Laukos
Bizness

Viedoklis. Bulduru dārzkopības vidusskola pirmsvēlēšanu gaisotnē tiek apzināti nomelnota 0

Bulduru Dārzkopības vidusskolas teritorija. Foto: LETA

Latvijas Augļkopju asociācija pauž neizprati par Latvijas televīzijas raidījuma De Facto vēlmi, neiedziļinoties lietas būtībā, kā arī visos ar to saistītajos faktos, noskaņot Latvijas iedzīvotājus pret dārzkopības nozares attīstību un jauno kadru apmācību šajā specifiskajā lauksaimniecības nozarē.

Ņemot vēra pirmsvēlēšanu posmu, rodas jautājums vai šāds, apzināti neizpētītu un noslēptu faktu ietverošs raidījums, nav LTV1, konkrētāk De Facto, “slēpti atklāts”, kādas konkrētas partijas priekšvēlēšanu pasūtījums.

Vairāku neveiksmīgu un iespējams apzināti krāpniecisku lēmumu un līgumu rezultātā, dažus gadus atpakaļ Bulduru dārzkopības vidusskola tika novesta līdz ļoti smagai finansiālai situācijai, turklāt Jūrmalas dome vairākkārtīgi ir vēlējusies šīs zemes iegūt savā īpašumā. Kāds gan burvīgs, ekskluzīvs privātmāju rajons šajā vietā sanāktu…

Zemkopības ministrija pieņēma lēmumu pārņemt šo skolu savā pārziņā kā piederīgu Latvijas lauksaimniecības universitātei. Jāmin, ka šīs skolas atgūšana lauksaimnieku pārziņā nenotika ne viegli, ne arī ātri, tas bija ilgs un ne pārāk patīkams process, kurā savas intereses centās aizstāvēt visas ieinteresētās puses.

Bulduru dārzkopības vidusskola, kopš saviem pirmsākumiem ir apmācījusi dārzkopības nozares speciālistus, kā rezultātā lielākā daļa Latvijā strādājošu dārzkopju izglītību ir ieguvuši tieši šajā skolā. Vēl joprojām, tieši šī ir tā skola, kas viskvalitatīvāk spēj sagatavot jaunos augļkopjus.

Vēlamies atzīmēt, ka šī  gada februārī  Bulduru dārzkopības vidusskolā notika ikgadējā Dārzkopības konference. Telpas, atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, bija siltas, skolēni aktīvi palīdzēja pasākuma organizēšanā, varēja redzēt, ka viss attīstās un pastāv cerības, ka beidzot viss sakārtoties un skola atgūs iepriekšējo laiku prestižu un vēl vairāk. Skola ļoti pūlējusies, lai panāktu kaut nelielas pārmaiņas un jaunieši sāktu ticēt, ka skolai ir nākotne. 

Nozares asociācijas, tajā skaitā Latvijas Augļkopju asociācija, ieguldījušas daudz darba šīs skolas saglabāšanā, jaunu studentu piesaistē. Nozarē strādājošo vecums strauji tuvojas mūža nogalei un ir nepieciešami jauni speciālisti. Ja mēs vēlamies, lai Latvijā turpinātu pastāvēt dārzkopība un būtu iespēja pārtikā lietot vietējos augļus un dārzeņus, laukos ir jāsaimnieko jauniem, gudriem un izglītotiem cilvēkiem.

Situācijā, kurā skola atradās pirms pāris gadiem, jaunu apmācāmo piesaiste nebija iedomājama. Šobrīd skola sāk atkopties pēc ilglaicīgas atstāšanas novārtā. Protams, ka neieciešami traktori, siltumnīcas, skolas apkures sistēmas pilnīga pārveide un daudzas citas lietas. Tas viss nav paveicams vienā gadā, pat arī ne divos, tādēļ rodas situācija, ka kaut kas vēl nav līdz galam izdarīts.

Ja ir kādi pārkāpumi un kļūdas, tās ir jārisina un jālabo, protams, par tām runājot, tomēr nav jāveido klaji negatīvs publisks tēls.

Latvijas Augļkopju asociācija izsaka nožēlu, ka Latvijas valsts televīzijas raidījums ir apzināti izvēlējies neiedziļināties lietas būtībā un pirmsvēlēšanu laikā nācis klajā ar nozarei svarīga posma nomelnojošu raidījumu.

Redakcijas piezīme:

Kā ziņots, De Facto 18.martā vēstīja, ka Bulduru Dārzkopības vidusskolā ar vērienu tērēti 1,4 miljoni eiro. Skola neatliekamības kārtā pirkusi, piemēram, baseina sūkņus, lai gan pats baseins nedarbojas kopš deviņdesmito gadu sākuma. Naudu bija jāpagūst iztērēt divarpus mēnešu laikā: no oktobra vidus līdz gadu mijai. Citādi neiztērētais atgrieztos valsts budžetā.

Uz jautājumu, vai vidusskola nav izšķiedusi naudu, vidusskolas valdes priekšsēdētājs Rafaels Joffe teica: “Ir jāskatās, ko konkursa komisija, kas tur bija un kāpēc tas tā ir. (..) Es zinu, ka tāds konkurss bija uz to, ka to teritoriju tur sakārtoja, tas tur bija. Bet es domāju, ka konkursa komisija pieņēma lēmumu, kāds ir likumā noteikts.” Skolā beidzot parādījušies mūsdienīgi datori mācībām un bezvadu internets. Taču, kādām vajadzībām iegādāti divi biznesa klases portatīvie datori “Apple MacBook Pro”, katrs divu tūkstošu eiro vērtībā (bez PVN), Joffe nav uzreiz gatavs pateikt, norāda raidījums.

Par piešķirto naudu nopirkts vairāku modernu laboratoriju aprīkojums, 3D printeris un drons par 1850 eiro, kas nepieciešami ainavu veidotāju izglītošanai. Skolā izremontētas telpas skolotājiem un pieaugušo izglītošanai. Mācību klases audzēkņiem vēl tikšot remontētas. Arī jau izremontētajās telpās nav apkures. Kad salabos apkures sistēmu, svaigi atjaunotajās telpās mainīs radiatorus. Nopirkti moderni dārzkopības instrumenti un traktori, kurus izmantošot skolēnu apmācībā. Konkrētas programmas tam gan vēl nav.

Dārzkopības programmās pēdējos gados mācās aptuveni 150 audzēkņi. Skolā kopumā, ieskaitot pieaugušo apmācību – ap trim simtiem. Runājot par iestādes nākotni, tiek piesaukta gan ideja par dārzkopības ekselences centra veidošanu, gan koledžas, taču precīza plāna vēl nav.

LA.lv
LA
Laukos.lv
Laukos
Skandināvu ‘elfi’, Lietuvas čigānalus un klasika. “Riga Craft Beer Weekend” pulcēsies labākie meistaralus darītāji
2 dienas
LE
LETA
Laukos
“Eurostat”: Latvijā pērn bijis straujāks lauksaimniecības izlaides vērtības kāpums nekā vidēji ES
2 dienas
LE
LETA
Laukos
Alus ražošana Latvijā deviņos mēnešos samazinājusies par 4,4%
2 dienas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

LE
LETA/LA.lv
Latvijā
Foto. Latvijas armijas parāde valsts simtgadē
6 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
Tiešraide: Latvijas Nacionālā teātra koncertuzvedums “Dzimšanas dienas nakts”
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Desmitiem tūkstošu cilvēku noskatās Latvijas simtgades salūtu
1 stunda
MZ
Monika Zīle
Latvijā
Monika Zīle: Dažāda augstuma karogi
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Simtgades lāpu gājiena kolonna Rīgā izstiepjas garāka par kilometru
4 stundas