×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.2°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
9. jūlijs, 2016
Drukāt

Vīķe-Freiberga: NATO lēmumi ir stingra atbilde uz Krievijas provokācijām (15)

Foto-LETAFoto-LETA

NATO samita lēmumi attiecībā uz kolektīvās drošības nostiprināšanu ir stingra atbilde uz visdažādākā veida provokācijām un deklarācijām no Krievijas puses, uzskata bijusī Latvijas Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Sociālajā tīklā “Facebook” viņa raksta, ka Varšavā notiekošais NATO samits ieies vēsturē ar Latvijas drošībai īpaši iepriecinošām ziņām: ir saņemts oficiāls apstiprinājums tam, ka Kanāda ir pieņēmusi lēmumu uzņemties vadošo lomu NATO bataljona kaujas grupas vadīšanā Latvijā. Paredzēts, ka šai starptautiskajā, Latvijā dislocētajā bataljonā būs arī karavīri no Polijas, Dānijas, Francijas un Slovākijas.

Eksprezidente norāda, ka līdzīgu lomu Polijā, Lietuvā un Igaunijā uzņemsies ASV, Lielbritānija un Vācija. Līdz ar to tiek sperti nopietni soļi, lai nodrošinātu kopējo drošību gar visu Baltijas jūras austrumu krasta NATO telpu un atgādinātu, ka jebkuras NATO valsts drošība ir visas Alianses solidāra kopējā atbildība.

“Šie pēdējie lēmumi attiecībā uz NATO kolektīvās drošības nostiprināšanu nekādā ziņā nav uztverami kā agresīva “zobenu žvadzināšana” no NATO puses. Tieši otrādi – tā ir ieturēta, taču stingra atbilde uz visdažādākā veida provokācijām un deklarācijām no Krievijas Federācijas puses. Gatavība un demonstrēta spēja sevi aizstāvēt ir tikpat svarīgs instruments kā diplomātija, lai pēc iespējas mazinātu jebkāda veida starptautisko spriedzi,” pauž Vīķe-Freiberga.

Eksprezidente ir pārliecināta, ka ar šiem lēmumiem tiek sniegts brīdinājums jebkuram potenciālam agresoram, ka uzbrukums jebkurai no mūsu reģiona valstīm nepārprotami tiks uzskatīts kā uzbrukums visai Aliansei. “Tiek pielikts pēdējais punkts arī jebkādai tukšai prātuļošanai par to, vai – uzbrukuma gadījumā – Ziemeļatlantijas Līguma 5. pants tik tiešām tiktu aktivēts attiecībā uz visām Alianses dalībvalstīm vienādi, bez jebkādiem izņēmumiem. Latvijai šī ziņa ir arī signāls neatslābt savos pūliņos nopietni gādāt pašiem par savas valsts drošību, tai skaitā nopietni uzlabot mūsu palīdzības uzņemšanas spējas vajadzības gadījumā,” norāda kādreizējā Latvijas prezidente.

Varšavā sestdien turpinās NATO samits, kura laikā plānots pieņemt vairākus aliansei svarīgus lēmumus; samitā piedalās Latvijas valsts augstākās amatpersonas.

Samitā piedalās Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (“Vienotība”), aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis (ZZS), Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube, kā arī citi mūsu valsts delegācijas pārstāvji.

NATO samitā Varšavā tiek pārrunāti jautājumi, kas skar balastisko pretraķešu sistēmas izveidi, Baltijas gaisa telpas patrulēšanas operāciju, kiberaizsardzību, jaunizveidotās NATO sevišķi ātrās reaģēšanas vienības darbu un izlūkošanas spējas. Tāpat NATO līderi pievēršas NATO attiecībām ar Ukrainu un Gruziju, sabiedroto operācijām Afganistānā un Irākā, NATO – Eiropas Savienības (ES) attiecībām un citiem jautājumiem.

Paredzēts, ka Varšavas samits būs iespēja atskatīties uz to, kas ir jau sasniegts kopš Velsas samita 2014.gadā – kā NATO ir mainījusies un kādus soļus spērusi kolektīvās aizsardzības stiprināšanai.

Samitā tika pieņemts lēmums – vienu no Baltijā izvietojamajām bataljona kaujas grupām vadīs Kanāda.

Kanādas vadītajā daudznacionālajā bataljona līmeņa kaujas grupā būs 1000 karavīru, no kuriem pusi varētu veidot kanādieši; šie spēki Latvijā varētu ierasties nākamā gada pirmajā pusē, aģentūrai BNS sacīja Kanādas vēstnieks Latvijā Alēns Osērs. Jaunais NATO  atturēšanas un drošības garantēšanas koncepts paredz to, ka bataljona vadošā valsts reģionā atradīsies pastāvīgi. Savukārt karavīri – gan bataljona vadošās valsts, gan arī to valstu, kas vēlēsies vienībā piedalīties, uzturēsies uz rotācijas principa. Arī rotācijas termiņi pagaidām netiek atklāti, tomēr sagaidāms, ka valstis varēs pašas noteikt savu rotācijas periodu.

Pievienot komentāru

Komentāri (15)

 1. atkal un vēl joprojām Atbildēt

  “Maitas putni karu ķērca” ~
  SILES rukšķu varza brēca:
  “Jeņķu “bosi” karot taisās,
  Mums pa “shēmu” jāpamaisās!”

  “Maitas putni karu sauca” ~
  SILES rukšķi ‘gaisu jauca’:
  “Jevro “šefi” karot grasās,
  Mums – kaut “buferzōna” prasās!”

  Maitas putni KARU ķērca,
  Knābjus asinsplūdos mērca,
  Līķus plosot, mošķu barā,
  Aptrakuši, bezsakarā…

  (O.M.©)

 2. Tiek pielikts pēdējais punkts arī jebkādai tukšai prātuļošanai par to, vai – uzbrukuma gadījumā – Ziemeļatlantijas Līguma 5. pants tik tiešām tiktu aktivēts attiecībā uz visām Alianses dalībvalstīm vienādi, bez jebkādiem izņēmumiem. Te netiek runāts par 5. pantu, kas ir jāsaskaņo ar visām NATO dalībvalstīm.
  “ASV bruņotie spēki, kas ir izvietoti Austrumeiropas sabiedroto valstu teritorijās (tajā skaitā – arī Latvijā, Lietuvā un Igaunijā jeb Baltijas valstīs, kas gluži pamatoti tiek dēvētas un arī uzskatītas par NATO militārā bloka kontrolētās globālās teritorijas austrumu virziena “buferzonu”), ir gatavi dot prettriecienu Krievijas iespējamajai agresijai, negaidot NATO kolektīvās drošības procedūras iedarbināšanu, kas ir noteikta “Ziemeļatlantijas līguma” 5.pantā”, esot publiski “nācis klajā ar paziņojumu ASV vēstnieks NATO militārajā aliansē Daglass Lūts”. Mūsu varas puišeļi spēlējas ar uguni…..

 3. tadi politiki latvijai neko labu nenesis ka tikai navi ka tas bija no senseniem laikiem talak nekur latvija netiek ka tikai brunosanos iesaistoties kara darbibas tas viss notiek naidojoties ar kaiminiem un nacinalisms ari nau ataisnojis politiskos manevrus ka tikai iznicibu lai nolauz galvas sadi politiki…

 4. VVF, vai tik traki ir? 9.maijā Maskavā gan tīri apmierināta jutāties! Pirms tam vēl Austrijā…
  Bet ja ļoti nopietni,
  tad pat brīnos, ka E, USA un tml. tā pārbiedēti par Krievijas “militāro varenību” un “bruņošanās sacensību’ un ttttttttttttt
  100 gadus Krievijai nav vajadzīgs Latviju iekarot ar militāru spēju, jo tas jau paveikts ar EKONOMISKO varēšanu! Kura rokās ir EKONOMISKĀ VARA, tā rokās ir arī politiskā vara…

 5. Interesanti, kad no tevis varēs vaļā tikt?!

 6. Kāda Kremļa fanu neapmierinātība, ka Latvijā būs Kanādas bataljons – militāristiem bartaljons ir tikai sīka militārā spēka simbols, bet kāds troksnis. Laikam saimnieks savā dārzā ir palaidis suni un kaimiņi vairs pat domās nevar saprast, ka šajā dārzā pēc āboliem pāri sētai nevarēs tikt – tādēļ tik nikni…

  • А чему вы то радуетесь? Тому, что ваша страна превращается в буферную зону, в прифронтовую полосу с незначительным гражданским населением? Тому, что из вас по сути, делают заложника? Не нужен ваш сад сто лет никому и яблоки у вас отравленные!

 7. Неудивительно. А чего ещё надо было ждать от канадской бабушки? Странно было бы, если бы она сказала что то другое.

 8. Lai nu tā arī būtu! Dzīvosim redzēsim Laikam, ķīniešiem bija teiciens, ka mēs nezinām , kur beidzas mūsu laime un sākas nelaime. Arī 1940.gadā Latvijā kāda tautas daļa naivi cerēja uz lielāku taisnīgumu un iespējām un kas no tā iznāca, nav lieki jāatkārtojas. Visiem labi nebūs nekad, tāda vienkarši ir pasaules lietu kārtība….

  • Вот, вот дорогуша. Вы же повторяетесь, копируете сами себя, одно и тоже бубните.

 9. krievijas “provokācijas”ir atbildes uz nato lēmumiem. jo vairāk nato te savelk spēkus, jo vairāk kremlis savelk otrā pusē. un sāka to neto nevis krievija

  • Tāmnieks/luterānis Atbildēt

   Garo atbildi nerakstīšu, bet īsā ir- paseko līdzi krievu ārpolitikai pirms un pēc Pūķina nākšanas pie varas un mazāk draudzējies ar grafistiem!

   • Уважаемый. У России внешняя политика хотя бы есть, какая никакая, но своя собственная. Вот чего совершенно нельзя сказать про Латвию, ибо как раз у неё своей собственной внешней политики и нет! Вы всегда с кем то, под кем то, вместо кого то.
    И с предыдущим комментатором я не знаком и не дружу. Но вот вот он, в отличии от вас, написал вполне логичный комментарий. Россия только отвечает на внешние угрозы, чтобы там не бормотали в своё оправдание разные там Столтенберги. Суть одна, НАТО это военный блок направленный против России.

Draugiem Facebook Twitter Google+