Pasaulē
Eiropa

Spāniju satricina korupcijas skandāls0


Spānijas premjerministrs Mariano Rahojs nosodījis opozīcijas partiju prasību viņa valdībai atkāpties kā “kaitīgu valsts nākotnei”, jo vēlme uzvarēt vēlēšanās, izmantojot kataloņu un basku nacionālistu atbalstu, varētu apdraudēt valsts vienotību.
Spānijas premjerministrs Mariano Rahojs nosodījis opozīcijas partiju prasību viņa valdībai atkāpties kā “kaitīgu valsts nākotnei”, jo vēlme uzvarēt vēlēšanās, izmantojot kataloņu un basku nacionālistu atbalstu, varētu apdraudēt valsts vienotību.
Foto – REUTERS/LETA

Spānijā valdošās Tautas partijas (PP) 29 politiķiem un uzņēmējiem, kas apsūdzēti korupcijā, Augstākā tiesa piespriedusi kopumā 351 gadu cietumā.

 

Lielākajam krāpniekam – 51 gada cietumsods

Notiesāto vidū ir Tautas partijas bijušais kasieris Luiss Barsenass, kurš notiesāts uz 33 gadiem par naudas atmazgāšanu, kukuļdošanu un citiem noziegumiem. PP biedrs un Madrides piepilsētas bijušais mērs Giljermo Ortega saņēmis 38 gadu cietumsodu, bet “rekordists” ir uzņēmējs Fransisko Korea, kurš par izstrādāto shēmu veselības aprūpes budžeta izkrāpšanai notiesāts uz 51 gadu. Tiesas spriedumā atzīmēts, ka Koream piederošās firmas par kukuļiem ieguva priekšrocības sabiedrisko pasūtījumu sadalē. Nelikumīgi iegūtā nauda tika sadalīta starp viņa uzņēmumiem, kā arī PP politiķiem un amatpersonām. Daļa naudas tika novirzīta PP vēlēšanu kampaņām dažādos līmeņos, neaizmirstot arī par nedeklarētu atalgojumu PP ierēdņiem. Šis tiesas spriedums nav darījis galu korupcijas sērgai. Pagājušajā nedēļā tika aizturēts PP bijušais ministrs Edu-ardo Zaplana un Finanšu ministrijas valsts sekretārs Hosē Fernandess, kuru darbība tiek izmeklēta citā korupcijas lietā. Darba kārtībā ir vēl vairākas kukuļošanas lietas, kurās iesaistīti Tautas partijas pārstāvji. Tautas partijas vadība paziņojusi, ka spriedumu pārsūdzēs, jo tajā esot runa tikai par “pilsonisku atbildību”, pieļaujot iespēju, ka partija nav zinājusi par likumpārkāpumiem.

Tiesa secināja, ka PP ir guvusi labumu no plašas kukuļošanas shēmas, piešķirot uzņēmējiem sabiedriskos pasūtījumus. Valdošajai partijai jāatmaksā 245 000 eiro, tai kļūstot par pirmo valsts mēroga politisko partiju Spānijā, kas sodīta kukuļošanas lietā. PP piedalījusies “sazarotā korupcijas sistēmā, manipulējot ar sabiedriskajiem pasūtījumiem nacionālā, reģionālā un vietējā līmenī laika posmā no 1999. līdz 2005. gadam. Tolaik Spānijas valdības vadītājs bija konservatīvo partijas premjerministrs Hosē Asnars, bet pašreizējais premjers Mariano Rahojs ieņēma svarīgus amatus gan valdībā, gan partijā, atzīmē izdevums “Politico”. Premjerministra Rahoja popularitāti iedragājuši arī neveiksmīgie centieni ar arestiem un cietumsodiem apslāpēt neatkarības centienus Katalonijas novadā. “Tautas partijas pienesums valsts politikā ir daudz vairāk nekā 10 vai piecpadsmit atsevišķi korupcijas gadījumi,” centās taisnoties Rahojs, taču jau izskanējusi prasība premjeram atkāpties, jo plašais korupcijas skandāls iedragājis ne tikai Spānijas valdošās partijas, bet arī valsts reputāciju.

 

Opozīcija prasa neuzticības izteikšanu valdībai

Sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka korupcija Spānijas pilsoņu ieskatā ir otra lielākā problēma aiz bezdarba. Liberālās partijas “Ciudadanos” atbalstītāju skaits pēdējā laikā pieaudzis, tai pievienojoties pārbēdzējiem no Tautas partijas. Kreisās partijas “Podemos” līderis Pablo Iglesiass kopā ar Sociālistu partijas vadītāju Pedro Sančesu iesnieguši parlamentā priekšlikumu par neuzticības izteikšanu Rahoja valdībai un pirmstermiņa vēlēšanu rīkošanu. “Demokrātija nedrīkst pieļaut, ka valdību kontrolē noziedznieki,” paziņojis Iglesiass. “Mēs iesniedzām priekšlikumu par neuzticību premjerministram Rahojam, lai atjaunotu cieņu mūsu demokrātijai,” teica Sančess, kura vadītajai Sociālistu partijai šobrīd ir otrā lielākā frakcija Spānijas parlamentā.

LA.lv