×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
7. augusts, 2012
Drukāt

Vai zemenēm ir jāapgriež lapas?

Foto-LETAFoto-LETA

“Esmu lasījis par zemeņu stīgu apgriešanu, bet nekur neesmu atradis informāciju par lapu griešanu. Varbūt nemaz nevajag apgriezt? Mēs to darām katru rudeni vienkārši uz dullo – nopļaujam līdz zemei, līdz salam ataug…
” Alberts Āboliņš Valmierā

 

– Zemenēm lapu appļaušana vai apgriešana nepieciešama tikai tad, ja stādījumā izplatījušās slimības un kaitēkļi, piemēram, bijušas ērces, tīklērces, lapu plankumainība, pelēkā puve. Lielākā daļa slimību un kaitēkļu saglabājas uz vecajām lapām. Ja lapojums ir veselīgs, lapas labāk nepļaut, – skaidro Pūres dārzkopības pētījumu centra pētniece Valda Laugale.

Ja nepieciešams veikt lapu appļaušanu, to dara pēc iespējas agrāk, pat pirms pēdējo ogu novākšanas vai tūlīt pēc tam – vislabāk līdz jūlija beigām. Tad līdz augusta beigām lapojums atkal būs ataudzis un augi sekmīgi ieriesīs nākamā gada ražu. Griež, cik vien zemu iespējams, bet netraumējot augšanas pumpurus.

Visas nopļautās lapas no lauka jāaizvāc, lai neizplatītos infekcija. Drošāk tās sadedzināt. Lai lapojums labāk ataugtu, pēc appļaušanas zemenes izravē, rušina, iestrādā mēslojumu un sausā laikā laista. Var uzbērt kompostu vai sadalījušos kūtsmēslus apmēram 2 – 3 cm kārtā.

Ja stipri izplatījušās zemeņu ērces, pēc lapu nopļaušanas stādījumu miglo ar ķīmiskajiem insekticīdiem–akaricīdiem. Kaitēkļu apkarošanai atļauts izmantot tiovitu 80 (lieto 0,2 – 0,4 % darba šķidrumu; apstrādā 3 reizes pirms ziedēšanas vai pēc ražas novākšanas), kā arī sēru (lieto 1 % darba šķidrumu; nogaidīšanas laiks 1 diena; atļauts lietot 4 reizes sezonā, kaitēklim atkal parādoties).

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+