×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
1. janvāris, 2012
Drukāt

Vēl divus gadus varēs pensionēties priekšlaicīgi

LETALETA

1.janvārī stājas spēkā grozījumi likumā “Par valsts pensijām”, kas paredz līdz 2013.gada 31.decembrim pagarināt tiesības uz priekšlaicīgu pensionēšanos. Pieprasīt vecuma pensiju divus gadus ātrāk varēs cilvēki, kuru apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem.

Vienlaikus līdz 2013.gada 31.decembrim ir saglabātas tiesības arī uz pensiju ar atvieglotiem noteikumiem par darbu sevišķi kaitīgos un sevišķi smagos darba apstākļos vai kaitīgos un smagos darba apstākļos.

No šodienas vairs nepiešķir piemaksas pie pensijām par apdrošināšanas stāžu līdz 1996.gadam, taču tiek saglabātas jau piešķirtās piemaksas esošajā apmērā.

Tāpat ir precizēta valsts pensijas izmaksāšanas kārtība, tostarp nosakot, ka gadījumā, ja pensijas saņēmējs vairs neuzturas ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijās institūcijā, vai viņa nāves gadījumā šī iestāde septiņu dienu laikā atmaksā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai (VSAA) pensijas saņēmējam neizmaksāto pensijas un piemaksas summu, kā arī pakalpojuma apmaksai neizmantoto summu.

Valsts pensijas saņēmēja nāves gadījumā tiesības uz vienreizējo pabalstu mirušā laulātā divu pensiju apmērā turpmāk būs arī pārdzīvojušajam laulātajam, kurš ir izdienas pensijas, kas piešķirta saskaņā ar speciālajiem izdienas pensiju likumiem, saņēmējs, tādējādi novēršot atšķirīgu pieeju minētā pabalsta izmaksā atkarībā no tā, kādas pensijas saņēmējs ir pārdzīvojušais laulātais.

Vienlaikus personām, kurām izdienas pensija piešķirta saskaņā ar nolikumu “Par iekšlietu iestāžu ierindas un komandējošā sastāva darbinieku pensijām (darba devēju pensijām)”, sasniedzot pensionēšanās vecumu, izdienas pensijas vietā piešķirama vecuma pensija, kā tas jau normatīvajos aktos ir noteikts attiecībā uz izdienas pensijām, kas piešķirtas saskaņā ar nolikumu “Par izdienas pensijām” un speciālajiem izdienas pensiju likumiem.

Precizēts arī tas, ka tiesības uz invaliditātes pensiju ir cilvēkiem, kuriem nav piešķirta vecuma pensija (arī priekšlaicīgi) vai kuri nav sasnieguši vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamo vecumu.

Tāpat līdz 2013.gada 31.decembrim tiks pagarināta esošā pensijas sākuma kapitāla aprēķināšanas kārtība – personām, kuru apdrošināšanas stāžs nav mazāks par 30 gadiem un kurām mēneša vidējā apdrošināšanas iemaksu alga laikā no 1996.gada 1.janvāra līdz 1999.gada 31.decembrim bija mazāka par vidējo apdrošināšanas iemaksu algu valstī šajā periodā, ir ņemama vērā 48 mēnešu vidējā apdrošināšanas iemaksu alga valstī iepriekš norādītajā periodā.

Pēc Labklājības ministrijas (LM) aprēķiniem, izdevumi priekšlaicīgas pensionēšanās pagarināšanai šogad būs 6,1 miljons latu un 17,4 miljoni latu 2013.gadā, savukārt pensijām ar atvieglotiem noteikumiem šogad ir nepieciešami 953 875 lati, bet 2013.gadā – 2,7 miljoni latu.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+