×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
22. oktobris, 2012
Drukāt

Vai var izglābt ābeli? (1)

Foto - Sergejs AkuratersFoto - Sergejs Akuraters

Kā izglābt ābeli? Apmēram piecpadsmit gadus vecai šķirnes ‘Grāvenšteins’ ābelei pirms dažiem gadiem vienā pusē nokrita miza. Tajā pusē daži zari nokalta, bet šīs vasaras beigās sāka brūnēt lapas. Ābele ir spēka gados, potēta uz liela auguma potcelma. Āboli ir ļoti garšīgi, negribētos koku zaudēt.

 

Varbūt var izveidot mizas tiltiņu, kā to dara jaunām ābelītēm, kad tās apgrauzuši zaķi? 
Inese Carnikavā

 

– Brūnās lapas liecina, ka ābelē iemetusies trupe. Tātad augļkoku vairs neizdosies glābt, tas jālikvidē. Ja bojāto ābeli plāno aizstāt ar jaunu, to vajadzētu stādīt citā vietā, – ieteic Latvijas Valsts Augļkopības institūta vadošā pētniece Laila Ikase.

Ja kokam parādījušies saules un sala bojājumi, ir svarīgi brūces apkopt nekavējoties. Atlobījusies miza tūlīt jāpiesaitē pie stumbra un biezā kārtā jāapsmērē ar brūču ziedi. Ja to nedara, uz mizas izveidojušās plaisas paplašinās tiktāl, ka līdz vasarai miza atlobās un atsedz koksni.

Laikus neveicot brūču apkopšanu, sala plaisās mizā iekļūst sēņu sporas, koks ir inficējies.

‘Rudens Svītrainais’ jeb ‘Vidzemes Grāvenšteins’ ir izcili ziemcietīga un ražīga rudens šķirne. Tomēr, uz sēklaudžu potcelmiem potēta, ražot sāk pavēlu, arī augļu kvalitāte tikai viduvēja. Daudz skaistāki ir ‘Rudens Svītrainā’ sarkanā klona āboli – audzējot šīs šķirnes ābelītes uz puspundurpotcelmiem, tās dod augļus jau trešajā gadā.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Labak panemt potzarus no Gravensteina abeles un uzpotet citai abelei,ta ari var saglabt.

Draugiem Facebook Twitter Google+