×
Mobilā versija
Brīdinājums +19°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
6. marts, 2014
Drukāt

Romantiķes Laimas Bikšes dārzs 


Publicitātes fotoPublicitātes foto

Galerijā “Daugava” līdz 15. martam skatāma Laimas Bikšes personālizstāde “Romantiķes dārzs”. Mākslinieces darbi ir krāsās intensīvi un sulīgi kā spirgti gaidāmā pavasara priekšvēstneši.

Darbus vieno māksliniecisks un tēlains nosaukums “Romantiķes dārzs”. Pati māksliniece nemaz neslēpj, ka patiesībā jau nosaukums ir atbilstošs. “Tajā būs pietiekami stipras un priecīgas krāsas, puķes un augļu motīvi. Es ceru, ka cilvēkus iepriecinās,” un piebilst, “zināju, ka riskēju, liekot tādu nosaukumu. Tas ir tāds tīrs un skaists. Nav pierasts. Parasti jau izstādes nosaukumos ir kaut kas apslēpts, reizēm varbūt pat ar ironiju. Es vienkārši jutu, ka tā tam jābūt. Es reāli jūtos pavasarī!”

Izstādes veidotāji par Laimas darbiem saka, ka skatītājs notic visam ko redz, jo tā ir māksla bez ārišķībām un pretenzijām, kā klusums, ko jāprot saklausīt, kā saruna ar sevi. “Tāds īpašs vieglums, kuru baudot gūsti atziņu, cik vienkārši ir būt patiesam, nemelot ne sev, ne citiem, neizlikties, bet tikai būt. Laimas glezniecība ir atgādinājums par mākslas juteklisko nozīmi, tur nekad nav racionālu ideju. Viņas radītā pasaule drīzāk ir iracionāla, kā bērnam, kuram centrālo vietu darbā ieņem tas, kas ir svarīgākais, pēc kā viņš ilgojas, par ko sapņo. Tāds īpašs tiešums caur viņu naivitāti.” Laima neslēpj, ka viņa glezno visu laiku, ka tas tā plūstoši notiek. Arī darbi šai izstādei tapuši gan vasarā, gan rudenī, varbūt tikai pats izstādes nobeigums bija tāds saspringtāks, bet Laima atzīst, ka arī tāds neliels adrenalīns ir vajadzīgs. “Esmu pat skicējusi uz čeka savu ideju. Lieku skices kaudzītē. Tas viss ir apkārt. Viss, ko daru. Visa mana iepriekšējā dzīve. Tas jau ir tik daudzus gadus darīts. Cenšos ikdienā dzīvot parasta cilvēka dzīvi. Varbūt arī citi pamana, bet nemāk uzzīmēt un parādīt sajūtas.”

Laimu varētu uzskatīt par formas meistari, jo savos audeklos bieži apvieno visu savu atradumu arsenālu – tur ir lazējumi, berzējumi, vietām atstāts neapgleznots audekls, tad ogles zīmējums, kuru klāj laka. Šajā izstādē ar krāsās intensīvajiem darbiem kontrastēs vairākas nakts noskaņai veltītās gleznas. Mākslinieces gleznu spēks ir arī tas, ka tām piemīt it kā mainīga noskaņa un emocijas. Glezna var iegūt citu raksturu un nianses, ja to skata vakara apgaismojumā vai skaistā dienas gaismā. Mainība saistīta ar mākslinieces meistarīgo krāsu izmantojumu. “Šajā izstādē mani pelēkie darbi ir kā noslēpums, telpa, dziļums. Nav pa drūmo,” smaidot saka Laima.

Mākslinieces gleznās ir fantastiski tēli, kuriem raksturīgi dzīvi un krāsaini toņi. “Man patīk gleznas noskaņojums, tas, ka katrā gleznā ir kāds notikums, savs stāsts. Es negleznoju kaut ko faktūras dēļ. Noskaņojums, jā – naivs, pilns saldu skumju. Bet es necenšos analizēt. Šie tēli manos darbos ienāk ik pa laikam. Kādreiz neļauju ienākt. Bet ar laiku esmu iemācījusies sevi atbrīvot. Šie tēli rada sajūtu, palīdz noslāņot darbu. Tie manos darbos ir kā papildu slānis, noslēpums,” atklāj Laima.

Laima vienmēr ir vēlējusies ar saviem darbiem cilvēkus darīt priecīgākus, laimīgākus. “Varbūt atkal tas skan naivi, bet es ceru, ka tā arī notiek. Es vienkārši jūtu, ka man tas ir jādara, tā jūtos. Atgriežos pie tā, kas es esmu. Es cenšos darīt to, ko es varu vislabāk. Vēlos, lai cilvēki būtu laimīgāki. Reāli, lai kādam no tā tiek prieks,” neslēpj Laima.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+