×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
2. februāris, 2012
Drukāt

Vai izprotat nepieciešamību banku kontos ieskaitīt mājās glabāto naudu?

Artūrs Irbe, Latvijas hokeja veterāns: “Ar šo pasākumu valsts grib mazināt ēnu ekonomikas izplatīšanos. Tiktāl tas man ir skaidrs, un, kā šķiet, pret to nevienam godīgam cilvēkam nevarētu būt nekādu iebildumu.

 

Žēl, ka cīņa pret ēnu ekonomiku un nodokļu nemaksātājiem nav iesākta agrāk. Taču tikpat svarīgs ir cits jautājums. Kā šis deklarēšanās un naudas noguldīšanas pasākums tiks īstenots praktiski? Domāju, ka cilvēki noteikti gribēs vairāk uzzināt, cik droša ir šajā likumā noteikto pienākumu izpilde. Ja cilvēkam mājās ir šādas naudas summas vai, piemēram, vērtīgu gleznu kolekcija, vai deklarācijās uzrādītās ziņas nenoplūdīs no Valsts ieņēmumu dienesta un vai pēc šā pienākuma izpildes viņu neapciemos zagļi?”

Vilnis Kazāks, Rīgas Tehniskās universitātes asociētais profesors, zinātņu doktors: “Ar šo pasākumu valdība cer atgriezt apritē naudu, ko pašlaik iedzīvotāji uzglabā mājās vai kaut kur citur. Es domāju, ka šis pasākums ir novēlots. Tie ļaudis, kuri naudu ieguvuši negodīgi, uz bankām neko nenesīs. Viņi jau sen ir noguldījuši to drošākās vietās, kuras neapdraud Latvijā jau piedzīvotās banku krīzes.

Es uzskatu, ka pati lielākā problēma ir nevis naudā, bet īpašuma tiesībās. Diemžēl privatizācijas gaitā ļoti vērtīgi īpašumi nonākuši nevis gudrāko, bet izmanīgāko un blēdīgāko rokās, kuri bremzē valsts ekonomisko attīstību. Nauda valstī varētu atgriezties, atgriežoties tiem tūkstošiem darbaspējīgo Latvijas iedzīvotāju, kuri pašlaik spiesti pelnīt sev iztiku Īrijā, Vācijā un citās ārvalstīs. Latvijas valdībai būtu jārada iespējas viņiem strādāt un pelnīt pašu mājās. Diemžēl daudzu atgriešanās un sava uzņēmējdarbības uzsākšana ir apgrūtināta manis pieminētā iemesla dēļ – vērtīgus īpašumus tur savās rokās tie, kuriem nerūp ne valsts ekonomiskā attīstība, ne iedzīvotāju labklājība.”

Jānis Ošlejs, uzņēmuma “Primekss” valdes priekšsēdētājs: “Šāda ideja ir apsveicama. Ar šo pasākumu valsts mēģina aizšķērsot ceļu nodokļu nemaksāšanai. Protams, cilvēks, kuram mājās ir šādi skaidras naudas uzkrājumi, var tos neieskaitīt bankas kontā un nekas viņu it kā neapdraud. Naudas ieskaitīšana bankas kontā ir brīvprātīgs pasākums. Taču, tiklīdz naudu viņš mēģinās iztērēt kādam lielākam pirkumam, tā var rasties problēmas. Valsts ieņēmumu dienestā būs jāpaskaidro, kā tā iegūta un kāpēc nav deklarēta.”

 

Uzziņa

* Balstoties uz Fizisko personu mantiskā stāvokļa un nedeklarēto ienākumu deklarēšanas likumu, Ministru kabinets noteicis, ka Latvijas iedzīvotājiem, kuri mājās uzglabā vairāk par 10 000 latiem (vai to ekvivalentu ārvalstu valūtā pēc Latvijas Bankas noteiktā valūtas kursa), tā jāiemaksā banku kontos līdz šā gada 1. jūnijam plkst. 24.

* Valsts amatpersonām tas jādara, ja uzkrājumi pārsniedz 4000 latu. Banku kontos jāieskaita tikai tā naudas daļa, kas pārsniedz 10 000 latu, bet visa summa jādeklarē.

* Deklarēšanas termiņš – no 2012. gada 1. marta līdz 1. jūnijam. Pēc 24 stundām banku kontos ieskaitīto naudu tās īpašnieks jau varēs izņemt un uzglabāt pēc saviem ieskatiem.

* Ja pēc 2012. gada 1. jūnija Valsts ieņēmumu dienestā atklās, ka cilvēkam tomēr pieder naudas summas, kas pārsniedz 10 000 latu, būs jāpierāda, kur viņš to ņēmis.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+