×
Mobilā versija
Brīdinājums +2°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
26. novembris, 2015
Drukāt

Turcijas mācība Putinam (20)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Krievija palielinājusi militāro klātbūtni Sīrijā pēc tam, kad Turcija notrieca Krievijas kara lidmašīnu “Su-24” pie robežas ar Sīriju.

 

Pārtrauc aviosatiksmi ar Turciju

Uzreiz pēc bumbvedēja notriekšanas Krievijas prezidents, kas kļuvis “zili melns aiz dusmām”, kā viņa reakciju raksturoja vairāki Rietumu mediji, paziņojis, ka Turcija Krievijai “iedūrusi dunci mugurā”. Vienlaikus viņš Turcijas varas ie­stādes apsūdzēja radikālā islāma atbalstīšanā. “Pašreizējā Turcijas vadība daudzu gadu gaitā īsteno pietiekami centralizētu iekšpolitiku [islāma] atbalstam un savas valsts islamizācijai,” viņš norādīja. Krievija aicinājusi savas valsts pilsoņus nedoties uz Turciju, tostarp atteikties no tūrisma braucieniem. Tūrisma aģentūras jau paziņojušas, ka pārtraukušas tirgot ceļojumus uz Turciju. Krievijas Valsts dome pieņēmusi lēmumu pārtraukt aviosatiksmi ar Turciju. Tāpat Krievija paziņojusi par jaunas, modernas pretgaisa aizsardzības sistēmas S-400 uzstādīšanu Sīrijā. Maskava arī lēmusi, ka turpmāk visas Krievijas lidmašīnas Sīrijā pavadīs iznīcinātāji, bet uz Latākijas piekrasti nosūtījusi raķešu kreiseri “Moskva”. Krievija vakar veikusi vairākus lidmašīnu uzlidojumus vietā, kur tika notriekta lidmašīna “Su-24”, vēsta Krievijas mediji. Vakar aptuveni 900 cilvēku sapulcējās pie Turcijas vēstniecības Maskavā un apmētāja to ar akmeņiem, olām, tomātiem un krāsu. Protesta akcijā izsisti daudzi logi vēstniecības ēkā. Neviens tās dalībnieks netika aizturēts.

 

Putins apdedzinājies pats

Analītiķi uzskata, ka tā ir daļa no Krievijas atbildes Turcijai par lidmašīnas notriekšanu. Daudzi ir vienisprātis, ka šis incidents var nopietni ietekmēt abu valstu attiecības. “Gan NATO, gan Krievijai tagad pats grūtākais uzdevums ir novērst attiecību saasināšanos starp Maskavu un Ankaru un neļaut situācijai iziet ārpus kontroles,” raksta britu avīze “Daily Telegraph”. Vairāki eksperti norāda, ka Krievijai un Turcijai tagad nevajadzētu steigties kārtot savstarpējos rēķinus, atgādinot, ka Krievijas kara lidmašīnas jau vairākkārt, neskatoties uz Ankaras brīdinājumiem un draudiem reaģēt, pārkāpušas Turcijas gaisa telpu. Turcijas gaisa spēki jau oktobrī notrieca Krievijai piederošu bezpilota lidmašīnu. Krievija gan neatzina, ka tai pieder notriektais lidaparāts. Krievijas kara lidmašīnas bīstami pietuvojušās vai pārkāpušas arī citu NATO valstu robežas, atgādina analītiķi. Britānijas Karaliskā institūta eksperts Džastins Bronks pieļauj, ka Krievija Turcijas gaisa telpu pārkāpusi apzināti, iespējams, lai mestu izaicinājumu NATO valstīm: “Šādas darbības ir daļa no Krievijas gadiem piekoptās iebiedēšanas taktikas.” Vienlaikus eksperti norāda, ka šoreiz, spēlējoties ar uguni, Putins apdedzinājies pats. “Izskatās, ka Turcijas varas iestādes apzināti un tīši nolēma pārmācīt likumpārkāpēju. Šķiet, ka pārkāpējs saprata mācību,” saka bijušais Krievijas prezidenta padomnieks Andrejs Ilarionovs.

 

Atšķirīgas versijas

Ankara paziņojusi, ka notriekusi lidmašīnu pēc tam, kad tā ielidojusi Turcijas gaisa telpā un atradusies tajā vismaz 17 sekundes, neskatoties uz vairākkārtējiem brīdinājumiem. Turcijas plašsaziņas līdzekļi publicējuši ierakstu, kurā dzirdams, kā Krievijas lidmašīnas pilotam tiek lūgts atstāt Turcijas teritoriju. Tāpat publicēta arī karte, kurā redzams lidmašīnas maršruts. Ankaras pēc radaru datiem sagatavotajā kartē redzams, ka Krievijas lidmašīna pārkāpusi Turcijas robežu, ielidojot tajā divus kilometrus. Turklāt Turcijas teritorijā ielidojušas pat divas lidmašīnas. Krievija to noliedz, apgalvojot, ka Krievijas bumbvedējs nav pārkāpis Turcijas robežu. Nav izslēgts, ka abas lidmašīnas – gan krievu “Su -24”, gan turku “F-16” – šķērsoja Sīrijas–Turcijas robežu. Krievijas lidmašīna ielidoja Turcijas gaisa telpā, bet Turcijas lidmašīna – Sīrijas teritorijā. Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs vakar paziņoja, ka Krievijas lidmašīnas notriekšana nav bijusi nejauša, bet plānota provokācija. “Mums ir nopietnas šaubas par to, vai tas bija solis bez iepriekšēja nodoma, 
tas tiešām izskatās pēc plānotas provokācijas,” sacīja Lavrovs, piebilstot, ka šī incidenta dēļ Krievijas un Turcijas starpā karš nesākšoties. NATO un ASV jau paudušas atbalstu Turcijas versijai. ASV prezidents Baraks 
Obama pēc telefonsarunas 
ar Turcijas prezidentu Redžepu Erdoganu paziņoja, ka Turcijai bija tiesības aizstāvēt savu suverenitāti, un aicināja novērst šādu incidentu atkārtošanos. Arī NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs sacījis, ka saņemtā informācija liecina, ka Krievijas lidmašīna ielidojusi Turcijas gaisa telpā. Britānijas premjers Deivids Kamerons solīja atbalstīt Turciju, vienlaikus aicinot nesaasināt situāciju.

 

Incidents sajauc kārtis Olandam

Šis incidents var atstāt negatīvu iespaidu uz Francijas mēģinājumiem veidot kopīgu koalīciju ar Krieviju cīņā pret teroristu grupējumu “Islāma valsts”, norāda eksperti. Francijas prezidents Fransuā Olands šonedēļ uzsācis diplomātiskos centienus, lai gūtu atbalstu saviem plāniem pastiprināt starptautisko koalīciju pret “Islāma valsts” teroristiem. Olanda vizītē Vašingtonā ASV un Francija vienojās pastiprināt militāro darbību pret džihādistu grupējumu “Islāma valsts”, kas uzņēmies atbildību par asiņaino teror­aktu sarīkošanu Parīzē. Tomēr Olandam neizdevās pārliecināt Obamu starptautiskā pretterorisma koalīcijā iekļaut arī Krieviju. ASV prezidents atkārtoti norādīja, ka ASV varētu Sīrijā paplašināt militāro sadarbību ar Krieviju, taču šādi soļi nedrīkst kavēt Sīrijas opozīcijas grupējumu centienus gāzt prezidenta Bašara Asada režīmu. Krievijas paziņojumi liecina, ka, par spīti aizvainojumam, tā ir gatava iesaistīties aliansē pret “Islāma valsti” kopā ar Franciju, ASV un pat Turciju. “Mēs esam gatavi plānot uzbrukumus “Islāma valstij” kopā un veidot kopīgus spēkus ar Franciju, ASV, ar visām valstīm, kas vēlas būt šajā koalīcijā,” vakar paziņoja Krievijas vēstnieks Francijā Aleksandrs Orlovs.

Karte_AFP_7

Pievienot komentāru

Komentāri (20)

 1. to Kāpēc jāmelo? Atbildēt

  Nepūt pīlītes un nestāsti te puspatiesības. Ierakstā ir gan brīdinājums, ka lidmašīnas tuvojas Turcijas robežai, gan lūgums mainīt kursu, ko piloti nedarīja un tāpēc arī lidmašīna tika notriekta. Labi vēl, ka nenotrieca abas. Melo nevis turki, bet krievi. Iedomājos, kāda būtu Putina reakcija, ja kāda turku lidmašīna lidotu tuvu un tieši Krievijas robežas virzienā…

 2. Ankara paziņojusi, ka notriekusi lidmašīnu pēc tam, kad tā ielidojusi Turcijas gaisa telpā un atradusies tajā vismaz 17 sekundes, neskatoties uz vairākkārtējiem brīdinājumiem. Turcijas plašsaziņas līdzekļi publicējuši ierakstu, kurā dzirdams, kā Krievijas lidmašīnas pilotam tiek lūgts atstāt Turcijas teritoriju.
  ……
  Nekā tāda nav!Audioirakstos tikai dzirdams ka Krievijas lidmašīna tiek brīdināta ka ir pietuvojusies Turcijas robežai, nevis ka ielidojusi Turcijas teritorijā.
  Tas nebūt nav viens un tas pats, lai kā to kādam negribētos,
  Jebkurā gadījumā Krievijas iznīcinātājs nekādi neapdraudēja Turcijas drošību un cerams ka Turcija saņems pelnīto sodu!

 3. Krievijas prezidents, kas kļuvis “zili melns aiz dusmām”, kā viņa reakciju raksturoja vairāki Rietumu mediji,
  —————————-
  Interesanti , kā Ritumu mediji varēja zināt tādas nianses, kas varētu būt zināmas tikai Krievijas prezidenta tuvu stāvošiem darbiniekiem? Varbūt ticamāk būtu pavaicāt pēdējiem ?

 4. Sāksim ar faktiem. Tātad-robežpārkāpums BIJA! Un nav svarīgi, vai 17 sekundes, minūtes vai stundas, tas ir noticis fakts, ko nenoliedz pati Krievija. Fakts, kurš visos starptautiskos likumos , līgumos un citos dokumentos ir apzīmēts kā pārkāpums. Tad par ko Putins&Co tā cepās? Pašam tagad vajadzētu dauzīt savu pieri pret asfaltu un atvainoties! Ja pilots to izdarīja nemākulības pēc, tad tāds ir norakstāms un pat tiesājams, ja pēc rīkojuma tad jātiesā rīkojuma devējs. Un viss bazārs. Nav ko tēlot šķīstas jaunavas un vēl “palikt zilam, melnam un spļaut uguni”! To provokāciju jau pietiek! Par brāķi jāatbild pašam brāķdarim, ja tas ir ar nolūku, tad arī jāsaņem par visu rubli.

 5. Sāksim ar faktiem. Tātad-robežpārkāpums BIJA! Un nav svarīgi, vai 17 sekundes, minūtes vai stundas, tas ir noticis fakts, ko nenoliedz pati Krievija. Fakts, kurš visos starptautiskos likumos , līgumos un citos dokumentos ir apzīmēts kā pārkāpums. Tad par ko Putins&Co tā cepās? Pašam tagad vajadzētu dauzīt savu pieri pret asfaltu un atvainoties! Ja pilots to izdarīja nemākulības pēc, tad tāds ir norakstāms un pat tiesājams, ja pēc rīkojuma tad jātiesā rīkojuma devējs. Un viss bazārs. Nav ko tēlot šķīstas jaunavas un vēl “palikt zilam, melnam un spļaut uguni”! To provokāciju jau pietiek! Par brāķi jāatbild pašam brāķdarim, ja tas ir ar nolūku, tad arī jāsaņem par visu rubli.

 6. MALACI TURKI,vienreiz uzlika krieviju uz aciim.visu laiku leekaaja kaa jeela gala uz pannas,tagad apklusa ,mazais spraagons,tagad buus vienu laiku miers.nav ko dariit,ar sapuvusaam HRUSCOVA BUMMBAAM ,sajos laikos neiet cauri.BRAALIITS APCURAAJAAS,PILNAS BIKSES,,DOMAAS KO JAUNU ,LIKS INTERNETAA SAZIIMEETU BUMMBU,KO

 7. Cik reižu Putins nav laidis muļķi, sakot, ka mēs Ukrainā esam miera baloži? Tāpēc vien tam čekistam neticu!

 8. mazais krela jezovs Atbildēt

  TURCIJA UZLIKA SLEKAVAS JEZOVA KRIEVIJAI MIIKSTO.JEZOVS TAGAD DOMAA SUUDI LIELI,NECEEM OTVECAT.

 9. Turcija izrādīja savu pašcieņu – pa viņu zemi nelidot – tas jau nepatīk… Un laikam arī drīz Turcija būs fašistu valsts kā Baltija, Polija, Ukraina Kremļa ambīciju skatījumā.
  Ja nopietnāk – labs iemesls izvākties no Sīrijas vai arī samazināt savas aktivitātes – kā lems…

 10. Vīrelis pasaules telpā nu bļaustās pa labi un pa kreisi, priekšā un pakaļā, jau līdz smieklīgumam, ja nebūtu tik drūmi, bet pati “bagātā, humānā un vēsturiski tik taisnīgā Krievija” vēl nav uzņēmusi nevienu pašu bēgli ne no Sīrijas, ne Irākas, Afganistānas utml. bandu kariem Āfrikā. Vienīgais, ko no pašas Krievijas gandrīz ik dienu saņemam, ir cauri Krievijai izlaistie vjetnāmiešu, afgāņu migranti un vēl arī kontrabandas cigarešu miljoni.

 11. Mācība Putinam varētu būt tāda – bumbvedējiem līdzi jāsūta iznīcinātāji. Apsardzei, jo bumbvedējs ir neaizsargāts. Gan jau krievi tā arī darīs.

 12. Krievu TV gan ziņo par 2 bojāgājušajiem, kurus nošāvuši uz zemes Asada pretinieki. Liekas, ka ziņas par to, ka otrs apkalpes loceklis ir izglābts var būt vienkārša fikcija: attēļos nerāda viņa seju un Krievijai bija vajadzīgi lietiski “pierādījumi” pasaulei, ka SU-24 NAV PĀRKĀPUSI Turcijas robežu, ko it kā apstiprina šis cilvēks. Īstenībā, kā tas redzams kartē, 2 lidmašīnas ir pārkāpušas Turcijas robežu, lai gan visu laiku runā tikai par vienu, jo parasti kaujas lidojumos lido 2 iznīcinātāji blakus, lai viens otru vajadzības gadījumā piesegtu. Neticu, ka turki melo, jo arī iepriekšējā nedēļā viņi bija izsaukuši Krievijas vēstnieku uz pārrunām sakarā ar regulāriem krievu lidmašīnu robežas pārkāpumiem.

 13. Kartupelis ar mugurkaulu Atbildēt

  Utainie(..),kā bija BANDĪTU etnos,tā arī paliks par BANDĪTU etnosu!!!

 14. Putinam un Krievijai to nesaprast, ka kādreiz būs jāsāk maksāt par savu visatļautību….

 15. agri vai velak visi igil atbalstitaji dabus pa biksem. mes ticam krievijasspekiem. var redzet kaobams un vina rokasbrali jau nobijusies

 16. Mēs ticam Putina versijai 😉

 17. Mēs visi labi zinām, ka lidmašīnas priekšrocība ir tā, ka viņa pa taisno pārvietojās no punkta A punktā B. Jautājums: Kāda vajadzība pilnīgi pielādētas lidmašīnas uz operācijas vietu virzīt ar tādu līkumu? Es redzu tikai divas atbildes: vai nu krievs izmantojis Turciju provokācijai, vai nu drošībai, lai viņus nenotriektu Sīrijas pretspēki. Tad nu gan izteiciens “sitiens mugurā” ir precīzs. Jā Olands domā, ka krievs palīdzēs viņam cīņā ar IV, tad viņš ir bezcerīgi beigts, vai nu kalpo kremliniem. Atliek tikai ceēt, ka Eiropā vel palikuši godīgi un gudri politiķi. Redzu, ka viņam ir iepaticies apmeklēt Maskavu.

Draugiem Facebook Twitter Google+