×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.9°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
14. marts, 2014
Drukāt

“Ministriem 16.marta gājienā tomēr nevajag iet”. Saruna ar Maiju Kūli (68)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

”Latvijā ir maz analītiķu. It kā jau vajadzētu no politologiem daudz vairāk sagaidīt,” spriež Latvijas Universitātes (LU) profesore un Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķe ­Maija Kūle. Žurnālisti Voldemārs Krustiņš un Viesturs Sprūde šajā visai saspringtajā laikā aicināja Kūles kundzi uz sarunu redakcijā, jo filozofi savos spriedumos par dzīvi un politisko ainu mēdz būt brīvāki.

– Kur tad tie analītiķi palikuši? Kāpēc viņu nav? Filozofi, sociologi, politologi taču strādā pilnā sparā! Vai kāds akadēmiķis pie mums Latvijā jebkad ir uzrakstījis skandalozu rakstu?


– Analītiķi taču ir jāmāca! Anita Rožukalne ir ņipra preses analītiķe. Savulaik man patika Jura Bojāra asums. Nezinu gan, kā viņam tagad klājas. Protams, visa Latvija zināja, ka viņš bijis čekists, bet viņam bija ass prāts.

– Jurim Bojāram ar Satversmes preambulu sanāktu gludāk, nekā tagad vērojams?


– Manuprāt, preambula mums iznākusi tīri laba. Es to atbalstu un necīnos par katra teikuma rediģēšanu. Runājot par vērtībām, jāteic, ka tur vēl līdzās latviskajai dzīvesziņai un kristīgajām vērtībām gribētos pielikt apgaismības laikmeta sekulārās vērtības. Jo galu galā Eiropa uz sekulārismu pagriezās kopš Lielās franču revolūcijas laikiem. Citādi – preambula nedrīkst būt pārāk gara. Tā nav romāns. Tas ir esejas stila ”gabaliņš”. Igauņiem tāds derēja. Kāpēc mums lai nederētu?

– Un kā ar ”valstsnāciju”? Drošāk bez tās?


– Tas jēdziens varēja derēt, taču, ja tas ir galvenais šķērslis, lai preambulu pieņemtu, droši vien var atrast arī kādu citu nosaukumu. Vai ”pamatnācija” skan labāk? Tas nozīmē nāciju, kas dibinājusi valsti un atbildīga par sevi, labklājību, ekonomiku, minoritāšu tiesībām. Nekā ļauna šajā vārdā nav. Tomēr man ir dziļas aizdomas, ka ir spēki, kas vienkārši grib preambulu gremdēt, lai to nepieņemtu. Ja nebūtu kašķis par ”valstsnāciju”, viņi atrastu kādu citu detaļu. Jo tā lieta tomēr ir saistīta ar skaidru politisko vērtību pasludināšanu šajā valstī.

– Kas ir galvenais preambulas adresāts – mēs vai kādi ”viņi”, kam jāparāda, kas te saimnieks?


– Satversmes preambula ir domāta visiem. Tai ir jābūtības saturs. Juridiski politiskā līmenī. Lai mums te nesaorganizētos vēl kāds politiski bezatbildīgs referendums. Satver­smes preambula jāiestrādā mācību līdzekļos, skolu sociālo zinību, vēstures, literatūras programmās. Par to jāmāca bērniem, jāraksta komentāri, jārak­sta presē. Nebūs par skādi tādēļ, ka mums ir šausmīgi maz valstiska līmeņa idejisku materiālu. Mums ir bezjēgā daudz partiju programmu, sarakstītu uz vēlēšanām, taču tas nav valstiska līmeņa materiāls. Padomju laika dēļ slikti jau skan – ”ideoloģija”. Bet valstij jābūt savai platformai pāri partiju līmenim. Tādas platformas gandrīz nav. Preambula kaut nedaudz aizpildīs šo vietu, nosauks valsts pamatvērtības un pamatidejas, pamatos vajadzību pēc šīs valsts. Tāpēc es brīnos par tiem, kuri cenšas šajā dokumentā labot vai papildināt kādu pusteikumu. Par detaļām šķēpus lauzt nav vērts.

Satversmes preambulas projekta autors, Eiropas Kopienu tiesas tiesnesis Egils Levits ir starptautiski ļoti apķērīgs. Viņš jau 1990. gadā pielika klāt mūsu Neatkarības deklarācijai visus fundamentālākos dokumentus par cilvēktiesībām. Latvija uzreiz pozicionējās kā starptautiski moderna valsts. Levits un viņa atbalstītāji jau laikus minēja to, ko mums vēlāk varētu paprasīt. Arī atjaunotajā Satversmē ielika nodaļu par cilvēktiesībām, un uzreiz bija cits skats ANO priekšā!

– Pēdējā laikā mēs redzam, ka šis tas ir mainījies. Cilvēktiesības iemācījušies arī nevietā piesaukt.


– Profesors Leons Taivāns ir teicis: cilvēktiesību stāsts jeb dokumentu kopums ir modernās pasaules pamatideja, bet jūs, letiņi, duraki, to esat atdevuši lietošanā Ždanokai! Kurā brīdī cilvēktiesību stāstu mums izrāva no rokām un sāka izmantot ļaunprātīgi un melīgi? Ja jau tas mums izrauts no rokām, atdabūt atpakaļ to būs grūti. Gudrie turku profesori man saka: labi, politiskā ziņā cilvēktiesību repertuāru nereti partijas ir kompromitējušas, izmantojot saviem mērķiem, taču cilvēktiesībās ir vēl ļoti svētas un nozīmīgas lietas – cilvēktiesību ētika un cilvēktiesību antropoloģija. Un tās neviens nav paņēmis. Tas viss ir pamats – brīvība, tiesības uz mājokli, atvaļinājumu un tā tālāk. Tāpēc man šķiet, ka cilvēktiesību stāsts ir jāved tālāk no politikas un jāvērš uz katra cilvēka tiesībām dzīvot un būt brīvam, neaizmirstot par pienākumiem. Šī niša Latvijā nav izstrādāta. Savulaik mums bija LU Cilvēktiesību institūts, kas mācēja arī atmaskot politiskos uzbrukumus. Tagad niša ir patukša. Skatoties, kā universitātes citās valstīs rīkojas un ”dod pretī” propagandas uzbrukumiem, man šķiet, ka Latvija ir pārāk vārga.

– Jūsu prognoze Saeimas vēlēšanām?


– ”Vienotība” Saeimā paliks, bet mazākā skaitā, jo vēlētājs viņus sodīs. Par visu, kas ”neiet”. Ja esi pie varas, tad visas neizdarības nāk atpakaļ. Tautai jau nav iespējams izskaidrot, kāpēc tad un tad budžetā bija tāda un tāda situācija. Labējās partijas visas kopā būs drusku pāri pusei. Tad tās atkal ņemsies, līdz dabūs koalīciju. Pārējie? Ingūnu Sudrabu politika iedzīs pilnīgā stresā. Man šķiet, viņai kāds iestāsta, ka viņa var būt tautas ­līderis. Lai tāds būtu, nepietiek ar godīgumu. Vajag politisko ožu. Tas ir talants, kas nav dots katram. Ar Sudrabu būs līdzīgi kā ar Valdi Zatleru, kurš izrādījās politikai nepiemērots. Šlesers? Nedomāju, ka viņš tiks. ”Reģionu alianse” varētu, bet ne uz ”urrā”. ‘Zaļo un zemnieku savienībai’ politiskā oža piemīt; viņi atbalsta laukus un zinātni – lai tik darbojas. “SC” iegūs daudz, bet ne tik, cik sacerējies. Krimas krīze un Krievijas agresīvais izteiksmes veids cilvēkiem nepatīk. Viņi to uztver kā Putina Krievijas mentalitāti.

– Pirmīt par cilvēktiesībām runājām. Kad viens ministrs paziņo, ka viņš ies 16. martā piemiņas pasākumā, viņam uzreiz rupjā balsī pasaka: mēs tevi izsviedīsim no valdības. Uz kāda pamata, ja cilvēkam ir tiesības paust savus uzskatus? Un tā ir koalīcijas valdība, nevis vienpartijas, kur jāietur disciplīna. 


– Es domāju, ka valdības ministriem 16. marta leģionāru piemiņas gājienā pie Brīvības pieminekļa tomēr nevajag iet. Būtu jāizdomā, kā vispār no tās savstarpējās kacināšanas tikt vaļā. Es neredzu konfliktus starp normāliem cilvēkiem ielās vai darbavietās. Es redzu aģitatorus, politisko grupu līderus un radikāļus, kas karsē to temperatūru. Piekrītu Vairai Vīķei-Freibergai, kura jau sen teica, ka vairāk jāizceļ Lāčplēša diena, 11. novembris. Nu ko mēs visu laiku ar viņiem reizi gadā sitamies? Ir jārīkojas ar gudrību, viltību. Kad biju Vjetnamā, mani tur mācīja, kā pareizi pāriet ielu ar traku satiksmi – jāiet lēni un pārliecinoši, neraustoties. Tā arī jādara lietas – lēni un pārliecinoši. Tad ar tevi rēķināsies. Ja sāksi raustīties, spersi soli atpakaļ – nobrauks. Ja paskatās uz pēdējiem 20 gadiem, mēs tiešām esam izsprukuši no lieliem konfliktiem. Un tā, mierīgi, izsvērti jādzīvo arī uz priekšu.

VISU INTERVIJU LASIET ŠEIT

Pievienot komentāru

Komentāri (68)

 1. Pilnīgi piekrītu filozofei Kūlei!

 2. Cienījamā Maijastante! Tā vietā lai palīdzētu sarkanajai propogandai “kušināt” latviešus un sadzīt viņus pa kaktiem – labāk skaļi izskaidro Nirnbergas tribunāla apsardzi un sabiedroto atzinumu par latviešu un igauņu divīzijām. 20 gadus jau “kušina”, rezultātā visādi kuzini ar sarkanām domām sadzimuši…

 3. M.KŪla, tev kā vecai komunistei vajadzēja paklusēt. Ko tu gribēji panākt izsakot savu domu, mēs labi sapratām. Neiesim gājienā, paliksim mierigi, lai naida pārņemtie okupanti varētu reālizēt savas ieceres, sagraut latviešu morali, degradēt latvisko apziņu, un tad pārņemt LAtvijas valsti. Jūs gribat palīdzēt realizēt to sātaniskos mērķus pret latviešiem un Latviju, ko nepaspēja izdarīt PSRS ideologija ar iefiltētiem okupantiem LAtvijā. Valodas referendums, kur dalību ņēma (250 tūkstoši) un pieprasīja krievu val. valsts valodas statusu, un pēdējā sociologiskā aptauja, kas parādīja, ka Krievijai ir tiesības okupēt Krimu, un ieviest Ukrainas valstī, Krievijas varu.

 4. Un profesoriem arī NE?

 5. Kules kundze tas issaka visu.

  • Mīļo letiņ’! “Kūles kundze izsaka”. Man žēl, tu nepareizi raksti un nepareizi domā. Vispirms pašam jāmācās, tad varbūt var mēģināt ko ieteikt.

 6. ŠOGAD vajadzēja iet visiem? ja jau mūs nekaunoties provocē uz karu…………

 7. Cilinska kungs pašlaik atbild uz IMHOclub.lv foruma dalībnieku jautājumiem. Ļoti interesanti! Iesaku paskatīties.

 8. Starp humanitārās inteliģences jauno paaudzi ir daudzi talantīgi cilvēki. Viņi dažreiz tiek pie vārda, biežāk ne. Patīk, kā darbojas, piem., M.Kaprāns. Maijas Kūles paaudzei jāiet nost no skatuves. Jāpensionējas. Jo pārāk lēni un mierīgi viss tiek uzlikts uz bremzēm, kā jau veciem cilvēkiem ierasts. Interesanti, cik ilgi M.Kūle jau vada institūtu? Ar lielu algu turklāt. Bija arī nesmuki skandāli. Cik jaunu zinātnieku pie M.K. aizstāvējuši doktora darbus? Kāpēc viņas vietā sen jau nav cits direktors? Ar M.Kūli ir tas pats, kas ar Ekmani – miera mika pensionārs iekortelējies tagad par Valsts prezidenta Stratēģiskās attīstības komisijas priekšsēdi. Ak, kungs! Tāpēc ir tāds kapa klusums. Kamēr vecie kadri ar pensionāru stīvumu vēl dreifēs pa ZA gaiteņiem un Prezidenta pili, garantēts, ka valsts savā attīstībā stāvēs uz vietas!

 9. jums par izsmeļošu interviju. Manuprāt vienreiz jābeidz MUĻĻĀTIES ar to 16. martu. Nevajag lauvu raustīt aiz ūsām. Mums jābūt gudriem. Šeit ir tīrākā politika. Man Latvijā netraucē krievu tautības ļaudis. Brīnišķīgi , labestīgi, draudzīgi NAV PROBLĒMU. Vajag pielikt pie vietas provakatorus, viss būs OKEI.

  • niknais (pret sarkanajiem un zilajiem) Atbildēt

   Man arī netraucē krievu tautības ļaudis, bet sarkanie, zilie (ar un bez dzeltenām zvaigznēm) un citi urlas.

 10. Drosme būt latvietim! Atbildēt

  NA kopumā ir drošības policijas (DP) inspirēta un vadīta kopš PSRS VDK laikiem līdz šai dienai, tostarp ar H86, kas tika izveidota no drošības iestāžu vidus.. Šodien H86, LRTT ir Latvijas un Vācijas DP ziņu pienesēji par izteikti nacionāli domājošiem Latvijā, kas varētu radikalizēt sabiedrību un vadīt pretim masu nekārtībām pretēji Vācijas un SVF programām izzagt Latvijas valsts resursus, tostarp izvedot lēto un izglītoto darbspēku uz Rietumiem.

  Piekrītot iznīcināt LVL, NA savu politisko kapitālu ir izsmēlusi un saskaņā ar DP plāniem Cilinskim vienam no NA, lai visa uzmanība tiktu koncentrēta uz Cilinski un NA, ir 16. martā jāiet pie pieminekļa, ticamības labad jāzaudē ministra amats, kas jau ir atņemts !!!, lai latvieši turpmāk balsotu par NA, kas DP interesēs vada latviski nacionāli domājošo tautas vairākumu.

 11. Visi normāli, izglītoti un līdzsvaroti Latvijas patrioti uzskata, ka velti provokācijas nav jārīko. Īpaši, ja to lūdz mūsu sabiedrotie, kuru aizsardzība Krievijas iespējamā uzbrukuma gadījumā būs mums vajadzīga.
  To taču pat PLĀNPRĀTIŅIEM AR STINGRO MUGURU VAJADZĒTU SAPRAST.

 12. Vai “antifašistiem” skaņu pastiprinošas iekārtas izmantot piketos pie Brīvības pieminekļa vajag atļaut?

 13. Kāpēc tikai latviešu leģions? Atbildēt

  Skat.”Kas un kāpēc karoja “ieroču SS” divīzijās un leģionos”,Vēsturiska uzziņa,Lauku Avīze,2000.gada 28.novembris. Vācijas pusē bez latviešu un igauņu leģioniem Otrajā pasaules karā karoja bez Vlasova Krievijas atbrīvošanas armijas arī 29. un 30. Krievu ieroču grenadieru divīzijas,Krievu tautas nacionālā armija (RNNA),Krievu atbrīvošanas nacionālā armija (RONA),Krievu družina un citas vienības.”Antifašistiem būtu laiks iegaumēt arī,ka piederība pie SS,no mobilizētajiem 85% latviešu karavīriem nebija atkarīga!

 14. usnews.com:
  A government spokesman says Latvia’s environment minister will be fired after he insisted on participating in annual commemorations of Latvian soldiers who fought in Nazi units during World War II.
  Einars Cilinskis, of the right-wing National Alliance, announced Friday that he would attend Sunday’s events in Riga, ignoring warnings from Prime Minister Lamidota Straujuma.
  The prime minister’s spokesman, Andis Blinds, told AP that Straujuma must therefore dismiss Cilinskis, the minister of environmental protection and regional development.
  Straujuma had called on Cabinet ministers to stay away from the March 16 events, which are expected to prompt counter-protests from members of Latvia’s Russian-speaking minority.
  Many Latvians consider the Waffen SS veterans as heroes.

 15. Kur ir garantija,ka pat bez leģionāru gājiena ,t.s.”antifašisti” neturpinās ālēties? Tā sacīt:do pobednovo konca? Iemeslus gan jau atradīs!

 16. Mārtiņš>Laslo Tots Atbildēt

  Vācieši vēl plānoja,bet sarkanie fašisti jatviešu iznīcināšanu sāka realizēt jau 1937.-1938.gadā! Skat.”Vēsturmieks Jānis Riekstiņš: lielais terors-nošaut tāpēc,ka latvietis”,Elita Veidemane,nra.lv,30.11.2012,8:42

 17. Gājienā pret staļinismu jāpiedalās visiem!

 18. Augusts>Laslo Tots Atbildēt

  Skat.”Lielais terors pret”mazajiem latviešiem”,Jānis Riekstiņš,Latvijas Avīze,2007.gada 6.janvāris.

 19. Es brīnos par tiem,kas mēģina Eiropas progresīvo nodokļu sistēmu un pat Eiropas minimālās algas un pensijas aizstāt ar Satversmes preambulu,lai turpinātu samazināt sev IIN!

  • Savukārt
   Eiropas minimālās algas un pensijas aizstāt ar Satversmes preambulu,lai turpinātu samazināt sev IIN!
   ————————–
   Netīrās kremļa slampas, V/RP, labklājību piedāvā aizstāt ar atsūkāšanu Putinam un naidu pret nacionālpatriotiem.

 20. Visu varu Padomēm! Atbildēt

  Vēl tikai jāatjauno padomes valsts uzņēmumos,ko mums solīja bijušais EM valsts sekretārs! Protams ar dubultotām algām kā uzņēmumu valdēm!

 21. Toties sarkanie fašisti,atšķirībā no vācu fa\sisdtiem,ne tikai plānoja,bet arī slepkavoja latviešus un ne tikai Latvijā vien! “Latvioešu iznīcināšana PSRS 1937.-1938.gadā bija viena no tā sauktajām “nacionālajām oprācijām”Lielā terora laikā PSRS. Ir saglabājušies dati par vairāk kā 22000 1937.-1938.gadā apcietinātajiem un notiesātajiem latviešiem,zināms ka 16573 ir nošauti un apglabāti masu kapos dažādās PSRS vietās.” Skat.lv.wikipedia.org/wiki/latviešu_iznicinasana_PSRS_(1937.-1938.)

 22. Pamazām,palēnām-līdz pat kapu velēnām! Mierīgi un izsvērti!

 23. Pagaidām,Vienotības vadībā,mēs esam aizgājuši pat līdz trūcīgajiem paredzēto pārtikas paku satura samazināšanai līdz makaroniem un sausajam pienam!

 24. Cits skats ANO priekšā? Skat.”ANO: bagātības sadalījums Latvijā ir starp vismazāk vienlīdzīgajiem ES valstu vidū”,LETA,18.maijs 2012. Ar dekorācijām vien nepietiek,Kūlas kundze!

 25. Es teiktu pat,ka “…jāvērš ne tikai uz katra cilvēka tiesībām dzīvot”,bet gan cilvēciski dzīvot! Dzīvot tā,kā dzīvo Eiropā!

  • Un kāds sakars SC un tā līdzskrējēju, morālo kropļu: Zatlera, Dombrovska, Pabrika un Āboltiņas latviešu varoņu – Leģionāru nīšanu? Valstī, kur vara ar tādu nicinājumu izturās pret savu tautu, labklājību velti gaidīt.
   Atliek vien krievija, vai pat z-Koreja.

 26. Aizvāksim no skatuves visus “antifašistu” konkurentus! Ļausim viņiem turpmāk netraucēti darboties!

 27. Loģika?>loģika Atbildēt

  Latviešu leģionāriem nevajag karināt klāt Arāja komandu,tāpat kā Sarkanajā armijā mobilizētajiem latviešiem-NKVD iekšējo lietu karaspēka Katiņas un daudzo Krievijas nāves nometņu slepkavas! Nevajag aizmirsdt,ka latviešu leģionā tikai ap 15% bija brīvprātīgo (un komentāra rakstītājam labi zināms,ka ja nebūtu bijis Baigā gada,nebūtu arī ši 15%)! Tas,ka leģionāri cīnījās ne jau par Hitleru liecina kaut vai tajā laikā plaši zplatītā leģoināru dzidātā dziesma ar vārdiem:”Mēs sitīdim tos sarkanosd,pēc tam tos zili pelēkos! Un neaizmirsīsim arī kureliešus!

 28. Tautai,cienījamā profesore,tiešām nav iespējams izskaidrot,kapēc budžeta kondolidācija bija jāsāk pat ar to pensiju,kas pat mazākas par iztikas minimumu un desmit latu ģimenes valsts pabalsta vēl tālāku samazināšanu un jāturpina ar 45 latu GMI apcirpšanu līdz 35 latiem,vienlaikus atceļot algu griestus saviem padomniekiem undubultojot algas valsts uz;nēmumu valdēm!

 29. Kas ir ministrs? Par ko kļūst cilvēks ,kad viņš kļūst par ministru?

 30. Nejauksim cēloni ar sekām! Cēlonis – ir nacionāļu stulbums, kas izliekas nesaprotam pat tik daudz, ka lai cik tas Waffen SS labs arī nebūtu (bet nav jau arī), pirmkārt, pasaulei to neieskaidrot! Otrkārt, karot “brīvprātīgi” Hitlera armijā nebija nekāds gods. Treškārt, Vācijas uzvaras gadījumā Latvijai plašajā Ostlandē nebija pat autonomija paredzēta, ja uzvarētu Vācija, par varoņiem godinātu arī Arāja komandu un veselu iznireļu bandu. Ceturtkārt, heroizēt nejēgu Cilinski, kas dēļ vājas saprašanas un vēl vājākas atbildības sajūtas pameta ministra amatu, uzmaukt galvā viņam cietēja oreolu ir vienkārši smieklīgi. Straujumas (kura patiesi ne savā amatā, bet citu iemeslu dēļ), lēmums patriekt Cilinski ir nevis viņas gudrības vai muļķības rezultāts, bet cēloņu – seku loģisks iznākums bez izvēles iespējām, lai neapkaunotu jau tā varas slikto slavu.

  • loģika
   ka lai cik tas Waffen SS labs arī nebūtu
   ———————–
   Lai cik arī ļauns arī Waffen SS nebūtu, tas ne tuvu nevar līdzināties absolūtam ļaunumam, krievu izdzimteņu pasaulei, kas bija sasniedzis savu apogeju – staļinismu un tādu militāru varenību, kas draudēja iznīcināt visu civilizēto pasauli.
   Pēc tam kad 1927. gadā krievi uzsāka kara gatavošanu un kopš 1932. gada kara gatavošanā piedalījās arī ASV cionisms, industrializājot krieviju un līdz zobiem apbruņojot visdrausmīgāko briesmoni cilvēces vēsturē, Staļinu, Vācija dzemdēja Hitleru. Tas bija vienīgais glābiņš, jo pretējā gadījumās krievi būtu iznīcinājuši tautas un visu Eiropu šodien apdzīvotu tikai izbadējusies, noskrandusi, ļauna un debila krievvalodīgu dzimtcilvēku biomasa, tādi kropļi, kononovieši, kā tu.
   WWII vēl nav pabeigts, bet tam drīz būs gals ar visas aziopas teritorijas iztīrīšanu un taisnīgu sadalīšanu un Ukrainā tas šodien ir iegājis savā izšķirošā fāzē.

 31. Vai tad labāk iet uz Abreni ?!

 32. niknais (pret sarkanajiem un zilajiem) Atbildēt

  Tomēr gribētu zināt uz kurieni kungi tovarišķi ieteiks pārcelties no Lestenes, kad protēstētāji arī pārcelsies uz turieni ja pie Brīvības pieminekļa nebūs pret ko ālēties?

 33. Automātiskā cenzūra neņem manus komentārus

 34. Jau V.V.Freibergas pieminēšana vien izsauc riebumu.Ja nebūtu leģionāru,kuri aizkavēja Sarkanarmiju pie Volhovas ,lai tāda V.Vīķe varētu aizbēgt uz Rietumiem un tur iegūtu labu izglītību,tad tāda V.Vīķe būtu palikusi okupētajā latvijā un beigtu dzīvi kā pensionēta slaucēja. Tā vietā lai pateicībā noliektu galvu šo vīrišķīgo zēnu priekšā viņa viņus noliedza un apspļaudīja. Tāda “tanta” ir Latvijas negods.

 35. Jāiet pārliecinoši un neraustoties… Šķiet, ka atšķirībā no citiem “raustīkļiem” valdībā, tieši Cilinskis ir pārliecināts par savu gājumu! Droši, bez gļēva skata, ko par to teiks austrumu un rietumu pamācītāji. Tā, lūk!

 36. man prieks, ka tomēr ir cilvēki, kuri paši zina kā vajadzētu.

 37. Kur filozofe bija tad ,kad sākās 16.marta atzīmēšana? Kult.un mākslas darbinieki klusēja. Nu bet labāk vēlāk ,nekā nekad.

 38. Vēl viena 4.maija repubļikas “stutētāja”, kas pie prāta nākusi. Alleluja! Kas tālāk – sāks prihvatizāciju, denacionalizāciju, konsolidāciju – Rietumu ceļu kritizēt?!

 39. Ko viņa darīja okupācijas laikā? Nu padomā pats, ja viņa 1974. gadā LU beidza Vēstures un filozofijas fakultāti un visu laiku apgrozījās šajā augstskolā. Dzina galvā studentiem marksismu-ļeņinismu, bet pēc
  Atmodas, tāpat kā daļa citu LU ideoloģisko kadru, veikli pārmeta kažoku uz Rietumu pusi un tagad filozofē citās kategorijās. Pat tikusi pie Trīszvaigžņu ordeņa. Paskaties pats “Vikipēdijā”, tur nav nevienas publikācijas vai citas ziņas par viņu pirms 2000.gada. Laikam jau ir ko slēpt?

 40. Arturam Priedītim Atbildēt

  Ja vācieši tikai gribēja , kā tu saki, iznīcināt latviešu tautu, tad krievu komunisti to reāli darīja! Tūlīt pēc kara līdz 1953. gadam vien tika represēti ( uz gulaga nometnēm nosūtīti, deportēti vai citādi iznīcināti)
  119 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju, tie ir LKP CK ziņojuma materiāli. Izsūtīto un aizvesto cilvēku vietā
  no Krievijas un citām slāvu zemēm Latvijā iepludināja 750 tūkstoši imigrantu. Šīs ekonomiskās kolonizacijas rezultatā latviešu īpatsvars savā zemē 80. gadu sākumā samazinājās līdz 53%. Tādi tie glābēji bija, kā tu raksti, bet īstenībā tu izplati melus.

 41. Leģionāri cīnījās pret Sarkano armiju, kas atnesa Baigo gadu, leģionāri glāba latviešu inteliģenci, stāvot pie jūras,pārspēka priešā līdz pēdējai laivai. Cik dzīvību izglāba no sarkano rokām. Un ticēja, ka pēc kara būs brīva Latvija, kurā atgriezīsies gan trimdenieki, gan Krievijas nāves un vergu nometnēs aizdzītie. Par to ir šis dienas, 16. marta, stāsts.

 42. Arturs Priedītis

  Latviešu nacionālā naida melnā diena

  16.martam faktiski vajadzētu būt latviešu nacionālā naida melnajai dienai pret vācu fašistiem. Vajadzētu būt tā, ka katru gadu 16.martā visā Latvijā latvieši vienoti demonstrē savu nacionālo naidu pret vācu fašistiem. Tā nav priecīga svētku diena, bet gan ir neizdzēšama naida melnā diena pret vācu fašistiem.
  Tādai melnai dienai ir obligāti jābūt latviešu kalandārā. Latviešu kalendārā ir obligāti jābūt melnai dienai, kas ir veltīta tautas naida apliecinājumam pret vācu fašistiem. Protams, tā var būt arī cita diena. Šai dienai nav obligāti jābūt 16.martam. Var izvēlēties arī citu dienu. Taču obligāti tādai melnai dienai ir jābūt latviešu kalendarā. Latviešu tautai obligāti ir jāapliecina savs naids vācu fašistiem. Tas ir jādara regulāri un nepārtraukti, kamēr eksistēs latviešu tauta kā vienots un suverēns etniskais kolektīvs.
  Iemesls tādas dienas nepieciešamībai ir konkrēts un loģiski neapstrīdams – vācu fašisti gribēja iznīcināt latviešu tautu kā nevērtīgu tautu! Atkārtoju, pasvītrojot doto faktu: vācu fašisti gribēja iznīcināt latviešu tautu kā nevērtīgu tautu! Vācu fašisti plānoja pēc savas uzvaras II Pasaules karā iznīcināt latviešu tautu kā nevērtīgu tautu!
  Domāju, lieki ir norādīt, ka tik necilvēciski pret latviešu tautu neviens nav izturējies! Citas tautas pret latviešu tautu ir dažādi izturējušās. Taču nevienas tautas varas elite neplānoja latviešus iznīcināt kā nevērtīgu tautu. To plānoja vienīgi vācu fašisti. Un viņi noteikti būtu iznīcinājuši latviešus, ja būtu uzvarējuši II Pasaules karā. Vācu fašistu uzskatā latvieši ir nevērtīga tauta, kas ir jāiznīcina.
  Domāju, lieki ir atgādināt, cik absurda ir mūsdienu latviešu tautas vienas daļas attieksme pret vācu fašistiem. Vācu fašistu apjūsmošana pēcpadomju laikā katru gadu 16.martā ir visuzskatāmākais piemērs latviešu tautas vienas daļas absurdajai vēsturiskajai atmiņai. Tā vietā, lai nosodītu un vienoti apliecinātu nacionālo naidu pret vācu fašistu plānu iznīcināt latviešus kā nevērtīgu tautu, tautas viena daļa nevēlas zināt un ņemt vērā drausmīgo vēsturisko patiesību. Tautas viena daļa kā spitālīgi apmāta nespēj objektīvi izprast un novērtēt drausmīgo vēsturisko patiesību.
  Nav taču grūti saprast, par ko liecina tautas vienas daļas vēsturiskās atmiņas absurdās kroplības? Tās liecina par to, ka vācu fašistiem varbūt bija taisnība – latvieši ir nevērtīga tauta! Cits izskaidrojums nemaz nevar būt, ja mūsdienu latvieši ar ziediem un dziesmām 16.martā sveic savas slepkavas – latviešu holokausta plānotājus! Cits izskaidrojums nemaz nevar būt, ja ņemam vērā arī rusofobijas izplatības drausmīgo apjomu šodienas latviešu sabiedrībā. Daudzi latvieši nevis nosoda vācu fašistus, bet nosoda savus glābējus! Tā ir neticama situācija! Tā ir nenormāla situācija! Tā neliecina par tautas vērtību! Tauta taču neko nav darījusi, lai likvidētu tautas tās daļas rīcību, kas apkauno visu latviešu sabiedrību! Tauta neko nav darījusi, lai visi latvieši ar cieņu izturētos pret saviem glābējiem, kuri novērsa latviešu holokaustu! Tautas kalendārā nav nacionālā naida melnā diena pret vācu fašistiem! Kamēr latviešu sabiedrībā turpinās 16.marta ārprāts, visai cilvēcei ir tiesības latviešus uzskatīt par nevērtīgu tautu. Tas nav patīkami, bet tas ir pilnā mērā pelnīti!

 43. ir jāiet obligāti,bailuļi paliek mājās

 44. Maija Kūla, kāpēc nevajadzētu iet pie Brīvības pieminekļa 16. martā? Tāpēc, ka to pateica premjēre. Nedomāju. Ukraiņi savā Maidana izturēja ar savu nacionālo pārliecību, bet mums latviešiem iesaka paklusēt. Arī premjere var būt ietekmēta, un man jādejo viņai līdzi. Ko tas nozīmē! Tas nozīmē, ka man kā Latvijas pilsonim, patriotam nav tiesības uz savu viedokli, un korektu savu pārliecību, pat to nepubliskojot. Uz kurieni mēs kā sabiedrība tiekam aicināti. Vai tā ir demokrātija, vai nacionalās tautas apspiestības iezīmes.

 45. Varbūt kāds zina – ko šī biedrene darīja okupācijas gados?

  • To pašu ko tagad – parazitēja uz valsts naudas rēķina. Ne viņa tad kādu pienesumu filozofijā devusi, ne tagad. Bet varaskāra gan, tādēļ talantīgi filozofi Latvijā nekā nav saistīti ar šīs kundzes vadītājām institūcijām.

 46. Kūles kundze, analītisks prāts vēl nenozīmē pareizus spriedumus un patiesību. Vai tad Marksam un Ļeņinam nebija analītiska domāšana? Un pie kā viņu mācības noveda? Pie viltus patiesībām un totālas vardarbības! Analītiska prāta augļi un patiesība nav viens un tas pats. To jums kā filozofei vajadzētu saprast. Tāpat tas ir ar asu prātu, ko lieliski var izmantot gan patiesības sludināšanai, gan demagoģijas kultivēšanai. Bez analītiska un asa prāta cilvēkam ir jāapgūst un jāievēro arī morāles principi.

 47. Un Cilinskis tā arī dara: lēni un pārliecinoši rīkojas, savu pārliecību viņš nemaina pret amatu MK vai naudas žūksni kādā valsts padomē. Kā kādreiz teica Ulmanis, tieši šādi, neuzpērkami cilvēki Latvijai ir visvairāk vajadzīgi.

 48. Cilvēktiesības ir efektīvs ierocis liberālo vērtību sludinātājiem propogandējot praidus un neiebilstot pret narkotiku lietošanu,gan krievu šovinistiem cīņā par impērijas atjaunošanu ,kurā krieviem paredzēts izredzēto status.Tūdaliņiem cilvētiesības aprobežojās ar gļēvu un pragmātisku klusēšanu un klanīšanos vareno priekšā.

 49. Kūlas kundze, Jūs teicāt ”Ja sāksi raustīties,spersi soli atpakaļ-nobrauks”. Viedi vārdi,bet kapēc Jūs tos tomēr negribiet attiecināt uz tradicionālo 16.marta gājienu un Cilinski.

 50. Šodien ļausim padzīt sevi no Brīvības pieminekļa, rīt no Rīgas, parīt no Latvijas uz Gulāgu. Tas jau ir bijis. To,gribēdams kā labāk, panāca K. Ulmanis

 51. Šodien ļausim padzīt sevi no Brīvības pieminekļa, rīt no Rīgas, parīt no Latvijas uz Gulāgu. Tas jau ir bijis. To,gribēdams kā labāk, panāca K.

 52. labas atbildes, gudra profesore, it īpaši, ko saka par nākotni. Es arī uzskatu ka nevajag iet uz 16. martu, nevajag burzīties tur kur pašiem pēc tam sliktums jo izķengā pa pasauli. Bet leģionārus cienīt vajag.

  • Uz kurieni tovarišķi kungi ieteiks pārcelties no Lestenes, kad urlas arī pārcelsies uz turieni ja pie Brīvības pieminekļa nebūs pret ko protestēt?

 53. Protams, Cilinski ( kurš nekad nav izcēlies ar ārišķībām vai saukļiem) nevar necienīt. Taču prātīgāk būtu reizi par visām reizēm 16. marta atmiņas pasākumu pārnest uz Lesteni, veternānus un citus maznodrošinātos aizvest ar autobusiem,. Neticu, ka Gebelsa TV, koreni, lindermani,gilmani,ždanokas un citi izcilākie latvju vēstures aizstāvi uzdrošinātos tur bāzt degunu. Ber pie Mildas aizliegt “da jebko”

  • Buba
   Neticu, ka Gebelsa TV, koreni, lindermani,gilmani,ždanokas un citi izcilākie latvju vēstures aizstāvi

   Krievu fašistiskiem izdzimteņiem, staļinisma, WWII un GULAG apoliģētiem, Kononova mantiniekiem, nav nekā svēta. Ar savu pakalpiņu, alkatīgo izdzimteņu: zatleru, dombrovsku, pabriku un āboltiņu rokām padzīs latviešus no Brīvības pieminekļa, brauks ālēties uz Lesteni, vai sarīkos sabašu Rīgas brāļu kapos.

Draugiem Facebook Twitter Google+