Uncategorized

Sumina aizvadītā gada labākos lauku bibliotekārus 16

Foto – Līga Vasiļūna

Vakar Mākslas akadēmijas zālē izskanēja gada lielākais notikums lauku bibliotekāru dzīvē. Jau septīto reizi Latvijas Nacionālās bibliotēkas atbalsta biedrība pasniedza balvas “Gaismas nesējs” pašiem čaklākajiem, atjautīgākajiem un sirsnīgākajiem bibliotekāriem Vidzemes, Zemgales, Latgales un Kurzemes novados.

 

Uz apbalvošanas ceremoniju zālē pulcējās turpat simts bibliotekāres un bibliotekāri no dažādām Latvijas vietām. Īsi pirms balvu pasniegšanas apsveikuma vārdus teica arī kultūras ministre, akcentējot, ka bibliotekāri ministrijai vienmēr bijuši ļoti svarīgi.

Šogad balvai bija pieteikti pavisam 49 pretendenti. “Gaismas nesēja” titulu Kurzemē ieguvusi Grobiņas pagasta bibliotēkas vadītāja Laima Liepiņa, Zemgalē – Klintaines pagasta bibliotēkas vadītāja Alita Kluša, Vidzemē – Viļķenes pagasta bibliotēkas vadītāja Mārīte Purmale, bet Latgalē – Kastīres bibliotēkas vadītāja Silvija Kotāne. Katrai no viņām lasītāji balsojuma anketās veltījuši ne mazums atzinīgu vārdu, starp kuriem tādi kā “viņa ir zelta vērtē”, “viņai piestāv pieķerties un palikt pie gaismas stara”, viņa ir “cilvēks, kas savu darbu prot un mīl”.

Vaicāta par pirmajām sajūtām, Kurzemes “Gaismas nesēja” Laima Liepiņa atklāti saka: “Tas man ir negaidīts pārsteigums, taču sevišķi patīkams, jo atzinība nākusi no maniem lasītājiem.” Laima pieļauj, ka daudzu lasītāju sirdis viņai izdevies iekarot, sākot Latvijai diezgan netipisku lietu – bibliobusu jeb bibliotēku uz riteņiem.

Nu jau četrus gadus ar bibliobusu lielai daļai Grobiņas iedzīvotāju svaigākā lasāmviela tiek pievesta pie pašām namdurvīm. “Daudzi lasītāji līdz pagasta bibliotēkai ne reizi nav atnākuši. Varbūt nav pa ceļam, varbūt ārkārtīgi aizņemti mājas darbos, varbūt ceļš ir pārāk tāls un grūts, īpaši vecāka gadagājuma cilvēkiem. Bet, kopš izmantojam bibliobusu, viņi kļuvuši par regulāriem un aizrautīgiem Grobiņas bibliotēkas lasītājiem,” stāsta Laima un slavē savus lasītājus, jo tie izvēloties augstvērtīgu literatūru – pārlasa klasiku, interesējas par filozofiju un medicīnu. Laima arī atzīst, ka bez pagasta atbalsta bibliobusa ideja nebūtu īstenojama.

Savukārt Vidzemes “Gaismas nesēja” Mārīte Purmale ir ne vien priecīga par nule saņemto balvu, bet jūtas arī pamudināta paveikt vēl vairāk savas Viļķenes pagasta bibliotēkas labā. “Balva ir jauns izaicinājums veidot vēl labāku piedāvājumu, lietot jaunākos tehnoloģiskos līdzekļus, attīstīties,” saka Mārīte, kura viena no pirmajām lauku pagasta bibliotēkā ieviesa elektronisko grāmatu katalogu “ALISE” 1997. gadā. Viņa balvu uztverot drīzāk kā atzinību par mūža gaitā padarīto. Viļķenes bibliotēkā nostrādāti nu jau 32 gadi, bet bibliotekāra profesijā – 37.

Uz jautājumu: kas gan notur šajā profesijā, Mārīte atbild: “Saistošs, interesants darbs, bet visvairāk – pati bibliotēkas vide, kurā uzturas inteliģenti un zināt griboši cilvēki.” Vislielākais izaicinājums esot turēties līdzi laikmetam, lai cilvēkiem spētu piedāvāt to, kas viņus patiešām interesē.

Balvā katrs no laureātiem saņēma dāvanu karti simt latu vērtībā “Lattelecom” veikalos, par ko varēs iegādāties savām gaismas pilīm nepieciešamo tehnisko aprīkojumu. Laureātus ar ēdamām balvām apdāvināja veikalu tīkls “RIMI” un Emīla Gustava šokolāde.

Kā pastāstīja Latvijas Nacionālās bibliotēkas atbalsta biedrības pārstāve Sanita Kitajeva, kopš konkursa pirmsākumiem 1997. gadā gandrīz uz pusi pieaudzis konkursam iesūtīto lasītāju vēstuļu apjoms.

 

LA.lv