×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.6°C
Aleksis, Alekss, Aleksejs
Otrdiena, 17. jūlijs, 2018
14. februāris, 2017
Drukāt

Jāveic būtiski grozījumi par valsts noslēpumu (4)

satversmes_tiesa

Kārtība, kādā piekļuvi valsts noslēpumam nesaņēmuši cilvēki šo lēmumu var pārsūdzēt, neatbilst valsts pamatlikumam, secinājusi Satversmes tiesa (ST), skatot drošībnieka Raimonda Lazdiņa konstitucionālo sūdzību. Saeimai nāksies šos trūkumus labot.

Likums “Par valsts noslēpumu” paredz, ka atteikumu izsniegt speciālo atļauju vai jau izsniegtās atļaujas anulēšanu persona var pārsūdzēt Satversmes aizsardzības biroja (SAB) direktoram desmit dienu laikā no dienas, kad tā uzzināja par šo nolēmumu. Ja arī SAB direktora lēmums iesniedzēju neapmierina, viņš to var pārsūdzēt ģenerālprokuroram, kura lēmums ir galīgs un nav pārsūdzams. Likums arī nosaka, ka persona, kas zaudējusi pielaidi, nekavējoties pārceļama darbā, kas nav saistīts ar valsts noslēpumu, vai ar to izbeidzamas darba (dienesta) attiecības. Tāpat šādiem cilvēkiem liegts turpmāk saņemt speciālās atļaujas.

ST ieskatā šāds regulējums ir pretrunā ar vismaz diviem satversmes pantiem – 92. (Ikviens var aizstāvēt savas tiesības un likumiskās intereses taisnīgā tiesā) un 106. (Ikvienam ir tiesības brīvi izvēlēties nodarbošanos un darbavietu atbilstoši savām spējām un kvalifikācijai). ST arī secinājusi, ka atteikumu saņēmušie netiek pietiekami informēti par iemesliem. Tādēļ, pārsūdzot drošības iestāžu lēmumu, viņiem var nebūt pieejama nepieciešamā informācija par to, kādas valsts drošības iestāžu šaubas tai jāatspēko, lai īstenotu savas tiesības tikt uzklausītai. Tādēļ tiesas spriedumā noteikts, ka konkrētās likuma normas atzīstamas par spēkā neesošām no 2018. gada 1. jūlija.

Saeimā ar likumu “Par valsts noslēpumu” strādā Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija. Tās priekšsēdētājam Ainaram Latkovskim (“Vienotība”) ST lēmums nav pārsteigums. “Tas jau bija gaidāms. Tuvākajā laikā iepazīsimies ar sprieduma pilno tekstu. Tad rīkosim komisijas sēdi, uz kuru aicināsim arī visas iesaistītās puses – SAB, Drošības policiju, Iekšlietu ministriju un citus, lai kopīgi meklētu visiem pieņemamu regulējumu,” teica Latkovskis. Īpašas manevra iespējas gan deputātiem šeit nav – no ST sprieduma noprotams, ka atteikumu saņēmušajiem būs jāļauj atteikumu pārsūdzēt tiesā.

Iespējams, risinājuma meklēšanā būs jāiesaistās arī Saeimas Juridiskajai komisijai. Tās priekšsēdētājs Gaidis Bērziņš (NA) pieļāva, ka būs nepieciešams pilnveidot procesuālo regulējumu par slēgtām tiesas sēdēm. Bērziņš atgādināja, ka arī viņa partijas biedrenei un NA kandidātei uz Rīgas mēra amatu Baibai Brokai bijušas liegtas iespējas uz taisnīgu tiesu un nav bijis iespējams uzzināt, kādēļ viņai netiek piešķirta pielaide.

ST ņēmusi vērā to, ka valsts drošības interešu aizsardzības labad nebūtu pieļaujama apstrīdēto normu atzīšana par spēkā neesošām no kāda brīža pagātnē vai no Satversmes tiesas sprieduma publicēšanas dienas. Taču, kamēr Saeima nebūs novērsusi spriedumā minētos pamattiesību ierobežojumus, speciālo atļauju anulēšanas procesā attiecībā uz personas procesuālajām tiesībām piemērojami ST sprieduma secinājumi (tostarp arī par informēšanu un uzklausīšanu).

SAB sola ievērot ST spriedumā norādīto. “Kopumā jāsecina, ka valstī tiks izmainīta procesuālā kārtība, kādā turpmāk tiks veiktas personu pārbaudes, lai saņemtu speciālo atļauju pieejai valsts noslēpumam, kā arī atteikuma izsniegt speciālo atļauju pārsūdzības kārtība. Satversmes tiesas spriedums nemainīs SAB funkcijas. SAB kā valsts drošības iestāde turpinās veikt likumā noteiktos uzdevumus, tajā skaitā pārbaudes par tām personām, kurām ir nepieciešams strādāt ar klasificēto informāciju,” informēja biroja pārstāve Iveta Maura.

Sūdzības autoram Raimondam Lazdiņam 2013. gadā pēc telefonsarunu noklausīšanās skandāla ar Drošības policijas (DP) lēmumu tika atņemta pielaide un viņš zaudēja starptautiskās lidostas “Rīga” Drošības departamenta direktora amatu. Lazdiņš pielaides anulēšanu pārsūdzēja Satversmes aizsardzības biroja (SAB) direktoram un vēlāk ģenerālprokuroram, bet viņi atstāja spēkā DP lēmumu.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

 1. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C.E.N.Z.Ū.R.A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Lai valdītu pār cilvēku, atliek viņu tikai iebiedēt, jo – bailes vienmēr bija un būs pats drošākais cilvēku krāpšanas un paverdzināšanas līdzeklis.”

  Un, arī: “Cilvēkam galva ir paredzēta galvenokārt domāšanai – NEVIS tikai kā plauktiņš cepurei / pakaramais lakatiņam, vai arī priekš tam, lai putni rumpi nepiegāna.” 😉

  =======

  “valsts NOSLĒPUMS!”, ‘ka šamā māti’…”
  ( aktuālais prātuļojums – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  Pār MUĻĶU zemes “lielpilsētām”,
  Pār reģionālām “bauru” sētām ~
  Pār VISU “latv(ĀN)iju” klājas,
  “valsts NOSLĒPUMS”, kam VISS ‘pie (kājas)…

  Cik “politiķu” šajā “valstī”,
  Kā SISTĒMAS un varas balsti,
  Pie SILES un tās “ēnā” rīsies ~
  “valsts NOSLĒPUMS!”, ko padarīsiet.
  .
  Cik ‘vinnēs “pielaides” no biedriem’,
  Kas šķērmi smird pēc baiļu sviedriem,
  Kad “specdienestos” šamos “vēta” ~
  “valsts NOSLĒPUMS!”, ne klača lēta.
  .
  Cik “ministru” un tamlīdz. purnu,
  No “struktūrām” var ‘ķert pa …(gurnu),
  Jo “pielaides” šiem ‘iet gar nāsi’ ~
  “valsts NOSLĒPUMS!”, ne kāda špāse.
  .
  Cik “politiski angažētas”,
  Ir “instances” kam deleģētas,
  ‘Dot “pielaidi” VAI nedot pravas’ ~
  “valsts NOSLĒPUMS!”, ne kaķa šķavas.
  .
  Cik “amatpersonas” tiek laistas,
  Pie dzīvošanās aumež “skaistas”,
  Ar “pielaidēm valsts NOSLĒPUMAM” ~
  Tas LUMPENIM nav jāzin, dum(j)am!

  Cik “valstī” LUMPEŅU un vergu,
  Cik “kluso mīzēju” un ņergu,
  Ko “vienlīdzīgĀKie” drāž, barā ~
  “valsts NOSLĒPUMS!”, ar ‘galiem’ varā.
  .
  Cik “valstī” MUĻĶU nozombētu,
  Kas varas SISTĒMU tur “svētu”,
  Un SILES rukšķiem bučo …(‘ķēķi’) ~
  “valsts NOSLĒPUMS!”, ar “grifu” virsū.
  .
  Cik “vēlēšanu” FARSIEM klanās,
  No cērpamauniem, kas VĒL ganās,
  Pa šīs “valsts” nomalēm, ar mokām ~
  “valsts NOSLĒPUMS!”, ‘vot nepajokam’.
  .
  Cik “lietas” ‘menti’ safabricē,
  Kas “ķēķa tiesībsargos” zicē’,
  Pēc “shēmas” un ar falšiem “pantiem” ~
  “valsts NOSLĒPUMS!”, bez variantiem…

  Cik ilgi TĀDA “valsts” VĒL ‘pavilks’,
  Kur ‘biedri’ nejēdz “galus savilkt”,
  Ne “pielaidēm”, ne “noslēpumiem”,
  Dēļ PAŠU “shēmojumiem” DUM(j)IEM?
  .
  Kas “pielaides” dos palīgskolā,
  Tiem KRETĪNIEM, kas ‘ačas bola’,
  Šo “valsti” ‘ņemdami uz drāti’ ~
  “valsts NOSLĒPUMS!!!”, ‘ka šamo māti’…

  =====

  oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [cenzēts]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 2. pie la-vīzes masmēdekļa administratīvās SILES lopiski truli parazitējošo kriminālnoziedznieku zināšanai Atbildēt

  > pie la-vīzes masmēdekļa administratīvās SILES lopiski truli parazitējošajiem kriminālnoziedzniekiem
  .
  PRETLIKUMĪGA CENZŪRA smird, la.lv administratīvie “locekļi”. Tieši tāpat, kā šo kriminālrecidīvo noziegumu piekopjošie “lielākie kretīni”. Galvenokārt – tāpēc, ka šajā pašreizējā “tiesiskajā valstī” CENZŪRA IR AIZLIEGTA un neizbēgami TIEK SODĪTA SASKAŅĀ AR LIKUMU!!!

  =======

  Latvijas Republikas SATVERSME.

  VIII nodaļa. Cilvēka pamattiesības

  89. Valsts atzīst un aizsargā cilvēka pamattiesības saskaņā ar šo Satversmi, likumiem un Latvijai saistošiem starptautiskajiem līgumiem.

  90. Ikvienam ir tiesības zināt savas tiesības.

  91. Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā. Cilvēka tiesības tiek īstenotas BEZ JEBKĀDAS DISKRIMINĀCIJAS.

  100. Ikvienam ir tiesības uz vārda brīvību, kas ietver tiesības brīvi iegūt, paturēt un izplatīt informāciju, paust savus uzskatus. CENZŪRA ir AIZLIEGTA.

  =======

  Ir sacīts: “Likuma nezināšana (un, īpaši jau, pat nevēlēšanās zināt) neatbrīvo no LIKUMĪGĀS ATBILDĪBAS.”

  Un, arī: “Cilvēkam galva ir paredzēta galvenokārt domāšanai – NEVIS tikai kā plauktiņš cepurei / pakaramais lakatiņam, vai arī priekš tam, lai putni rumpi nepiegāna.”

 3. Satversmes tiesai vajadzēja jautājumu skatīt plašāk – kā Latvijas pilsonim iespējams realizēt Satversmes pantā par varas piederību noteikto, ja daudzi cilvēki, kas pilda pilsoņa gribu, savu rīcību “piesedz” ar dažādas raudzes noslēpumiem. Pieļauju, ka noslēpums tas ir mums – pilsoņiem, bet ne dažādiem ne vietējiem interesentiem vai specdienestiem. Pseidonoslēpumu ir par daudz un to kontrole pašplūsmā.

Draugiem Facebook Twitter Google+