Vēstures lappuse atšifrēta 5

Daugavpils Universitātes Latgales Pētniecības institūta direktors vēstures doktors Henrihs Soms pateicas “Latvijas Avīzei”, ar kuras publikāciju (8. jūlijā) izdevās noskaidrot līdz tam neatpazītos jaunlaulātos viņa rīcībā esošā fotogrāfijā.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Bija zināms, ka attēlā redzamais vīrs Otrā pasaules kara laikā mobilizēts vācu armijā, kara beigās nonācis Daugavpils rajona Līksnas pagasta Vaikuļānos. Karavīrs bija ievainots kājā. Viņam palīdzību sniedza Ludvigs Ozols, kurš paslēpa ievainoto pie savas mājas ierīkotajā blindāžā. Karavīram bija arī kāzu fotogrāfija, kuru lūdzis nodot ģimenei nāves gadījumā. Fotogrāfiju ievainotais karavīrs rādījis arī sarkanarmiešiem un t. s. strebokiem, kuri bija atklājuši blindāžu. Diemžēl ievainotais tika nošauts… Jaunekli apglabāja turpat pie Ozola mājām. Vietējie kapu ir kopuši, bet meliorācijas laikā tas tika izjaukts. Pēc karavīra nāves fotogrāfija mētājusies pie blindāžas. L. Ozols vēlāk to atdevis Janīnai Vorošenai, kas fotogrāfiju saglabājusi.

Vairākus gadus vācot informāciju, sadarbībā ar vairākām institūcijām (arhīviem, katoļu draudzēm, valsts policiju, pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi, masu informācijas līdzekļiem) tika noskaidrota Līksnas pagastā bojā gājušā personība – Jāzeps Paleps, kas pirms kara sākuma bijis Latvijas armijas 1. jātnieku pulka karavīrs (attēlā). Pēc publikācijas atsaucās Krimuldas iedzīvotāja Anna Zeibote, kas atpazina savas mātes Bernardas māsu Sofiju Palepu (dzim. Truboviča), kas 1961. gadā apbedīta Sniķeru kapos.

CITI ŠOBRĪD LASA

2. oktobrī Līksnas pagastā notika piemiņas pasākums – Līksnas prāvesta Jāņa Smirnova vadīts aizlūgums par 1944. gadā nošauto kareivi Jāzepu Palepu. Tajā piedalījās arī J. Palepa meita rīdziniece Edīte Rušmane, kas pēc 71 gada uzzinājusi par sava tēva apbedījuma vietu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.