×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
22. oktobris, 2013
Drukāt

Kā vērtējat ideju nojaukt Uzvaras pieminekli un atjaunot laukuma vēsturisko plānojumu?
 (17)

Foto - LETAFoto - LETA

Ziedi pie Uzvaras pieminekļa.

Diāna Eglīte, skolotāja:
 “Mani piemineklis netraucē, bet, ja tur vēsturiski ir bijis kaut kas labāks, tad droši vien tas ir jāatjauno. Visticamāk, šāda iniciatīva saasinās abu pušu attiecības. Tiem, kam 9. maijs ir svarīga diena un kas vēlas kaut kur pulcēties, lai to dara, taču tikai tāpēc vien, lai reizi gadā kāds varētu sanākt, mums nav jāuztur vesels laukums un piemineklis. Dzirdēju arī argumentu, ka Uzvaras piemineklis neiederas ainavā, taču tas nav noteicošais. Svarīgi ir tas, vai šāds piemineklis mums vispār vajadzīgs un kādu domu tas nes. Ziemā pa laukumu slēpojam, un neviens to neuzskata par piemiņas vietu vai ko svētu. Par to tiek runāts vienreiz gadā – 9. maijā. Protams, PSRS mums tai dienā palīdzēja uzvarēt, taču ne jau mūsu dēļ, bet tāpēc, lai Latviju okupētu.”

Inženieris, vēlas palikt anonīms:
 “Man ir cits priekšlikums. Uzvaras laukumā vajadzētu uzstādīt milzu plāksni ar visu represēto, izsūtīto un nogalināto cilvēku vārdiem, lai redz šīs PSRS uzvaras sekas. Šī vieta, lai kā to arī censtos pārbūvēt, lai kā vēlētos atjaunot tās bijušo plānojumu, savu vēsturisko auru neatgūs. Ja tā būtu piemiņas vieta represētajiem, daudzas problēmas atkristu. Skaidrs, ja iniciatīva tiks atbalstīta, radīsies milzu saspīlējums, taču man jādomā, ka jebkurš pasākums, kas saistīts ar Uzvaras laukumu un pieminekli, neizbēgami radīs konfrontāciju divu pušu starpā. Iespējams, to vajadzētu pārvietot uz citu vietu. Nojaukt būtu pats vienkāršākais – tā tomēr ir vēstures liecība, un paši tūristi uz šo vietu un tās vēsturi skatās ar interesi.”

Līga Lapiņa, apkalpojošā sfērā strādājoša pensionāre:
 “Šo ideju pilnībā atbalstu. Kam mums tas piemineklis vajadzīgs? Lai tur reizi gadā dzertu? Vecie, kam tas tiešām ko nozīmēja, jau pārsvarā miruši, tagad tur iet vieni dzērāji, kas grib uzdzīvot. Tā vieta jau sen vairs nepilda savu funkciju, bet kalpo ikgadējam balagānam. Ja vēlas uzdzīvot, lai dara to savās mājās. Tie jau nav nekādi svētki, tā ir naturāla dzeršana. Ziemā tur vispār ir parks, un neviens uz šo vietu jau sen vairs neraugās kā uz pieminekli. Lai brucina nost un atjauno pēc vēsturiskā plānojuma. Rīga taču galu galā ir mūsu. Taču zinu arī to, ka pretreakcija būs šausmīga – krievi par visām varēm centīsies to nepieļaut. Varētu būt kaut kas līdzīgs kā igauņiem ar bronzas Aļošu. Domāju, ka mūsu dižā valdība, baidoties no sadur-
smēm, to nepieļaus.”

Žanna, bankas darbiniece:
 “Domāju, ka piemineklis nevienam netraucē. Ja kādam tas ir vajadzīgs, tad lai stāv. Ir daļa cilvēku, kas 9. maijā turp iet ne tāpēc, lai pavicinātu Krievijas karogu, bet gan lai pieminētu savus bojā gājušos senčus. Nevajag ierobežot cilvēkus. Neesmu arī droša, vai ir tik nozīmīgi atjaunot laukuma vēsturisko plānojumu tieši tur. Drīzāk saskatu šajā idejā kārtējo mēģinājumu sakurināt naidu abu pušu starpā.”

Valters Vanags, uzņēmējs:
 “Lai tas piemineklis tur ir. Citādi atkal sāksies kaut kādi nevajadzīgi strīdi un ņemšanās ar Krieviju – robežu blokādes utt. Šī lielvalsts par tādu rīcību ar mums var izrēķināties ekonomiskām metodēm. Ilgtermiņā šāds solis mums varētu būt gaužām neizdevīgs, jo Krievija ir pārāk liels partneris. To vēl jo vieglāk saprast, palūkojoties, ko tā šobrīd dara ar Lietuvu. Nevajadzētu uz vēstures faktiem raudzīties pārāk emocionāli, drīzāk pieņemt tos. Nav ko taisīt kārtējos skandālus. Atceramies, kas notika Igaunijā, kad novāca Aļošu. Tas tikai uzjundī emocijas, un cilvēki atkal sāk konfrontēties. Ir skaidrs, ka pretējās puses viedoklis nekad nemainīsies – okupāciju tāpat nekad neatzīs. Ideoloģija nebalstās tikai uz pieminekli, tāpēc, to nojaucot, neko neiegūsim. Es neredzu skaidru pamatojumu, kāpēc piemineklis būtu jālikvidē. Arguments par tuvumu Nacionālajai bibliotēkai, manuprāt, neiztur kritiku.”

Interneta vietnē “Mana Balss.lv” par iniciatīvu, kas piedāvā nojaukt Uzvaras pieminekli Rīgā un atjaunot laukuma vēsturisko plānojumu, parakstījušies vairāk nekā 10 700 cilvēku.

Iniciatīvas autori – Roberts Krastiņš, Emīls Gailis un Māris Ruks – uzsver, ka teritorija vēsturiski ir Latvijas valsts uzvaras laukums, kurā notika pēdējie vislielākie Vispārējie latviešu Dziesmu svētki, nevis PSRS armijas uzvaras laukums, tāpēc vēlas atjaunot Latvijas brīvvalsts laikā iedzīvotāju brīvprātīgas ziedošanas ceļā izstrādāto un aizsākto Uzvaras laukuma projektu.

Avots: LETA

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Es neredzu šeit vietu diskusijai. Drīzāk būtu jādiskutē par to, vai kāds nav jāsauc pie atbildības par to, ka šādam piemineklim jau vairāk kā 20 gadus ir ļauts stāvēt tur, kur tas ir.

 2. Noverst vajag celoni, nevis cinities ar sekam. Musu varas virsotnes un masu medijos joprojam domine kp/vdk nomenklatura.
  PARAKSTIES par čekas (VDK) maisu atvēršanu un publicēšanu!
  Portāls http://www.manabalss.lv.
  Promaskaviski elementi turpina stūrēt Krievijas virzienā un mēs naivi turpinām balsot par tiem. Čekas maisu atvēršana ļaus samazināt naidīgās kaimiņvalsts ietekmi. Deputati un DP zina, kas ir maisos, bet slēpj to no ierindas vēlētāja. Varu deret, ka maisos atradisies ari jansons, sparitis, berzins, eihenbaums un vina kolegi no kremla filiales Latvija, kas saucas AM.
  Aicini parakstīties radus, draugus, paziņas!

 3. prieks lielākais vairums nenobijās un pateica savu attieksmi pret to okupantu atstāto betonu ap kuru ik gadus pulcējās Latvijai naidīgi elementi.

 4. Ceļas cenas, nepopulārs eiro, skolotāji gatavojas streikot….. vai pirmo reizi atrod uzmanības novēršanas iemeslu. Vēsturi tāpat nepārrakstīsim viņa ir tāda kā ir.

 5. Brīnos, ka cilvēki tik viegli ietekmējas un pakļaujas visādiem konjuktūristiem un avantūristiem! Kultūras revolūcija ir bijusi gan Ķīnā, gan pēcrevolūcijas Krievijā., kad gāzti nepareizie pieminekļu un uzstādīti pareizie. Arī ielas pārdēvētas neskaitāmas reizes. Acīm redzot nekur tālāk neesam tikuši.
  Bet vairāk briņos, kas valdības vadītājam nav drosmes pateikt skaidri un gaiši, ka tā pieminekļu lieta ir provocēšana uz naidu un nesaskaņām.

 6. Vai tad pirmo reizi ? Vnk varai jānovērš tautas uzmanība no kā nopietnāka- piem. cenu celšanās (kura itkā nav ) ! vai arī nacionalistiem japacerļ reitingi!

 7. kur var balsot PRET nojaukšanu – ja jau vienādas tiesības visiem???

 8. KĀ UN KĀPĒC VISPĀR TAS PIEMINEKLIS TIKA CELTS TIEŠI ŠAJĀ MŪSU TAUTAI TIK NOZĪMĪGĀ VIETĀ!??? LŪK KAM būtu jāsniedz atbilde!?? Viņi zināja, ka uzceļot tieši šajā vietā ar laiku tiks radīta mākslīga konfrontācija un nu mēs esam dilemnas priekšā – nojaukt vai darīt ko citu… Trakākais ir tas, ka ATKAL KĀDAM KAUT KAS BŪS JĀPIERĀDA!?.. Sāksies dažāda rakstura ziepes kā piem. tagad visu laiku ņēmas ap valsts vēsturi zinādami, ka to gadu notikumu cilvēki ir mūsu vidū, kas to elli gājuši cauri no pirmās līdz pēdējai dienai…VAI VIŅOS IEKLAUSĀS??? NĒ!!! LAUKUMA vēsturiskais plānojums pilnībā diezin vai jāatjauno( par to var dabatēt), bet piemineklim gan JĀATROD CITA VIETA… Nav jabaidās no domas ar citiem kašķēties, jo šī vieta sākumā NETIKA radita KĀ kašķēšanās objekts…

 9. nu tik jauksim visu nost un ar visiem kašķēsimies pietiekoši jau ir novākts un aizlaists postā un cilvēkiem nav darba

 10. Nevajag nojaukt, jo PSRS laikos nenojauca letiņu brīvības pieminekli…

 11. Pieminjas vietu var paarcelt citur …

 12. Tā ka zem tā okupācijas kauna staba nav apbēdīts neviens varonis,kas krita karā pret”bruno mēri”,stabs jaucams nost.Točka!

 13. likt Krievijai izvēlēties-vai nu mēs nojaucam to kauna stabu vai Krievija aizvāc uz savām mājām tos žūpas ,kas tur katru gadu “plosto”pie tā staba,Ušakovu ieskaitot.Galu galā nav mūsu pienākums to visu laiku skatīties.Lai paši svin savas uzvaras savās mājās.Mēs neko neesam uzvarējuši un tiem svinētājiem ar mums nav nekāda sakara.Visādu cūcību taisītāji jau mums pašiem ir pietiekami-Urbis un Šlesers jau paliks.

 14. Kārtējā naida kurināšana,pēc tam sekos Krievijas sankcijas,vietējie mītiņi ar azsardzības patruļām un protams būs nepieciešami upuri.Tas varētu būt labs iemesls Krievijai rīkoties.Droši vien tas arī ir akcijas mērķis.

  • Vai tu pats sev neliecies pretīgs ar savu gļēvumu ? Jpo vairāk latvieši piekāpsies , jo vairāk krievi par mums ņirgāsies . Tā tauta saprot tikai vienu argumentu – spēcīgu dūri .

Draugiem Facebook Twitter Google+