×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.5°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
19. februāris, 2014
Drukāt

Mājas tekstila stilīgākie jaunumi – grafika, dabas motīvi un 3D apdrukas (1)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Janvārī Frankfurtē pie Mainas notika ikgadējā starptautiskā izstāde “Heimtextil”, kas tradicionāli iezīmē jaunās sezonas tendences tekstila dizainā. Vai kaut ko no tām savā mājā varam izmantot arī mēs?

Šajā gadā izstādē piedalījās aptuveni 2000 kompānijas, kas specializējas tekstila, tapešu, sienas un interjera dekoru ražošanā. Šoreiz izstādes katalogā prezentēta gan kolekciju idejiskā puse, gan praktiskās tendences. Katalogs sadalīts divos idejiskajos blokos – “Progress” (Progress!) un “Atdzimšana” (Revive!). Katrs bloks savukārt sastāv vēl no divām daļām, kas paskaidro pamatideju un norāda uz praktiskajām tendencēm.

Progress kā 
izdzīvošanas avots


Spontanitāte. Dizaineri arvien labprātāk eksperimentē ar materiāliem un tehnoloģijām. Šogad aktuāli eksperimenti ar druku, marķējumiem un krāsām, kas tiek izsmērētas, izšļakstītas, tamponētas. Vienvārdsakot, modē paņēmieni, kas rada spontānas mākslas efektu.

Bioloģija. Dabas tēma iegūst pavisam jaunu skatījumu. Dizaineri gūst iedvesmu zinātnē un, izmantojot jaunākās tehnoloģijas, visu dabisko cenšas radīt mākslīgi – tiek veidoti jauni audumi, saaužot kopā un dažādi kombinējot mākslīgi radītus materiālus, kas viens pret viens līdzinās dabiskiem.

Praktiskās tendences. 3d printi un zīmējumi – nekļūdīsimies, ja izvēlēsimies audumus ar tiem. Turklāt krāsas ir drosmīgas – spilgti dzeltens, salātzaļš, tirkīzs.

Jaunas iespējas sienu noformējumā sniedz arī ciparu tehnika. Vācu dizainers, arhitekts un grafiķis Markuss Benešs, kas izstādē bija efektīgi noformējis kompānijas “HP” stendu ar spilgtām grafikas tapetēm, atzinās: “Manas sienas ir spilgti līksmības un daiļrades sūtņi. Ciparu tehnoloģijas druka ir lieliska iespēja, kā man radīt savu jokpilno grafikas pasauli arī uz sienām.”

Grafika – ģeometriskie zīmējumi izmantoti gandrīz visās kolekcijās. Jo drosmīgāki un negaidītāki krāsu un zīmējumu salikumi, jo labāk.

Floras elementi – ziedu un augu raksti vērojami gan tekstilā, gan visās tapešu kolekcijās. Sezonas jaunums – vienā audumā vai tapetē var sadzīvot ļoti liela izmēra ziedi un pavisam sīki, nemanāmi pumpuriņi vai lapiņas. Daudz pelēku un bēšu nokrāsu.

Atdzimšana, kas 
garantē autentiskumu


Pirmatnējais. Kā iedvesmas avots un spēcīgs pretstats jaunajām tehnoloģijām kalpo pati daba ar tās tīrajām krāsām, nereti pat skarbajām tekstūrām un formām. Modē atgriežas neapstrādāti materiāli, ekonomiskas ražošanas metodes un produkti ar ilgu kalpošanas laiku.

Nebijušais. Dizaineri improvizē, izdomājot un piešķirot veciem, jau lietotiem priekšmetiem jaunas funkcijas. Šajā jomā tehnoloģijas atvirzās otrajā plānā, bet dominē amatniecības prasmes – adīšana, tamborēšana, aušana, galdniecība utt. Dominē spēcīgi krāsu un faktūru kontrasti, interesantas detaļas, daudzveidīgas tekstūras un formas. Vienveidības šeit nav!

Praktiskās tendences. Vintage – joprojām modē apbružāts, senatnīgs dizains. Tomēr šogad tam smalkāks risinājums – dizaineri izmanto faktūras, krāsas un grafikas elementus, kas atsauc atmiņā vēsturi. Varam izvēlēties tekstilu ar seniem portretiem, tapetes ar vecu čemodānu, melnbaltu pilsētu fotogrāfiju attēliem, aktuāli arī nonēsātu džinsu faktūra, senas pastmarku kolekcijas utt.

Faktūras – matētas un reljefas faktūras, kas imitē dabiskus segumus. Mazāk akmens un apmetuma tekstūru. No modes izgājis lakojums, spīdums, caursisti printi un flīss. Tā vietā aktuāla kļūst plastmasa – gluda vai ar faktūru.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

Draugiem Facebook Twitter Google+