Praktiski
Mājas mīluļi

Vienmēr gatavi iedot buču. Ciemos pie jaukajiem franču buldogiem un viņu saimniekiem Godmaņiem0

Foto no Godmaņu arhīva

Akciju sabiedrības “Gaso” valdes priekšsēdētājas Ilzes Pētersones-Godmanes un akciju sabiedrības “Olainfarm” padomes priekšsēdētāja Ivara Godmaņa ģimenes mājā Mārupē šobrīd čum un mudž, jo divām pāra mīlulēm franču buldogam Zūrai un labradoram Narrai piedzimuši mazuļi. Ģimenē ir vēl trešais pieaugušais suns – sešus gadus vecais franču buldogs, vārdā Manana. Līdz ar to šobrīd Godmaņu mājā pavisam mitinās piecpadsmit suņi.

“Katra suņu ģimene dzīvo savā istabā, līdz ar to viesību rīkošana un ciemiņu uzņemšana mums uz kādu laiku jāatliek,” smaidot stāsta Ilze. Zūru (pilnā vārdā Renuar Nikita La Divin) un Narru Ilze un Ivars iegādājās 2015. gada novembrī – abas vienā dienā. Tobrīd abas kucītes bija tikai trīs mēnešus vecas. Katra nākusi no citas suņu audzētavas. Iegādāties uzreiz divus suņus Ivars un Ilze nolēma tāpēc, lai abiem četrkājainajiem būtu jautrāk. Kamēr suņu meitenes bija vēl kucēni, tām bija atvēlēts žurnālu galdiņš un sols, kuru tās drīkstēja grauzt. Kamēr Ivars un Ilze vakaros skatījās televīziju, šīs mēbeles lēnām dila. Šobrīd Zūra un Narra ir sasniegušas jau divarpus gadu vecumu un kļuvušas par māmiņām. Katra laidusi pasaulē sešus kucēnus. Mazajiem franču buldodziņiem šobrīd ir astoņas nedēļas, un par viņiem jau sāk interesēties potenciālie pircēji. Labradoru kucēniem vēl ir tikai četras nedēļas. Gan Narra, gan Zūra ir ļoti apzinīgas māmiņas un savas atvasītes cītīgi baro un audzina. Ilze un Ivars kucēnus uzmana uz maiņām, bet, ja kāds no viņiem ilgāk aizkavējas darbā, palīgā nāk Ilzes mamma un radiniece. “Tuvojoties brīdim, kad kucēni dosies uz jaunām mājām, man sirdī brīžiem iezogas rūpes – kādi būs jaunie saimnieki, kuriem uzticēsim mūsu izlolotos mīluļus, taču es ticu, ka viss būs kārtībā,” teic Ilze.

Nekādus lielus nedarbus kuplā suņu saime Godmaņu ģimenes mājā nav sastrādājusi. Ilze no pagājušā gada septembra mācās kinologu kursos, un tur uzklausījusi ne vienu vien vērā ņemamu atziņu, piemēram: lai suņi mājās negrauztu un nebojātu mēbeles un tapetes, tiem jānodrošina daudz dažādu interesantu nodarbju, kā arī daudzveidīgas rotaļlietas, un tas darbojas.

Trešo pieaugušo suni – franču buldogu kucīti Mananu (pilnā vārdā Renuar Tara Adorable) – ģimene iegādājās pagājušajā vasarā. Ilze smejot saka: “Ir tāds teiciens, ka franču buldogu nekad nevar būt par daudz.” Jo šīs šķirnes suņi ļoti pieskaņojas saimniekiem. Ja saimnieku dzīvesveids ir aktīvs, arī franču buldogs labprāt dosies pastaigās, brauks līdzi pie dabas un piedalīsies citās aktivitātēs. Ja saimnieki laiku lielākoties pavada pie televizora vai lasot grāmatas, franču buldogs pieņems šādu dzīvesveidu – būs blakus, vēros, ko dara saimnieks, bet, tiklīdz suni aicināsiet pastaigā, viņš to ar prieku darīs. “Franču buldogi ir lieliski kompanjoni. Tie ir fantastiski mīluļi – vienmēr gatavi iedot buču, un tiem ļoti patīk, ja pakasa vēderiņu. Lai gan augumā diezgan mazi, tie ir ļoti drosmīgi. Par to jau liecina šķirnes nosaukums “bull dog”, kas tulkojumā nozīmē – buļļu suns. Franču buldogi nebaidās ne no kā, arī no lielāka izmēra suņiem, tāpēc, nonākot saskarsmē ar svešiem suņiem, saimniekam jānovērtē situācija,” stāsta Ilze. Franču buldogus droši var ņemt līdzi uz sabiedriskām vietām. Ilze savus mīluļus reizēm ņem līdzi uz darbu, kur tie jau paspējuši iekarot kolēģu sirdis.

Šīs šķirnes suņu kopšana nav sarežģīta. Apmatojums ir īss, un tie tikpat kā nemet spalvu. Tā nav jāgriež vai jātrimmē. Franču buldogiem arī nepiemīt nepatīkams smārds.

Narras atvasītes pagaidām vēl pārtiek tikai no mātes piena, bet trīs pieaugušos suņus un Zūras mazuļus saimnieki baro gan ar sauso barību, gan ar pašu vārītu ēdienu. Ilze teic – ja būtu vairāk laika, viņa savus mīluļus ēdinātu tikai ar mājās gatavotu barību. Ilze katlā liek liellopa vai tītara gaļu kopā ar burkāniem, ķirbjiem, kartupeļiem, kabačiem, rīsiem vai auzu pārslām. Ilze un Ivars ir mednieki, tāpēc suņi tiek arī pie medījuma gaļas. Suņiem garšo arī biezpiens, kefīrs, jogurts, olas, svaigi dārzeņi, vislabāk – ķirbji, kabači, gurķi. Godmaņu ģimenes franču buldogi labprāt ēd zemenes, gan tiem, gan labradoram garšo svaigi āboli.

Galerijas nosaukums

Franču buldogi
• Sver 8 līdz 14 kilogramus
• Skausta augstums – 30 līdz 35 cm
• Raksturīgi plati, stūraini, ļoti spēcīgi žokļi
• Piemēroti turēšanai gan dzīvoklī, gan privātmājā
• Raksturā gudri, apķērīgi, ļoti sirsnīgi, mīlīgi, arī ļoti drosmīgi
• Pielāgojas saimnieku dzīvesveidam
• Dzīves ilgums – 12 līdz 14 gadi

LA.lv