Kultūra
Kultūrpolitika

Svētki atnāks ar jaunumiem 16

Foto – Timurs Subhankulovs

XXVI Vispārējie latviešu dziesmu un XVI Deju svētki noritēs Latvijas valsts simtgades zīmē. Tajos piedalīsies teju 40 000 dalībnieku, kuru sniegumu varēs skatīt 54 pasākumos. Svētki nāks arī ar vairākiem būtiskiem jauninājumiem.

Tie sāksies 30. jūnijā, kad notiks tradicionālie koru kari un tiks noskaidroti labākie Latvijas amatierkori. Bet, lai piedalītos koru karos, dziedātājiem par šīm tiesībām būs jācīnās pusfinālā, kas notiks jūnija sākumā. Svētdien, 1. jūlijā, būs īpaša diena tieši dalībniekiem – tradicionālais gājiens šoreiz notiks atklāšanas dienā, nevis noslēguma dienā kā līdz šim. Dalībnieki ies pa Brīvības ielu un nonāks īpaši iekārtotā Svētku kvartālā (Skonto stadions un tam piegulošās teritorijas), kurā visu dienu notiks dažādi pasākumi. Diena noslēgsies ar tikai dalībniekiem veltītu koncertu, ko translēs arī radio un televīzija.

Jaunums būs arī 2. jūlijā iecerētā pasaules latviešu diena ar vērienīgu konferenci un koncertu Rīgas Latviešu biedrībā.

6. jūlijā Esplanādē notiks pūtēju orķestru Dižkoncerts, kas sastāvēs no septiņām daļām – veltījumiem katram Latvijas novadam, Rīgai un Pierīgai – un kura pro­grammā būs latviešu komponistu oriģināldarbi un apdares.

Deju lieluzvedumā “Māras zeme” piedalīsies rekordliels dalībnieku skaits – 789 kolektīvi.

Dziesmu un Deju svētku Noslēguma koncertā “Zvaigžņu ceļā”, kas notiks 8. jūlijā Mežaparka lielajā estrādē, pirmo reizi piedalīsies arī Latvijas kordiriģentu koris. “Tā būs vienība, kas visu koncerta laiku atradīsies estrādes goda vietā – vidū. Viņiem atvēlēti arī solo momenti,” stāsta Noslēguma koncerta mākslinieciskais vadītājs Mārtiņš Klišāns. Koncertā būs plaši pārstāvētas arī pūtēju orķestru, dejas un folkloras nozares. Būtiska režisora vīzija saistīta tieši ar kora dziedātāju kustību koncertos – vīru, sieviešu un jauktajiem koriem secīgi uznākot, tie visu laiku paliks uz estrādes, tā izjūtot un piedaloties visā koncertā. Noslēguma koncertam izskanot, sāksies sadziedāšanās nakts, kurā godā cels latviešu tautasdziesmas četrbalsīgās apdarēs un daudzas iemīļotas autordziesmas.

LA.lv