×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
3. septembris, 2015
Drukāt

Jo vairāk kāds nozog, jo mazāku sodu saņem. Saruna ar Kasparu Podiņu (3)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Finanšu policijas pārvaldes direktoru Kasparu Podiņu iztaujāja “LA” žurnālists Zigfrīds Dzedulis.

– Ar korupcijas, naudas atmazgāšanas vai citu ar finansēm saistītu nelikumīgu darbību atmaskošanu un novēršanu Latvijā nodarbojas Korupcijas novēršanas un apkarošanas dienests, Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas dienests, Ģenerālprokuratūra, Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija, Finanšu policija… Vai visi ķerat vienus un tos pašus blēžus?

– Tā gluži nav. Ikvienas valstī izveidotās tiesībsargājošās iestādes pienākumi ir stingri nošķirti Kriminālprocesa likumā. Finanšu policijas darbalauks pārsvarā ir noziedzīgie nodarījumi valsts ieņēmumu jomā, un Valsts ieņēmumu dienesta amatpersonu un darbinieku rīcībā, mūsu redzeslokā ir arī atsevišķi mantiskie noziedzīgie nodarījumi, piemēram, pievienotās vērtības nodokļa izkrāpšana, kā arī atsevišķu noziedzīgu nodarījumu izmeklēšana valsts institūciju dienestā.

– Kas ir galvenie noziedzīgie nodarījumi tautsaimniecībā?

– Izvairīšanās no nodokļu nomaksas, ja ar to valstij nodarīti lieli zaudējumi, nepatiesu ziņu norādīšana ienākumu deklarācijās, grāmatvedības un statistikas datu ļaunprātīga sagrozīšana, nereģistrēta uzņēmējdarbība.

– Ko pēdējā laikā jums izdevies atklāt?

– Pagājušajā gadā esam ierosinājuši 221 kriminālprocesu, nododot kriminālvajāšanai 168 lietas – lielākoties par tikko minētajiem pārkāpumiem. Šā gada septiņos mēnešos uzsākti aptuveni 60 kriminālprocesi, kriminālvajāšanai nododot ap 50 lietu. Te gan jāpiebilst, ka salīdzinājumā ar aizvadītajiem gadiem uzsākto kriminālprocesu un kriminālvajāšanai nodoto lietu skaits ir sarucis.

– Kā tā?

– Tas tāpēc, ka no Krimināllikuma tika izsvītroti daži panti, piemēram, izvairīšanās no nodokļu maksājumiem, ja šīs darbības izdarītas atkārtoti gada laikā, grāmatvedības un statistikas datu ļaunprātīga sagrozīšana, nereģistrēta uzņēmējdarbība, ja šīs darbības izdarītas atkārtoti gada laikā, kā arī izvairīšanās no deklarāciju iesniegšanas, pēc kā varējām ierosināt kriminālprocesu.

– Apcirpa jūsu pilnvaras?

– Tā gluži nevar teikt. Drīzāk šie likuma grozījumi bija vajadzīgi, jo pavēra mums lielākas iespējas pastiprināti cīnīties ar organizēto noziedzību, ātrāk apturot dažādu noziedzīgu grupējumu darbību, kas valsts budžetam nodara vislielākos zaudējumus.

– Ko nozīmē apturēt kādas organizētās noziedznieku grupas darbību?

– Lai apturētu grupējuma darbību, tiek veiktas kratīšanas. Vienlaikus aizturam visus grupējuma darboņus, viņu nekustamai mantai un naudas kontiem tiek uzlikti aresti, viņu birojos un dzīvesvietās izņemam datoros uzkrāto informāciju, dokumentus papīra formātā un citus lietiskos pierādījumus, kas pēc tam kalpo noziedzīgo nodarījumu dziļākai izmeklēšanai.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Kāmēr vari, tikmēr dari. Bet ja nevari – kaunini citus par viņu darīšānām!

  2. nevar tač pieļaut, ka renģu ēdāji aptaukojas !
    Naudai jāiet pie pareizajiem saimniekiem !

  3. LIETA IR CITA.tAUTA MAKSA NODOKLU,BET NEREDZ REALU ATDEVI NO VALST.VIENMER IR PROBLEMAS AR NAUDAM.CILVEK IZVELAS PAR LABU SE.LABAK ZILE ROKA NEKA DZENI KOKA.KAPEC VIENIEM JADZI SKAISTAS NAKOTNES VARDA,BET VALDIBA,AGENTURAS PARVALDES SANEM MILJONUS.TA LIETA VAIRA IZSKATAS PEC VEGTURU VALSTI.J JA.Jo vairāk kāds nozog, jo mazāku sodu saņem. Saruna ar Kasparu Podiņu.
    KAPEC TA????TAPEC KA FINANSU PILICIJAI VAIRAK JAKONTRO VALSTVIRU PIETUVINATOS UN JAPIEDALAS LIKUMA PIENEMSANA UN TAD REDZES KURS IR KURS.

Draugiem Facebook Twitter Google+