×
Mobilā versija
+11.6°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
13. decembris, 2013
Drukāt

Gatis Puriņš: Saeimas kalps, nevis kungs (29)

Foto - LETAFoto - LETA

Patīk tas vai nepatīk mūsu Valsts prezidentam Andrim Bērziņam, bet mēs dzīvojam parlamentārā republikā, kur prezidenta vara galvenokārt ir reprezentatīva. Nenoliedzami – vairāki līdzšinējie Valsts prezidenti ir gribējuši palielināt savu varu, pamatojot savu vēlmi un darbību ar Latvijas Republikas Satversmē ierakstītiem vārdiem. Diemžēl šobrīd prezidents Satversmes 56. pantu: “Ministru kabinetu sastāda persona, kuru uz to aicina Valsts prezidents”, tulko burtiski, uzskatot, ka viņam ir galvenās tiesības izvēlēties cilvēku, kurš veidos valdību.

Kad tika rakstīta Satversme bija garas diskusijas par Valsts prezidenta institūcijas nepieciešamību (varbūt pie šīm diskusijām ir jāatgriežas?), amata mērķiem un uzdevumiem, nosakot, ka faktiski Valsts prezidents ir Saeimas kalps, nevis kungs. Līdz ar to viņam jārēķinās ar Saeimas viedokli, uz ko norāda arī Satversmes 59. pants: “Ministru prezidentam un ministriem viņu amata izpildīšanai ir nepieciešama Saeimas uzticība un viņi par savu darbību ir atbildīgi Saeimas priekšā.” Tātad – Ministru prezidents ir atbildīgs Saeimas, nevis Valsts prezidenta priekšā. Un tas nozīmē tikai to, ja Valsts prezidents Andris Bērziņš uzskata, ka uz Ministru prezidenta amatu viņš var nominēt jebkuru cilvēku un Saeima to ar sajūsmu atbalstīs, tad viņš maldās.

Savā starpā par pieņemamāko kandidātu vispirms ir jāvienojas partijām, un būtībā to izvēlēto kandidātu pēc tam Valsts prezidents aicina veidot valdību.

Ja Valsts prezidents vienkārši bez argumentiem un pamatojuma noraida Saeimas specīgākās partijas piedāvātos kandidātus, aicinot lūkoties pēc spēcīgākiem, tad tas, kā minimums, ir neglīti. Tikai korekti būtu pamatot, kāpēc prezidents Bērziņš nosauktos kandidātus uzskata par nepiemērotiem ieņemt Ministru prezidenta amatu. Nav spēcīgas personības? Kandidāti nav spējīgi izveidot valdību? Šie ir nopietni apvainojumi cilvēkiem, kuri ilgus gadus ir strādājuši gan parlamentā, gan valdībā…

Jā, Satversme neliek Valsts prezidentam sniegt šādu skaidrojumu. Taču viņa šī brīža rīcība norāda uz vēlmi koncentrēt lielāku varu savās rokās, kas jau ir slikta tendence. Jo vara mūsu valstī pieder tautai, kura to ir deleģējusi parlamentam, nevis Valsts prezidentam.

Pievienot komentāru

Komentāri (29)

 1. Vai Puriņa kungam nav aizmirsies, ka vienotība NAV Saeimā ne lielākā, ne stiprākā partija?

 2. Sen ir laiks jaunai Satversmei. Daudz labāk, ja tevi apzog viens zaglis, nevis simts!

 3. Vēl viens plitehnologs atradies;sit gandrīz bībeles personāžu -Ijābu!
  Bērziņš kā cilvēks,kurš ir dzīves pieredzes bagāts necelc kuru katru Sorosa stipendijas jampampiņu
  par premjeru…

 4. Saeimu patriekt… Krustu pārfi un cauri…l. Lai valda zviedri ! Tāpat jau viss ir izpārdots !

 5. puriņ,viss jau būtu pareizi ,kā jūs tur kalkulējiet ja saeima sastāvētu no tautas ievēlētiem ,tautsaimniecību un politiku zinošiem cilvēkiem .par nožēlošanu tā sastāv no sīkpartiju savervētiem ļaudīm ,kam bieži vien nav īstas izpratnes par saviem pienākumiem.

 6. Gati Puriņ! Nevajag aizmirst to, ka Saeimas deputāti, kā to vēsta Satversme, ir tautas kalpi. Pašreizējie, pie varas esošie, kā likumdevēji tā izpildītāji, ir uzkundzējušies tautai, to burtiski paverdzinot.

 7. Ierēcu par “saeimas spēcīgāko partiju”, kura pēc vēlēšanām bija tikai 3. vietā. Tomēr prasme lietot no LC un TP mantotās polittehnoloģijas ļāva tai sagrābt gandrīz visu varu.

 8. Bravo , Jūli !!! Tas bija kā kulaks uz acs .

 9. Pats absurdākais šajā stulbumā būs tas, ka, “tautas uzticību” saņēmušie, kā jau siles lietotāji apspriedīsies un nolems piekrist viņiem izdevīgākajam variantam. Vai nu virzīs citu, vai pat piekritīs vecā untumiem. Bet vēlētājs, kas par viņiem balsoja, tiks pieskaitīts pie balsojošo stulbeņu masas un par viņu domās tikai nākamajā balsu pirkšanas kampaņā…

 10. Vai shada tipa rakstu esamiiba neliecina par partokratijas daljas bailem tikt atrautiem no siles?

  • Raksts vienīgi komentē Satversmei atbilstošo likumu ievērošanu vai neievērošanu bez jebkādām iespējām tos grozīt vai izmainīt kādam par labu vai sliktu. Vai tad Satversmes tēvi tālajos 20.gados jau būtu rūpējušies par kādām silēm un to lietotājiem?

 11. Vai gatis gadijuma nav kadas partijas kalps?

 12. Plaši sabiedrībā tika atzīts, ka Dombrovskim šobrīd nav alternatīvas. Tomēr pēc prezidenta teiktā premjeram un jaunajai valdībai esot jābūt labākai un rīcībspējīgākai.
  Kur tad slēpjas šis supermens-premjers, kuram par niecīgu atalgojumu jāpārtrumpo līdzšinējais? Varbūt prezidents to izvilks no azotes 8.janvārī?
  Varbūt kāds kapitālsabiedrības vai banku dūzis gatavs atstāt savu labi atalgoto amatu un patriotiski uzņemsies aizpildīt Dombrovska vietu?

  • Ko nozīmē “plaši sabiedrībā”, kas ir tas vērtētājs?

   • Vai tas, ka nupat TV oficiālā aptaujā 51,7 % vērtētāju atkārtoti prasa atjaunot amatā līdzšinējo premjeru, nav attiecināms uz plašu sabiedrības atbalstu?
    Te netiek minēta VISA sabiedrība.
    Pārējai sabiedrība droši vien pietiktu ar Dūklava kungu vai kādu vadoni no dzimstošajām partijām un kustībām. Katram sava gaume.

 13. Ja ņem pēc Satversmes, atkāpties Dombrovskim vajadzēja tikai pēc saeimas, ne prezidenta pieprasījuma.
  Premjers to pat nebija negrasījies darīt, nebija paņēmis līdz ne iesniegumu, ne kādi citādi paudis par savu apņemšanos. To visu noorganizēja Bērziņš, mums nezināmā veidā nāvīgi apvainojot Dombrovski. Lai viņam neiznāktu laika pārdomām, jau stāvēja ieslēgti mikrofoni un saaicinātie žurnālisti, kā arī uzvarā smaidošais prezidents.
  Tātad Bērziņš šajā gadījumā bija uzurpējis sev nepiedienīgu varu, ko gatavs realizēt arī turpmāk.

  • Vai tad Bērziņš oficiāli pieprasīja Dombrovskim atkāpties? Liekas, ka viņš tikai būs darījis zināmu kaut ko Dombrovskim ne visai patīkamu (nesaku kompromitējošu)

   • “….sen neesat sisti…” Liekas, ka Dombrovskis no prezidenta būs saņēmis neatļautu, negaidītu un nepelnītu sitienu. Godaprāts ne vienmēr iztur aprēķinātu, mērķētu un labi izplānotu belzienu. Tā nu tas, diemžēl, pasaulē notiek.

 14. Mums jau normālu partiju nemaz nav. Tās ir tikai avantūristu grupas ar kompartijas tipa sistēmu. Ko prātīgu no tām var gaidīt? Kārtējo zoodārza ministru prezidentu? Šīs partijas ir ieinteresētas tikai savās utilitārās rebēs. No tām nevar gaidīt valstisku rīcību. Valsts prezidents, lai kāds arī viņs nebūtu, tomēr nav akls un redz, ka viņam ir darīšana ar aprobežotu avantūristu baru. Visām partijām ir iespēja, tā sacīt, iziet tautā, bet tas netiek darīts, jo tad lielā mērā zustu iespēja vadībai iespaidot partijas biedrus.

 15. Ja Zatleram bija tiesības atlaist parlamentu, tad Bērziņam jau nu ir tiesības rīkoties tieši tā, kā nosaka Satversmes 56. pants. Un Pabrikam jau nu nav Ministru prezidentam nepieciešamās zināšanas par tautsaimniecību

 16. Pabriks taču būtu daudz labāks prezidents nekā Bērziņš . Noplukušam pīļtēviņam nepatīk gulbis .

 17. Nu, ja padomājam par mūsu Saeimu un tās daudzu partijnieku interesēm….

 18. Vispār pēc referenduma par Saeimas atlaišanas vajadzētu manīt arī Prezidentu,ko ievēlēja tautas uzticību zaudējusi Saeima.Pašreizējā stāvoklī vajadzētu pagaidīt 7 janvāri,lai Prezidents nominē,kas spētu dabūt Saeimas piekrišanu.Nevajag skriet ar pieri sienā.Nekas traks nenotiktu,ja pašreizējā valdība nostrādā līdz vēlēšanām.Ja būs kļūdas,tad lai arī atbild.Vieglākais paiet malā.

 19. Vai pilntiesīga Saeima viņu vēlēja? Tā jau bija referendumā atlaista un atstāja vanckaru… Tad neies uz valodu referendumu, tad vēl un vēl… Vienīgais jautājums valsts likumdevējiem – kādas ierobežojosās darbibas ir jau atlaistai Saeimai, valdībai, prezidentam? Lai nav tā, ka vina -atlaista valdība (laikam Godmaņa ) paraksta zaļos brīnumus elektrocenās par labu saviem draugiem un tas paliek. Ir jābūt tā – ja atlaists – ar to dienu prom, lai netaisa brīmumus vai stingrā uzraudzībā kā nogrēkojies skolas puika…

 20. Spīdoši uzrakstīts! Taisnība! Šeit nav ne Francija, ne Krievija. Bet Bērziņš jau tik uz austrumiem vien skatās. Tad nu tāpat kā Ušakovs arī viņš mēģina atdarināt Putinu. Bet gan jau kā ziepju burbuļi abi ar Rīgas mēru reiz uzsprāgs.

Draugiem Facebook Twitter Google+