×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
29. septembris, 2015
Drukāt

Kur stādīt rudens anemones?

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

“Kur labāk stādīt rudens anemones? Vai tās ziemā nenosals?” DZINTRA PRIEKUĻU NOVADĀ

Šīs puķes sāk ziedēt vasaras otrajā pusē un turpina to līdz vēlam rudenim. Lielākā daļa rudens anemoņu Latvijā aug labi, zied bagātīgi un parasti labi pārziemo bez segšanas.

Nacionālā botāniskā dārza Lakstaugu floras nodaļas zinātniskā asistente Ilma Nereta stāsta: – Līdzīgi kā vairākumam pameža augu, arī tā sauktajām rudens anemonēm piemērotāka ir daļēji vai viegli noēnota vieta ar irdenu, labi drenētu un trūdvielām bagātu augsni, kas vienmērīgi saglabā mitrumu. Tās labprāt aug pat zem skraju koku un krūmu zaru vainagiem, ja vien neatrodas ļoti tuvu koku stumbriem. Tāpat ieteicams sarūpēt neitrālu vai nedaudz skābu augsni, jo tāda šīm puķēm patīk vislabāk.

Stādījumu vēlams regulāri mulčēt, lai sakneņi nepāržūtu vasaras svelmē un augi veiksmīgi pārziemotu, aukstumam mijoties ar tik raksturīgajiem atkušņiem un slapjdraņķiem. Rudens anemones viegli ieaug un visai agresīvi izplešas ar sakņu dzinumiem, nereti pārkāpjot sev atvēlēto vietu, un tas audzētājiem jāņem vērā stādot. Dalīt un pārstādīt vajadzētu pavasarī, pirms dzinumi atsākuši strauji augt garumā. Ja pārstādīt tomēr nepieciešams rudenī, vajadzētu uz pusi samazināt lapojumu un obligāti nogriezt visus tobrīd izveidojušos ziednešus, lai jaunais stāds lieki netērētu spēkus un līdz ziemai pagūtu labāk iesakņoties.

Anemones stāda jauktās ziemciešu dobēs vai konteineros. Augus pavairo ar sēklām, ceru dalīšanu, kā arī meristēmu kultūrās. Vienā vietā audzē sešus septiņus gadus, tās piemērotas arī grieztajiem ziediem.

Mazāk pazīstama ir hibrīdā anemone (Anemone hupehensis). Šie daudzgadīgie augi pieder pie gundegu dzimtas, ir 50–90 cm augsti, ar trīsdaļīgām lapām un sārtiem (ārpusē ziedlapiņas ir tumšākas) 5–6 cm diametra ziediem, kas sakārtoti lielās, skrajās ziedkopās. Kultūrā ir vairākas šķirnes:

‘Bressingham Glow’ – 80 cm augsts, kompakts augs ar lieliem, puspildītiem, koši rozā ziediem, kas priecē no augusta līdz oktobrim.

‘Praecox’ – 80 cm augsta, ar spēcīgiem, stāviem ziedkātiem, klajiem, spilgti rozā ziediem, kas zied no augusta beigām līdz rudens salnām.

‘Andrea Atkinson’ – ļoti spēcīgs, 90 cm augsts augs ar vienkāršiem, baltiem ziediem.

‘Honorine Jobert’ – 100 cm augsta, zied ilgstoši ar vienkāršiem, baltiem ziediem.

‘Prinz Heinrich’ – 80 cm augsta, ļoti izturīga un dekoratīva, pildīti ziedi rozā krāsā plaukst vidēji vēlu.

‘Serenade’ – 110 cm augsts, spēcīgs augs, zied ļoti bagātīgi, puspildītie ziedi rozā krāsā aug virs lapojuma.

‘Whirlwind’ – 60 cm augsts, kompakts augs, piemērots audzēšanai konteineros, ziedi ir pildīti, balti.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+