Pasaulē
Citur

Vatikāns paziņo par vēsturisku vienošanos ar Ķīnu bīskapu iecelšanas jautājumā0


Skats katoļu baznīcā Ķīnā
Skats katoļu baznīcā Ķīnā
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Vatikāns sestdien paziņoja, ka ir panākta vēsturiska vienošanās ar Pekinu jautājumā par bīskapu iecelšanu Ķīnas Tautas Republikā, kas līdz šim iecēla pati savas amatpersonas vienīgajā Pekinas atzītajā katoļu baznīcā.

Vienošanās panākta pēc “pakāpeniskas un abpusējas attiecību uzlabošanas, un par to rasta vienprātība pēc ilga uzmanīgu sarunu procesa, un tā paredz iespēju periodiski pārskatīt tās piemērošanu”, teikts Vatikāna paziņojumā, kas izplatīts laikā, kad pāvests Francisks ieradies vizītē Baltijas valstīs.

“Tā attiecas uz bīskapu nomināciju – jautājumu, kas ir ļoti svarīgs baznīcas dzīvei – un rada apstākļus lielākai sadarbībai divpusējā līmenī,” teikts paziņojumā.

Vienošanās “nav politiska, bet pastorāla, un, tai pateicoties, ticīgajiem varēs būt bīskapi, kas ir kopībā ar Romu, bet kurus vienlaikus atzīst Ķīnas varasiestādes”, Viļņā sacīja Vatikāna pārstāvis sakariem ar presi Gregs Bērks.

Šis paziņojums jau tika gaidīts, vienlaikus izskanot minējumiem, ka vienošanās var novest pie Vatikāna un Pekinas attiecību normalizācijas, domājams, uz Taivānas rēķina.

Vatikāns ir viena no 17 pasaules valstīm, kas atzīst Taivānu, nevis Pekinu, bet pāvests Francisks kopš stāšanās amatā 2013.gadā centies uzlabot attiecības ar Ķīnu.

Honkongas katoļu prese šomēnes vēstīja, ka septembrī ir gaidāms jauns Vatikāna un Pekinas sarunu raunds, bet līgums varētu tikt parakstīts oktobrī.

Ķīnā ir 12 miljoni katoļu. Daļa pieder valdības pārraudzītajai apvienībai, kurā garīdzniekus izraugās Komunistiskā partija, bet daļa – neoficiālajai baznīcai, kas apliecinājusi lojalitāti Vatikānam.

Saistītie raksti

Vatikānam nav diplomātisko attiecību ar Ķīnu kopš 1951.gada. Divus gadus pirms tam bija nodibināta komunistu Tautas Republika.

Iepriekšējiem centieniem atjaunot attiecības nav bijis sekmju, jo Pekina līdz šim uzstājusi, ka Vatikānam jāpārtrauc atzīt Taivāna un jāsola neiejaukties Ķīnas reliģiskajos jautājumos.

LA.lv