×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.1°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
17. oktobris, 2013
Drukāt

Satversmes tiesā apstrīd sabiedriskā transporta cenu diferencēšanu Rīgā (1)

Foto: LETAFoto: LETA

Satversmes tiesā ceturtdien tiks apstrīdēts Rīgas domes lēmums citās Latvijas pašvaldībās deklarētiem cilvēkiem prasīt dubultu maksu par braukšanu sabiedriskajā transportā, informēja sūdzības iesniedzējs Mārtiņš Kaprāns.

Konstitucionālās sūdzības iesniedzējs uzskata, ka Rīgas pašvaldības vēlme šķirot fiziskās personas pēc izcelsmes un reģionālās identitātes ir pretrunā ar Satversmē nostiprinātajām pamattiesībām brīvi pārvietoties, kā arī pārkāpj Eiropas Savienības tiesības.

Pagaidām nav zināms, vai tiesa sūdzību pieņems. Tiesas priekšsēdētāja palīdze Līna Kovalevska aģentūrai BNS sacīja, ka pēc iesnieguma saņemšanas tiesas priekšsēdis izlems, vai iesniegums nododams kolēģijai, kam mēneša laikā jāpaziņo, vai lieta tiek ierosināta.

Tāpat Kaprāns savā sūdzībā norāda, ka Līguma par Eiropas Savienības darbību 21.pants paredz brīvu pārvietošanos un dzīvesvietas izvēli, savukārt dzīvesvietas deklarēšanai ir citas funkcijas. Eiropas Savienības tiesa jau šāda veida jautājumus ir izlēmusi lietās attiecībā pret Itāliju un Spāniju. Līdz ar to Rīgas pilsētas domes lēmums acīmredzami ierobežo Latvijas pilsoņu un pastāvīgo iedzīvotāju cilvēktiesības, pieļauj iesniedzējs.

Viņš uzskata, ka Rīgas pašvaldības lēmums ir uzbrukums tradicionālajam Latvijas dzīvesveidam, kuru raksturo ikdienas mijiedarbība starp pilsētu un laukiem. Kaprāns savā sūdzībā norāda, ka Rīgas pilsētas dome pieņēmusi Saistošos noteikumus Nr. 58 bez jebkādas izpētes, bez jebkāda vērā ņemama sociāla vai ekonomiska pamatojuma.

Sūdzības iesniedzējs nāk no Zaļenieku pagasta, bet ir deklarēts Jelgavā, ko uzskata par savas reģionālās identitātes fundamentu; vienlaikus viņš ir reģistrēts kā Igaunijas pastāvīgais iedzīvotājs, taču Rīgā viņam pieder nekustamais īpašums, kā arī Rīgā viņš īsteno atsevišķus pētniecības projektus.

Kaprāns ir Sociālās atmiņas pētniecības centra vadītājs un Tartu universitātes mācībspēks.

Jau ziņots, ka Rīgas dome (RD) 7.oktobrī atbalstīja sabiedriskā transporta biļešu cenu reformu, kas paredz no nākamā gada noteikt braukšanas maksas atvieglojumu Rīgas sabiedriskajā transportā 50% apmērā galvaspilsētā deklarētajiem iedzīvotājiem.

Tādējādi galvaspilsētā deklarētajiem iedzīvotājiem par sabiedriskā transporta izmantošanu nākamgad būs jāmaksā 60 eiro centu (42 santīmi), bet nedeklarētajiem – 1,2 eiro (84 santīmi).

Mērķis ir veicināt iedzīvotāju deklarēšanos galvaspilsētā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+