Laukos
Bizness

“Trampa mūris” – tramplīns Latvijas pārtikas ražotājiem Meksikas tirgū0


Meksikāņu bērni rotaļājas pie jaunuzcelta mūra posma Meksikas un ASV pierobežā pie Sjudadhuaresas pilsētas.
Meksikāņu bērni rotaļājas pie jaunuzcelta mūra posma Meksikas un ASV pierobežā pie Sjudadhuaresas pilsētas.
Foto – REUTERS/LETA

ASV prezidents Donalda Trampa iecerētais mūris uz valsts robežas ar Meksiku var izrādīties par labu tramplīnu atspērienam uz Meksikas tirgu, par ko jau liecina pirmās apsviedīgu ražotāju nosūtītās pārtikas kravas uz šo pagaidām neierasto tirgu.

Pasliktinoties abu valstu politiskajām attiecībām, krasi sarūk arī savstarpējais tirgus. Ja savulaik Meksika importēja piena produktu no ASV, tagad politiskās situācijas dēļ tas vairs nenotiek. Bet, kā zināms, “zārks tukšs nestāv,” līdz ar to iespēja aizpildīt šo iztrūkumu paveras Eiropas ražotājiem.

Arī daži Latvijas pārstādes uzņēmumi jau spējuši ātri reaģēti un jau aizveduši pirmās produkcijas kravas uz Meksiku. “Tā, piemēram, ļoti ātri reaģējis uzņēmums “Latvijas piens” , kurš jau aizsūtījis pirmās dažādu sieru kravas uz šo valsti,” saka lauksaimniecības tirgus eksperte Ingūna Gulbe.

Viņa arī akcentē – arī pārējiem pārtikas ražotājiem kārtis rokā un tālākais atkarīgs no tā, kā viņi spēs izmantot jauno iespēju.

Kas attiecas uz “Latvijas pienu”, tad pēc pāris gadu krīzes patlaban var vērot šī uzņēmuma atdzīvošanos. Pēc tam kad zemniekiem piederošajai rūpnīcai šogad nomainījās īpašnieki, Vācijas koncernam “Fude + Serrahn Milchprodukte” iegādājoties kontrolpaketi no kooperatīva “Latraps”, lietas strauji iet uz labo pusi. Jau ziņots, ka Pagājušajā finanšu gadā, kas ilga no 2016.gada 1.jūlija līdz šā gada 30.jūnijam, uzņēmums strādāja ar 23,164 miljonu eiro apgrozījumu, bet zaudējumus izdevies samazināt līdz 2,655 miljoniem eiro. Vācieši izziņojuši četru miljonu eiro investīciju programmu un tā arī tiek pildīta, līdz ar to rūpnīca spēj pārstrādāt dienā 232 tonnas piena un saražot 24 tonnas siera. Īpašniekiem turpinot investēt ražošanā, plānots vēl vairāk palielināt siera ražošanas daudzumu – līdz 10 000 tonnām siera gadā.

“Latvijas piena” rūpnīca Jelgavā darbu sāka 2012.gadā. Kooperatīva biedru līdzfinansējums bija 1,42 miljoni eiro, kredīts bankās – aptuveni 9,24 miljoni eiro, Eiropas Savienības fondu finansējums – 4,26 miljoni eiro, valsts garantētais atbalsts – 7,11 miljoni eiro. Kopš 2014.gada uzņēmums fokusējies un attīstījis siera ražošanu. Uzņēmumā vidēji tiek nodarbināti 106 darbinieki.
Vairāk par “Latvijas pienu” lasiet šeit

LA.lv