×
Mobilā versija
Brīdinājums +10°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
25. jūnijs, 2014
Drukāt

Vijas Celmiņas izstāde – viena no piecām apmeklētākajām LNMM

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Mākslas muzejā “Rīgas Birža” ir noslēgusies pasaulē pazīstamās latviešu izcelsmes amerikāņu mākslinieces Vijas Celmiņas personālizstāde “Dubultā realitāte”, kuru divarpus mēnešu laikā no 12. aprīļa līdz 22. jūnijam apmeklējuši 19 646 skatītāju, informē muzeja sabiedrisko attiecibu speciāliste Nataļja Sujunšalijeva.

Ar šādu apmeklētāju skaitu Vijas Celmiņas izstāde kļuvusi par vienu no piecām apmeklētākajām pēdējo gadu laikā. Visvairāk – 28 517 – apmeklētāju bijis mākslinieka Kārļa Padega simtgades atcerei veltītajai izstādei “Trauslais izaicinājums. Kārlim Padegam – 100”, izstādei “Jūgendstila mode” bijuši 26 565 apmeklētāji, izstādei “Faberžē” – 25 404 skatītāji, bet Dmitrija Gutova objekta “Gondola” atklāšana ar mākslas darbam veltīto gaismas un skaņas uzvedumu festivāla “Staro Rīga” ietvaros četrās dienās piesaistīja vairāk nekā 20 000 skatītāju uzmanību.

“Vijas Celmiņas darbus Latvijas Nacionālais mākslas muzejs (LNMM) Latvijā vēlējās parādīt jau kopš 90.gadiem. Rietumu mākslā Vijas Celmiņas vārds ir pazīstamākais no latviešu izcelsmes mākslinieku vidus. Tikai šogad, pateicoties Rīgas kā Eiropas kultūras galvaspilsētas iespējām, mēs varējām realizēt tik ambiciozu projektu. Darbi, kas tika eksponēti šajā izstādē, nākuši no muzejiem, kas pasaules muzeju saimē ir līderi. Šī sadarbība virknei ļoti nozīmīgu Rietumu mākslas institūciju un profesionāļu Rīgu ir atklājusi kā visaugstākā līmeņa mākslas izstāžu vietu, kas ir LNMM un pilsētas ieguvums ilgtermiņā un investīcija potenciālos nākotnes projektos,” stāsta izstādes kuratore Elita Ansone.

Arī māksliniecei izstādes tapšana dzimtajā Rīgā bija svarīgs un emocionāls notikums. Viesojoties Rīgā, Vija Celmiņa atklāja, ka nākamā iespēja tik vērienīgā veidā vienuviet izsekot viņas daiļradei būs tikai pēc četriem gadiem – 2018. gadā, kad plānota personālizstāde Sanfrancisko Modernās mākslas muzejā (SFMOMA) ASV.

Vijas Celmiņas darbu retrospekcija LNMM aptvēra 50 gadus mākslinieces radošajā darbībā – no 1964. līdz 2014. gadam, iepazīstinot skatītājus gan ar atšķirīgiem medijiem, kādos strādājusi autore, gan ar mākslas virzieniem, kādi mainījušies šajos piecdesmit gados, iezīmējot arī Celmiņas mākslā dažādus periodus, gan ar tematiem, kas viņu interesējuši. Visplašāk ekspozīcijā tika pārstāvēti darbi, kuros redzami mākslinieces slavenie okeāna un zvaigžņotās debess skati. Izstādes apmeklētājiem bija arī iespēja noskatīties Jura Podnieka studijas veidoto filmu par Viju Celmiņu.

Kopumā izstādē “Dubultā realitāte” tika eksponēti 53 Vijas Celmiņas darbi, kas tika atvesti no Modernās mākslas muzeja Ņujorkā, Nacionālās mākslas galerijas Vašingtonā, Sanfrancisko Modernās mākslas muzeja, Frankfurtes pie Mainas Modernās mākslas muzeja, Kartjē Mūsdienu mākslas centra Parīzē, Skotijas un Teita Nacionālajām galerijām Londonā, ASV vēstniecības Latvijā kolekcijas, Mūkusalas Mākslas salona kolekcijas, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma, Makī (McKee) galerijas Ņujorkā un pašas mākslinieces Vijas Celmiņas mākslas darbu kolekcijas.

Vija Celmiņa dzimusi 1938. gadā Rīgā, 1944. gadā kopā ar ģimeni devās bēgļu gaitās, 1948. gadā ieceļoja ASV un 1949. gadā apmetās Indianapolisē. 1962. gadā māksliniece uzsāka mācības Kalifornijas Universitātē (Tēlotājas mākslas maģistra grāds, 1965) un pārcēlās uz Losandželosu, kur dzīvoja un strādāja līdz 1981.gadam, kad pārcēlās uz Ņujorku.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+