×
Mobilā versija
Brīdinājums +29.4°C
Rozālija, Roze
Trešdiena, 18. jūlijs, 2018
14. decembris, 2016
Drukāt

Uldis Priede: Aiz elitārās demokrātijas slēpjas korupcija, blats un citas nejēdzības (19)

Foto - Ieva Čīka/LETAFoto - Ieva Čīka/LETA

Biedrības “Par Satversmi” valdes priekšsēdētājs Uldis Priede

Latvijas saimnieciskās attīstības stagnācijas cēlonis ir elitārās demokrātijas politiskais režīms. Vārdu kopa “elitārā demokrātija” skan labi, bet aiz tās ir paslēpušies korupcija, blats, radu būšana un citas nejēdzības. Tas nosaka līderu atlases metodi. Rodas situācija, kad tēlaini runājot – papīra smērētāju ir vairāk par papīra ražotājiem.

Latvijai būtu ieteicamāks organizētās demokrātijas politiskais režīms. Tas ir vairākās Skandināvijas valstīs un Šveices Konfederācijā. Par konfederāciju Latvijā nevajag runāt. Pietiktu, ja Satversmē ierakstītu: Latvijas Republiku nedalāmi veido Dienvidkurzeme, Kurzeme, Latgale, Rīgas zeme, Sēlija, Vidzeme un Zemgale.

Tas dotu iespēju Latvijā realizēt Eiropas Savienības ieteiktos subsidiaritātes un proporcionalitātes valsts pārvaldes principus. Decentralizēta valsts rada iespēju veidot otrā līmeņa pašvaldības pēc etnogrāfiski teritoriālā principa. Savukārt, decentralizācija rosina veidot divu palātu parlamentu. Vienu palātu, teiksim, Tautas palātu veidotu no politiskajām partijām ieteiktie deputāti. Otro palātu varam nosaukt par Senātu. Senātu veidotu bezpartejiskie senatori, kurus ievēlē no zemēm. Senāta uzdevums varētu būt pārbaudīt Tautas palātā veidotos likumu projektus, to atbilstību visu zemju interesēm un starptautisko organizāciju prasībām.

Latvijai ļoti svarīgs ir varas sadales princips. Pašreiz varas monopols pieder Saeimai. Saeima ar 50 + 1 balsi ieceļ Valsts prezidentu, premjeru, ministrus un Augstāko tiesu. Tāds varas monopols nav pieļaujams. Likumdevējai varai jābūt saskanīgai ar izpildvaru un tiesu varu. Tās visas trīs kalpo tautai.

Lai panāktu pilnīgu varu saskaņu un savstarpēju neatkarību, tautai jāievēl Valsts prezidents. Valsts prezidents ieceļ vai atbrīvo no amata premjerministru un ministrus. Valsts prezidents iesaka un kopā ar Saeimas abām palātām apstiprina Augstākās tiesas priekšsēdētāju.

Visas varas ir patstāvīgas, bet savstarpēji saistītas, nav varas monopola.

Pievienot komentāru

Komentāri (19)

 1. Uldim Priedem ar Apvienotās Karalistes mažoritāro vēlēšanu sistēmu vien nepietiek.Viņam vajadzīga Latvijā vēl arī Lordu palāta!

 2. “Tur jau tā nelaime,ka no tā naudas maisa neviens negrib atteikties. Lietuvā un Igaunijā jau sen tas ir nokārtots,bet pie mums nav,jo vienmēr kāds grib pirkt dārgus medicīniskos aparātus,celt nevajadzīgas būves utt. Pirmskara Latvijā visa medicīnas nauda bija slimokasu rokās,tad nebija ne rindu,ne kukuļu ārstiem.”
  Skat.”Kaut kājas basas,tomēr bija slimokases.” Intervija ar Arni Vīksnu,Māra Libeka,LA,18.septembris,2013.

 3. Labi , ka ir svaiga doma un pietam loģiska – tikai vietējiem varnešiem ļoti neizdevīga – īstā demokrātija ir Puzes mežos 3 A – lemj un notiek…

 4. Nu gan iedeva varen maigu nosaukumu- elitārās demokrātijas neseji…, visparastakajiem cekas banditu pieludzejiem, jeb to kremla saimnieka kolonialas varas parstavjiem, kur prasti NOZAGUSI valsti, un te realize visnozelojamako partokratiski piesegto TOTALITARISMU. Kaut deleji jau varbut izskatas ari savadak.
  Ka zinam, laikam tikai dazi…, jo vairums, ari TA SAUKTO intelektualu, nez kapec HRONISKI “aizmirst”, kas tad te joprojam valda un kam tik loti nepieciesams SLEPT cekas BANDITUS, bloket LUSTRACIJU, maksligi un bez kada pamata uzturet KOLONISTU skolas, RUSIFICET, SKELT sabiedribu ar 2 valodibas, SEGREGACIJAS palidzibu, MELOJOT, ka dara pretejo.
  Tiesi vini ir sacerejusi tadu velesanu likumu, kurs PRETEJI Satvesrmei, uz kuru tiem uzsplaut…, ierobezo taja paredzetas tautas varas funkcijas, VISU VARU nododot kada, visdrizak Kremlim paklauta “brigadiera” rokas, kurs kure partiju bosus un dikte tiem gan kada politika japiekopj, tatad ari valsts ekonomikas, aizsardzibas speju grausana, utml, gan KO SALIKT velesanu SARAKSTOS, par kuriem tautai BUS ATLAUTS !!! balsot. Citam nevienam nav tadu tiesibu!?..LEMT PAR KO BALSOT. Tautai ir atmesta demokratijas SKIETAMIBA, “izveleties” no JAU IZVELETO kopuma, kuru tad tiesi deleges baudit tos siles labumus, kurs tai SKITIS MAZAKAIS LAUNUMS. Un visa “demokratija”
  1, kas jamaina, ir tads nedemokratiskais “velesanu likums” – klaja nirgasanas par demokratiju – konkrets totalitarisma paraugs.
  2. ir jabut LUSTRACIJAI, lai tadi partijnieki – totalitaristi, cekas noziedznieku slepeji, attaisnotaji nevalditu valsti un to negrautu saimnieka uzdevuma.
  3. Jevel ir ne vien prezidents, bet pilnigi neatjarigu tiesisbsargajoso iestazu, prokuraturas, utml vaditaji, kuriem japaredz savstarpeja kontrole, nevis, ka tagad, kad nogrekojusos policistus bauda to prieksnieki, kas jau ir korupcijas pazime.
  4. elitārā demokrātija varetu but tikai taja gadijuma, ja tas elitarisms butu kvalificets un parbaudits, sertificets, lai lemtu un spriestu nevis kaut kadi zaglu bosi, “sofer deli”…, bet specialisti, un ne citi.
  Tam vajadzetu but attiecinamam ari uz veletajiem. Jo nevar velet tads, kurs vispar nepiedalas politika, ta ir vienaldziga un no tas pat attalinati neko nesaprot, balso pec “uz labu laimi”, vai ” ta skiet, kada tante teica” principa. Tads balsojums ari ir liela dala no valsts nelaimem. Tadiem nedrikstetu laut balsot, jo valst ir liela atbildiba, ari attieciba uz tadu balsotaju, kurs pats nejedz, ko sastradajis un pats pec tam raud un zelojas.

 5. Tas nu gan nav nekāds jaunums

 6. Kāpēc Latvijā visu vajag sarežģīt? Atbildēt

  Pietiek jau ar bezgalīgajiem (un nejēdzīgajiem) eksperimentiem ar nodokļiem! Saputrosim vēl arī vēlēšanu sistēmu? Latvijā,tāpat kā Francijā,Spānijā,Itālijā,Slovēnijā,Lielbritānijā,ASV,Austrālijā,Indonēzijā,Dienvidāfrikā,Eģiptē utt., ir jāievieš mažoritārā vēlēšanu sistēma!

 7. Šitais Priedes piedāvātais numurs jau tika noraidīts 1920.g., kad toreizējie “oligarhi” (agronomi, juristi u.c. cepļi ) nevēlējās pieļaut J.Raiņa ievēlēšanu par prezidentu. Tika izdomāta viltīga shēma, lai neļautu tautai īstenot tiešo demokrātiju, bet partijas varētu pa kluso sarīkot andelēšanos. Tukšs numurs – neies cauri, to Zatlers izgāšanās pēc Rīkojuma Nr.2 skaidri apliecināja.

  • Štatos pēdējās vēlēšanās tauta divās pavalstīs nobalsoja par marihuānas legalizāciju.Kāda tur tiešā demokrātija,ja tauta grib pīpēt zālīti.

   • Štatos nav nekādas “tautas” – tur dzīvo emigranti no n-tajām valstīm. Kas grib pīpēt, tas tur pīpē – un aicina de facto situāciju atzīt ar de iure. ASV nav un nevar būt kāds pozitīvais paraugs. Latvija – tā ir Ziemeļvalsts, tāpēc jāmācas no Zviedrijas, Somijas, Igaunijas.

 8. Kādās tik partijās šis Satversmes reformētājs nav pabijis? Kāda divpalātu Saeima? Kādi te senatori?
  Cilvēkam diemžēl trūkst nepiiešamo zināšanu, lai piedāvātu saprātīgu un pamatotu viedokli valsts uzbūves pārveidei.

 9. gribētu papildināt: kolektīva demokrātiska BEZATBILDĪBA. Nekad nerunā par reālo finansiālo atbildību.Tiek runāts tikai par politisko atbildību ( un tomēr arī šeit bezatbildība). Tālu no tautas, tauta netic savai valstij.Tā jau ir traģēdija

 10. Te nu bez politiskās enciklopēdijas neiztikt,tik daudz jaunvārdu un kardāna savienojumu.Bet pamēģināt to ideju vajadzētu Vislabāk kaut kur ārpus Latvijas,bet tā ,lai var kontrolēt.

 11. Pareizrakstības fans Atbildēt

  Korpucija?

 12. Dārgākais septiņnieks
  Īres kompensācijas deputātiem: TOP7. Dati par 2016. gada oktobri:
   
  * Andrejs Elksniņš (“Saskaņa”, deklarētā dzīvesvieta Daugavpils) – 700 EUR
  * Dzintars Zaķis (“Vienotība”, Jēkabpils)– 616 EUR
  * Gundars Daudze (ZZS, Ventspils) – 595 EUR
  * Nellija Kleinberga (Reģionu apvienība, Skrunda) – 570 EUR
  * Ritvars Jansons (Nacionālā apvienība) – 567 EUR
  * Aija Barča (ZZS, Liepāja) – 540 EUR
  * Vitālijs Orlovs (“Saskaņa”, Jēkabpils) – 540 EUR. Tautai jāzina savi varoņi!

 13. nedarbosies vairs “‘ krievi nāk”, un varas to zina. vēl tikai jauniešus var “paķert”, rīkojot lāpu gājienus, jo viņiem nav analītisku iespēju mazās pieredzes dēļ. bet arī tas vairs nebūs ilgi. valdība, deputāti, politiķi būs spiesti strādāt sabiedrības labā, un galu galā būs spiesti ieviest arī progresīvo nodokli, pret kuru tā cīnās gadiem ilgi, jo negribas pašiem ar saviem ienākumiem dalīties.labāk, lai dalās pensionāri, no kuru nabagu pensijām vēl kaut ko paķer nost. cilvēki jau vairs nav tādi kā nolēmētas aitas – kur dzen, tur iet. cilvēki sāk apzināties sevi, savas tiesības, savas spējas. un tā jau nav, ka politiķi un varas nelasa komentārus, ko raksta sabiedrība anonīmi. un kā vēl lasa. Tāpēc, ka tieši TĀDĀ ceļā viņi var uzzināt patieso sabiedrības noskaņojumu.

 14. cilvēki MOSTAS

 15. bet pienāks laiks, un šīs nejēdzības beigsies. vēl pirms pāris gadiem nebija iedomājams, ka varas Latvijā ieklausītos cilvēkos, ka žurnālisti rakstītu tik tieši, atklāti un daudz par visām riebeklībām, kas notiek. bija klusuma laiks, kad tauta nekā neuzzināja. Arī info ieguves iespējas attīstās strauji, cilvēki pārzina valodas, lasa citu valstu informāciju salīdzina. sabiedrība kļūst gudrāka un zinošāka, arī redzīgāka, un varām nekas cits neatliek, kā sākt respektēt sabiedrības viedokli. arvien biežāk. ir, protams, cilvēki, kas komentāros katru rakstītāju, kas iebilst pret varu patvaļu un netaisnīgu, negodīgumu un bezsirdīgumu, uzreiz nosauc par troļļiem. et arī tas neko nelīdzēs. cilvēki mosats tik neizbēgami, kā nakti nomaina rīts.

  • Tik skaļi nerunā, pamodināsi aizmigušos. Pēc būtības lai arī mostas, Sakas ir cieši uzliktas, vilks vezumu, pār ilksīm nepārlēks.

 16. pilnīga taisnība.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Būs karsti!

Paredzams, ka šī būs karstākā nedēļa Latvijā kopš 2015. vai 2014. gada, prognozē meteorologi. Karstums būšot ilgstošs, ar siltām naktīm un palielinātu gaisa mitrumu. Katru dienu gaisa temperatūra valsts lielākajā daļā paaugstināsies virs +25 grādiem, nepārsniedzot +32 grādus.

Trešdien, 18. jūlijā, Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) sāks pieņemt deputātu kandidātu sarakstus 13. Saeimas vēlēšanām. Pēdējā diena, kad politiskās partijas un apvienības varēs pieteikt savus kandidātus vēlēšanām, būs 7. augusts.

Kā vislabāk pārdzīvot karstuma vilni?
Draugiem Facebook Twitter Google+