Kultūra
Teātris un kino

Teātra dienu balvas šogad saņems Doveika, Žagars, Dzērve un Matīsa 0

Foto: LETA

Pēc Lieldienām, 30.martā, Eduarda Smiļģa Teātra muzejā norisināsies ikgadējā Teātra dienas balvu pasniegšanas ceremonija, kurā teātra mākslinieki tiks sumināti par izciliem sasniegumiem.

Pēc vairāku gadu pārtraukuma atjaunota aktiera, režisora, pedagoga un skatuves mākslas teorētiķa Jēkaba Dubura balva, un tā tiks piešķirta skatuves runas un aktieru meistarības pedagoģei Ainai Matīsai, aģentūru LETA informēja Latvijas Teātra darbinieku savienības radošo projektu koordinatore Undīne Preisa.

Lilitas Bērziņas balva tiks pasniegta Latvijas Nacionālā teātra aktrisei Maijai Doveikai, Harija Liepiņa balvu saņems Dailes teātra aktieris Juris Žagars, bet Helēnas Tangijevas-Birznieces balvu saņems klasiskās un vēsturiskās dejas pedagoģe Palmīra Dzērve.

Šogad martā Duburam tiks svinēta 150 gadu jubileja, kam par godu tiks atjaunots viņa vārdā nosauktais apbalvojums, ko piešķir par izciliem sasniegumiem skatuves mākslas pedagoģijā un/vai skatuves mākslas teorijas attīstībā. Šī balva tika iedibināta 1966.gadā, svinot Dubura 100.dzimšanas dienu. Mākslinieka lielākie nopelni saistīti ar latviešu profesionālās teātra izglītības modeļa izveidošanu, kopā ar Ernestu Kārkliņu 1909.gadā dibinot Latvju dramatiskos kursus, un ar skatuves mākslas, skatuves runas teorijas un praktisko vingrinājumu sistēmas izveidi.

Iepriekšējā Jēkaba Dubura balva tika piešķirta 1993.gadā režisoram un pedagogam Pēterim Krilovam.

Laureātus sveiks iepriekšējo gadu balvu laureāti, draugi un kolēģi, kā arī laureātiem tiks pasniegtas mākslinieka Māra Šustiņa veidotas goda zīmes – ordeņi.

Teātra dienas balvas tiek pasniegtas kopš 1986.gada, kad Eduarda Smiļģa balvu saņēma Eduards Pāvuls, Harijs Liepiņš un Artūrs Dimiters. 1987.gadā pirmo reizi tika pasniegta Lilitas Bērziņas balva aktrisei par izciliem sasniegumiem teātra mākslā un to saņēma Vija Artmane un Astrīda Kairiša. 1996.gadā par izciliem sasniegumiem baleta mākslā Lita Beiris saņēma Helēnas Tangijevas-Birznieces balvu, savukārt 2005.gadā tika iedibināta tradīcija pasniegt Harija Liepiņa balvu aktierim par izcilu, spilgtu aktierdarbu iepriekšējo sezonu laikā un to saņēma Ivars Puga.

Balvu kandidātus iesniedz Latvijas profesionālie teātri, bet balvu laureātus nosaka biedrības Latvijas Teātra darbinieku savienības valde aizklātā balsojumā.

LA.lv
LA
LA.lv
Kultūra
Dižkoncertā izdejos horeogrāfu – šī gada jubilāru – veidotos rakstus
14 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
Atkārtoti izlaista Anša Cīruļa veidotā pirmā Latvijas Republikas pastmarka
15 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
Noskaties: leģendārais pokemons Pikačū jaunā filmā kļūs par detektīvu
15 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

DK
Dace Kokareviča
Latvijā
“Šiva*, atkāpies no Vanagkalna!” Būt vai nebūt Zemes enerģiju parkam Baldonē?
6 stundas
LA
LA.lv
Latvijā
VIDEO. Bijušais policists pārsūdz spriedumu: noliedz vainu zēna notriekšanā
4 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Valsts pirmie simt gadi ir līdz malām pierakstīta lappuse
5 stundas
LE
LETA
Pasaulē
“Boeing” nav sniedzis ziņas par potenciālu tās jaunākās lidmašīnas bīstamību
4 stundas
LE
LETA/LA.lv
Sports
Meija turpina mest – “Dinamo” pirmo reizi sezonā trīs uzvaru sērija!
5 stundas