×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.1°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
9. aprīlis, 2014
Drukāt

Vija Celmiņa šonedēļ filmā, izstādē un “Sarunās muzejā”

A. Grebņeva fotoA. Grebņeva foto

Šonedēļ gaidāmi vairāki nozīmīgi notikumi programmas Rīga 2014 notikumi, kas saistās ar pasaulē slavenās latviešu izcelsmes ASV mākslinieces Vijas Celmiņas vārdu.

Ceturtdien, 10. aprīlī, pulksten 19 kinoteātrī “Splendid Palace” Eiropas kultūras galvaspilsētas programmas ietvaros notiks dokumentālās filmas “Teritorija Vija Celmiņš” pirmizrāde, informē nodibinājums “Rīga 2014”.

Filma veidota Jura Podnieka studijā, režisors Olafs Okonovs, producente Antra Cilinska, operators Aleksandrs Grebņevs.

Vija Celmiņš ir latviešu izcelsmes ASV gleznotāja un grafiķe, kura ieguvusi pasaules atzinību, pateicoties savam īpašajam rokrakstam – bezgalīgā plašuma (okeāns, zvaigžņotā debess, tuksnesis) atveidojumam. Viņas darbi iekļauti nozīmīgākajās modernās mākslas kolekcijās pasaulē, piemēram, Metropolitēna muzejā Ņujorkā, Pompidū centrā Parīzē u.c. Dokumentālā filma “Teritorija Vija Celmiņš” atklāj mākslinieces radošo procesu, kā arī viņas unikālo personību. Filmēšanas grupa Viju Celmiņš apmeklēja Ņujorkā un Longailendā, kur tai bija ne tikai ekskluzīva iespēja vērot mākslinieces darba procesu, bet arī tikties ar viņas domubiedriem un būt klāt Ņujorkas mākslas notikumos.

Par pieredzi, veidojot filmu, režisors Olafs Okonovs stāsta: “Vija ir unikāla, neatlaidīga, pat spītīga. Vienmēr ticējusi sev un nav baidījusies atrasties savrup. Gadu desmitiem viņa ir neatlaidīgi strādājusi un guvusi milzu panākumus. ASV 60. gados māksliniecei sievietei, turklāt ienācējai, Amerikā bija ļoti grūti sevi pierādīt. Vija ir vērotāja, kas, manuprāt, ir latviska īpašība. Viņa vēro dabu: putnus, tuksnesi, jūru. Mākslā tas parādās kā iekšējs vērojums. Vija rada citu realitāti, kas sniedzas pāri prāta robežām.”

Dokumentālā filma “Teritorija Vija Celmiņš” norisinās Borisa un Ināras Teterevu fonda mākslas festivāla “Tete-a-tete” ietvaros. Filma tapusi, pateicoties Borisa un Ināras Teterevu fonda, ASV vēstniecības Latvijā, Valsts Kultūrkapitāla fonda, Rīgas domes un Nodibinājuma “Rīga 2014” atbalstam.

Šonedēļ gaidāmi arī citi ar Vijas Celmiņas daiļradi saistīti notikumi.

Piektdien, 11. aprīlī Mākslas muzejā “Rīgas Birža” tiks atklāta viņas personālizstādes “Dubultā realitāte” atklāšana, kas būs skatāma līdz 22. jūnijam. Mākslinieces darbības jomas ir glezniecība, grafīta un ogles zīmējumi, viņa darinājusi dažādu tehniku grafikas, veido arī skulptūras un instalācijas. V. Celmiņa visā pasaulē guvusi ievērību ar jūras, tuksneša, zvaigžņotas debess un zirnekļa tīmekļa gleznām, zīmējumiem grafīta un ogles tehnikās.

Svētdien, 13. aprīlī pulksten pulksten 15 Latvijas Nacionālais mākslas muzejs aicina uz “Sarunu muzejā” – neraugoties uz intensīvu darbu pie izstādes sagatavošanas, otrajā dienā pēc tās atklāšanas Vija Celmiņa piekritusi kļūt par programmas viešņu un pastāstīt plašākai auditorijai par sevi un savu radošo darbību, kuras labākie paraugi ir apskatāmi ekspozīcijā.

Kāda ir Vijas Celmiņas mākslas filozofija un galvenie daiļrades principi, kā top viņas filigrāni izstrādātie darbi, un ko nozīmē “dubultā realitāte”? Kāpēc māksliniece ir devusi tieši šādu nosaukumu savai personālizstādei Rīgā, un cik lielā mērā šī realitāte atklājas skatītājam? Sarunas laikā kopā ar izstādes kuratori, mākslas zinātnieci Elitu Ansoni pasākuma dalībniekiem būs unikāla iespēja iepazīties ar Viju Celmiņu kā personību un atklāt sev viņas mākslas suģestiju.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+