×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.8°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
14. februāris, 2014
Drukāt

Seniori grib un var dot vairāk
 (2)

Foto - Karīna MiezājaFoto - Karīna Miezāja

“Ar Svitenes pagasta senioriem mums ir ļoti labas attiecības – visur ejam kopā, to apliecina arī neiztrūkstošie draudzības vakari, ko pamīšus rīko gan Svitenes, gan mūsu pagasta pensionāri,” stāsta Viesturu pagasta pensionāru apvienības “Vakarvējš” vadītāja Dzidra Ročāne. Vienlaikus, neraugoties uz iedibinātajām tradīcijām un kopīgajiem projektiem, piemēram, līdzdalību Jelgavas Pensionāru biedrības rīkotajā projektā “Senior, piedalies!”, kura mērķis bija panākt pensionāru iesaistīšanos valsts pārvaldes lēmumu pieņemšanā, katrai biedrībai ir arī savi mērķi. Svitenes seniori daudz pūļu velta sabiedrības izglītošanai, savukārt kaimiņu pagasta pensionāri pārrobežu projektā iepazīst sava novada dabu.

Palīdz kaut 
vai ar speķīti


“Uzskatām, ka, mums, senioriem, ir vairāk jādod sabiedrībai. Ne jau visiem pagasta iedzīvotājiem pietiek līdzekļu, lai aizbrauktu ekskursijā vai aizietu uz teātri,” domā Svitenes pensionāru biedrības “Sudrab­upe” vadītāja Velta Kočajeva. Tādēļ biedrības organizētajos pasākumos tiek aicināts piedalīties ikviens pagasta iedzīvotājs. Plaši apmeklētas bijušas tikšanās ar aktieriem Jāni Skani un Zani Daudziņu, rakstnieci un režisori Daci Judinu, ar vīnogu audzētājiem no Dobeles. Kad Svitenes seniori dodas divu dienu ekskursijā vai uz teātra izrādi Rīgā, brīvās vietas tiek piedāvātas ikvienam, kas to vēlas.

Seniori regulāri piedalās talkās Rundāles pils parkā, labdarības akcijās. “Mēs esam pensionāri, taču kaut vai ar speķīti, sīpoliem varam palīdzēt tiem, kuri paši to nevar,” saka biedrības vadītāja Kočajeva.

Apvienības “Vakarvējš” biedri pagājušajā gadā pievienojušies Rundāles novada dabas vērotāju grupai, kas izveidota Latvijas–Lietuvas pārrobežu projekta “Protected Areas” (Aizsargājamās teritorijas) paspārnē, tā mērķis ir novada dabas vērtību saglabāšana. “Kopā ar Rundāles novada skolotājiem un skolēniem vērojām putnus, augus un kukaiņus. Esam izstaigājuši visu Viesturu pagastu, bijām arī Bērstelē un Svitenes pagastā, kur mērījām kokus un noteicām to vecumu,” stāsta Dz. Ročāne. Seniori piedalījās arī braucienā uz Ķemeru Nacionālo parku un Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātu, vēroja Salacgrīvas nēģu taci, apmeklēja Ainažu molu un randu pļavas, bet pēc tam dalījās ar saviem novērojumiem Viesturu kultūras centra rīkotajā pasākumā “Izzinot pasauli”.

Kas vēlas – cīnās par 
pensionāru tiesībām


Apvienības “Vakarvējš” vadītāja Dz. Ročāne pirms vairākiem gadiem savāca 150 Rundāles novada pensionāru parakstus zem Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības vēstules par trūkumiem veselības aprūpes sistēmā. Šī vēstule pēc tam tika nosūtīta Eiropas ombudam. Pērn rudenī “Vakarvējš” aktīvi piedalījās arī Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) rīkotajā akcijā pensionāru tiesību aizstāvībai. Apvienība cieši sadarbojas ar LPF un atbalsta tās ieturēto kursu.

Turpretī V. Kočajeva protesta akcijas neatzīst un par savu dalību pagājušajā vasarā Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēdē, kurā izskatīja pensiju jautājumus, saka: “Tam nebija lielas jēgas, arī pie vārda mani neviens tur nelaida.”

Veltas vīrs ir černobilietis, 2. grupas invalīds, un viņu sarūgtina tas, ka nekādas piemaksas pie pensijas viņam nav paredzētas. Tā kā sociālajā un veselības aprūpes jomā ir daudz kā tāda, kas senioriem jau šobrīd pienākas, bet par to nav informācijas, biedrība paredzējusi aicināt uz savām sanāk­smēm medicīnas darbiniekus, psihologus, atklāj V. Kočajeva. Viņasprāt, senioriem vajadzētu saņemt lielākas atlaides par medicīnas pakalpojumiem, dot vairāk iespēju uzlabot veselību. Biedrība savu senioru veselības uzlabošanai šogad iecerējusi iegādāties vingrošanas paklājus, bumbas un hanteles.

Velta Kočajeva ir saņēmusi arī Rundāles novada domes balvu nominācijā “Sirds cilvēki”. To pasniedzot, domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis aktīvajai pensionārei novēlējis vienmēr panākt savu. Šim novēlējumam ir arī dziļāks zemteksts. Pašā sākumā – biedrība “Sudrab­upe” dibināta tikai pirms diviem gadiem – abiem bijis grūti panākt saprašanos. “Katram no mums bija savi uzskati, un neviens negribēja piekāpties. Pirmo projektu man trīs reizes atsvieda atpakaļ,” atceras V. Kočajeva. Taču tagad viss ir mainījies, un dažādu projektu īstenošanai pašvaldība ik gadu senioriem piešķir vairākus simtus eiro.

Fakti


 Rundāles novadā ir 4255 iedzīvotāji, no tiem 848 – seniori (vecāki par 62 gadiem).

 Novadā ir divas pensionāru organizācijas: Svitenes pagasta pensionāru biedrība “Sudrabupe” ar 21 un Viesturu pagasta pensionāru apvienība “Vakarvējš” ar 25 biedriem.

VIEDOKLIS


Rundāles novada domes priekšsēdētājs Aivars Okmanis: “Vēlamies, lai novada sabiedrība būtu aktīva un iesaistītos, tādēļ šobrīd akcentu esam likuši uz jauniešiem un senioriem, kam palīdzējām izveidot biedrības, piešķīrām finansējumu dažādām aktivitātēm – līdz 430 eiro gadā. Abas šīs sabiedrības grupas darbojas, nāk ar saviem priekšlikumiem. Sākumā gan nebija viegli, jo senioriem šķita, ka domei viņiem uzreiz jādod viss, ko viņi prasījuši. Tagad esam panākuši, ka seniori pastāsta par savu projektu, ka viņu rīkotie pasākumi nav tikai sanākšana šaurā lokā, bet dod labumu plašākai sabiedrībai.”

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. cik zinu Vēsma ir atsaucīga zemniece/deputāte……varbūt var pensionāriem sniegt atbalstu

  2. Priecājos par jūsu aktivitātēm.Pati vadu pensionāru darbu un zinu,cik tas ir svarīgi.Sveiciens Svitenei no Ērgļiem!

Draugiem Facebook Twitter Google+