeklēšanu neveicinošu. Nunjess bija viens no pirmajiem Trampa atbalstītājiem Kongresā un viņa padomnieks pārejas posmā pēc vēlēšanām.

Saistītie raksti

Prezidents Tramps paziņojis, ka Nunjesa ziņojums viņu “pilnībā attaisno”, un paudis sašutumu par “raganu medību” turpināšanos sakarā ar izmeklēšanu par Krievijas iejaukšanos un Baltā nama darbinieku kontaktiem ar Krievijas amatpersonām.

FIB direktors Kristofers Rejs devis rīkojumu saviem darbiniekiem saglabāt mieru un turpināt izmeklēšanu, taču par tās tālāko virzību rodas papildu jautājumi pēc Krievijas izlūkdienestu vadītāju Sergeja Nariškina (Ārējais izlūkdienests), Aleksandra Bortņikova (Federālais drošības dienests) un Igora Korobova (Galvenā izlūkošanas pārvalde) vizītes Vašingtonā. Vai sadarbības veicināšanai un informācijas apmaiņai terorisma apkarošanā ASV būtu gatavas ieņemt piekāpīgāku nostāju pret Krieviju? Kā rak­sta “The Washington Post”, Tramps un viņa atbalstītāji ir pieteikuši karu FIB un Tieslietu ministrijai, kā arī īpašajam prokuroram Robertam Milleram, lai mēģinātu diskreditēt izmeklēšanu par Trampa kampaņas darbinieku sakariem ar Krievijas amatpersonām un iespējamu pretošanos patiesības noskaidrošanai no prezidenta puses.

LA.lv
LE
LETA
Pasaulē
Trampa apgalvojumi izraisa politisku vētru Indijā
9 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Dienvidkoreja raida brīdinājuma šāvienus uz Krievijas kara lidmašīnu
12 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Grieķijas valdība paziņo par nodokļu samazināšanu un iztur uzticības balsojumu
13 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IE
Ināra Egle
Latvijā
LPA nesteidz atbalstīt apriņķus un “paņem pauzi” līdz augusta vidum
3 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Reiram būs jālemj par mutisku aizrādījumu VID vadītājai Jaunzemei. Ministrija skaidro iemeslus
4 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
Pļaviņš pēc sava varoņdarba Portugālē kādu laiku būs spiests iztikt bez spēlēšanas
24 minūtes
JL
Juris Lorencs
Pasaulē
Juris Lorencs: Vēlētāji Ukrainā ir “salikuši visas olas vienā grozā” 1
2 stundas
LE
LETA/LA.LV
Pasaulē
Pēc atteikšanās no cūkgaļas diviem bērnudārziem Vācijā vajadzīga policijas aizsardzība
2 stundas