×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
14. maijs, 2013
Drukāt

Vai šis laiks piemērots koku balsināšanai? (1)

Foto - Aija GeidaFoto - Aija Geida

“Veikalā nopirku līdzekli augļu koku balsināšanai. Kādas ir tā pozitīvās un negatīvās īpašības?
” Arnolds Valmierā

 

Augļu koku stumbru un zemāko zaru balsināšana samazina saules apdegumu un sala bojājumus. Nekaļķotiem kokiem pēc ziemas saules pusē parādās plankumi (miza atdalās, veidojas brūces), bet jaunu koku stumbriņiem bojājumi dažkārt ir no augšas līdz sniega segai.

– Kaļķošana jāveic laikus – decembrī pirms sala vai, vēlākais, februāra vidū, lai pasargātu no saules apdegumiem martā. Pašlaik to darīt nav jēgas. Pavasarī, no pumpuru briešanas līdz tā sauktajai peļausu stadijai, vēža un citu slimību profilaksei kociņi jāapsmidzina ar Čempiona šķīdumu vai Bordo šķidrumu, bet daudzviet arī šis darbs jau nokavēts, – atgādina augļkopības speciālists Jānis Zilvers.

Gatavojot kaļķošanas līdzekli, visbiežāk 10 litriem ūdens pievieno 1 – 2 kg nedzēstu kaļķu, 200 – 300 g vara vitriola un nedaudz līmvielas, piemēram, piena sūkalu.

Par labāku un dabiskāku Jānis Zilvers atzīst maisījumu, kas sastāv no 1 daļas kaļķu, 1 daļas mālu un 1 daļas svaigu govs mēslu. Tas ir bioloģiski aktīvs kaļķošanas materiāls, turklāt labi pieķeras un ilgi turas pie stumbra mizas.

Ja pašiem gatavot nav laika, var izmantot gatavos, veikalos nopērkamos balsināšanas līdzekļus. Tiem nav nekādu negatīvu īpašību, vien dārza darbos nosmērējas drēbes.

Augļkopis Andris Dišlers piebilst, ka balsināšana nepieciešama tikai jaunajiem kociņiem un saldajiem ķiršiem, kam stumbri vairāk cieš no saules un sala. Pēc viņa pieredzes, kaļķošanu ļoti labi aizstāj stumbru ievīstīšana vairākās baltā agrotīkla kārtās. Noderīgs materiāls ir arī avīžpapīrs divās trijās kārtās vai kartona gabals. Šādi apsēji ir arī visdrošākie, lai pasargātu kociņu stumbrus no zaķiem. Maijā šie apliekamie noteikti jānoņem, lai stumbram neizsūt miza. Šā paša iemesla dēļ noteikti nedrīkst kociņus aptīt ar plēvi vai citiem gaisa necaurlaidīgiem materiāliem!

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Vai Dišlers un Zilvers piedāvā no Viņiem nopirkt piena sūkalas !?

Draugiem Facebook Twitter Google+