Latvijā
Kriminālziņas

Sirmgalvis uz gājēju pārejas uzbrauc bērnam7


Šajā krustojumā autovadītājs, kas ar savu mašīnu izgriezās no Laimdotas ielas, apstājās
pirms gājēju pārejas, laižot meiteni pāri ielai. Taču taisni pa Biķernieku ielu braucošais
“Mercedes-Benz” vadītājs meitenei uzbrauca.
Šajā krustojumā autovadītājs, kas ar savu mašīnu izgriezās no Laimdotas ielas, apstājās pirms gājēju pārejas, laižot meiteni pāri ielai. Taču taisni pa Biķernieku ielu braucošais “Mercedes-Benz” vadītājs meitenei uzbrauca.
Foto – Timurs Subhankulovs

Kamēr viens autovadītājs apstājas pirms gājēju pārejas un palaiž bērnu pāri ielai, otrs šoferis uzbrauc virsū. Tiesvedībā autovadītājs atzīst ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanu, bet noliedz, ka būtu atstājis cietušo bez palīdzības.

 

Deviņus gadus vecā rīdziniece Laura (vārds mainīts) 2016. gada 9. decembrī pēc skolas devās mājās. Bija piektdiena un cilvēki steidzās apdarīt darbus, lai gatavotos brīvdienām. Arī Laura ar mammu bija iecerējusi doties uz laukiem. Ap pulksten vieniem dienā meitene stāvēja pie neregulējamas (bez luksofora) gājēju pārejas Rīgā, Biķernieku un Laimdotas ielu krustojumā. Automašīnas brauca strīpām un neviena nesteidzās apstāties un palaist bērnu. Līdz no Laimdotas ielas izgriezās Aināra S. vadītais “Subaru”, slīpi apstājās pirms gājēju pārejas, un autovadītājs laipni ar žestiem lika meitenei saprast, lai viņa iet pāri ielai. Laura paskatījās pa labi, paskatījās pa kreisi un devās pāri ielai. Tieši tajā laikā pa Biķernieku ielu pilsētas centra virzienā brauca “Mercedes-Benz”, kam pie stūres sēdēja 80 gadus vecais Krievijā dzimušais Vācijas pilsonis Nikolajs R. Autovadītājs ar pusgadsimta stāžu. Viņš nesamazināja ātrumu.

Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesā šobrīd notiek tiesvedība, kurā Nikolaju R. apsūdz par ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanu, kura sekas ir smagi miesas bojājumi, par negadījuma vietas atstāšanu un cietušā atstāšanu bez palīdzības.

Lieciniece Jevgenija tiesā stāstīja, ka viņa pie veikala “Elvi” kopā ar diviem kolēģiem dzērusi kafiju. Veikals atrodas apmēram 20 metrus no krustojuma. Sievietes skatiens bijis vērsts ielas virzienā. Redzējusi gan stāvošo meiteni, gan “Subaru”, kura šoferis ar rokas mājienu aicināja meiteni doties pāri ielai.

“Meitene gāja lēnām. Pamanīju arī mersedesu, bet tad aizgriezu galvu un pēc brīža dzirdēju sitiena skaņu. Bērns gulēja uz ceļa. Bremzēšanas skaņas nedzirdēju. Ar kolēģiem skrējām pie bērna. Arī “Subaru” un “Mercedes” vadītāji izkāpa. Sirmgalvis no “Mercedes” paskatījās uz meiteni un krievu valodā pateica: “Viss labi.” Un pēc minūtes vai divām aizbrauca. Meitene piecēlās un bija nobijusies. Es teicu, lai viņa piezvana mammai, pēc tam paņēmu viņas telefonu un izstāstīju meitenes mātei, kas noticis. Piezvanīju arī ātrajai palīdzībai, bet “Subaru” vadītājs jau bija sazinājies ar policiju.”

Apsūdzībā teikts, ka Nikolajs R. meitenei uzbraucis ar sava auto kreiso pusi. Kā liecībās policijai sacījis “Subaru” vadītājs, “Mercedes-Benz” šoferis viņam teicis, ka gājēju neredzējis. Laura uz tiesu nebija ieradusies, jo psiholoģe uzskata, ka tas nav vēlams: var pasliktināties bērna emocionālais stāvoklis. Tam piekrīt arī mamma, kura meitu pārstāvēja tiesā. Laura skolu apmeklē, bet viņas fiziskā slodze esot ierobežota, bieži sāpot galva, palikušas bailes no gājēju pārejām.

“Mana meita ilgi bija šokā, bet tad kopā ar izmeklētāju restaurējām notikumus. Mašīna Laurai trāpīja pa ķermeņa kreiso pusi. Gaisā viņa apmeta kūleni. Bija saplēstas zeķbikses un nobrāzumi. Ātrie viņu aizveda uz slimnīcu nofiksētā stāvoklī, jo bija aizdomas par galvaskausa lūzumu. Traumatologs un neirologs gan neko neatrada, padziļinātus izmeklējumus neveica un palaida mājās, sakot – ja kļūst slikti, jāvēršas pie ārstiem. Pa ceļam uz laukiem Laurai uz galvas parādījās zilums. Zvanīju ārstam un pirmdien atkal bijām slimnīcā, kur konstatēja, ka Laurai ir pieres kaula lūzums,” stāsta mamma. Viņa morālo kompensāciju par notikušo no autovadītāja neprasa, tikai vēlas, lai tiktu segti medicīniskie izdevumi. Tāpat māte izsaka nožēlu, ka no sirmgalvja pusotru gadu nesagaidīja atvainošanos un lūgumu piedot. To viņš izdarījis tikai tagad, pirmajā tiesas sēdes dienā aprīlī.”

Tiesas sēdē gandrīz pusstunda bija nepieciešama, lai “Mercedes-Benz” vadītājs Nikolajs R. noformulētu savu nostāju pret apsūdzību. Viņš izteicās visai neskaidri, bet atzina, ka izraisījis ceļa satiksmes negadījumu, taču neatzina, ka meitenei bijuši smagi miesas bojājumi. Sirmgalvis arī neatzīst, ka pametis notikuma vietu un cietušo atstājis bez palīdzības.

Pēc tiesas sēdes sirmgalvi pavadošā sieviete Tatjana cietušās meitenes mātei teica, ko Nikolajs viņai stāstījis – viņš pēc negadījuma notikuma vietā esot uzkavējies 15 minūtes, visi esot aizgājuši un tad viņš esot padomājis: “Ko es te stāvēšu kā tāds muļķis?” un aizbraucis. Mersedesam neesot nevienas skrambiņas. Tatjana izteica versiju, ka ar Lauras galvu kaut kas varētu būt atgadījies trijās dienās pēc aizbraukšanas uz laukiem. Lauras mamma gan to noliedza. “Žēl bērna, un žēl vadītāja. Atvainojiet, cilvēciski!” teica Tatjana. Pirmajā tiesas sēdē paša Nikolaja R. sīkāks skaidrojums par notikušo vēl nesekoja.

Pēc Nikolaja R. advokātes Ievas Garančas lūguma tiesnesis Zigmunds Dundurs uz nākamo tiesas sēdi maijā aicinās psiholoģi un pēc tam lems par Lauras pratināšanu. Līdz ar to turpmākā tiesvedība diezgan droši tiks pasludināta par slēgtu. Kā liecinieku uz tiesu aicinās arī “Subaru” vadītāju.

LA.lv